Haber Detayı
21 Ekim 2017 - Cumartesi 14:27
 
“Park Bitki Bahçesine Dönüşecek”
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Turgut Özal Tabiat Parkı’nı ziyaret ederek yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Başkan Çakır, toplamda bu bölgede yapılacak yatırımın 30 milyon lirayı bulacağını söyledi.
Gündem Haberi
“Park Bitki Bahçesine Dönüşecek”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, yapımı devam eden Turgut Özal Tabiat Parkı’nı ziyaret ederek yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Turgut Özal Tabiat Parkını daha ileri bir noktaya taşımak istediklerini aktaran Başkan Çakır, parkı, Haziran ayında hizmete açmaya düşündüklerini söyledi.

“ÇOK ÖNEMLİ BİR YATIRIM YAPTIK”

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Çakır, “Büyükşehir olarak özellikle yeşil alanların artırılması veya kullanılabilir yeşil alanların katılabilmesi noktasında çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Bunlardan bir tanesi de biliyorsunuz Turgut Özal Tabiat Parkı. Burası bir doğal yaşam alanına dönüştü. Burada Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekten çok önemli bir yatırım yaptık. Toplamda bu bölgede yapacağımız bir yatırımın miktarı 30 milyon lirayı bulacak bir yatırım olacak. Daha önceki yıllarda yaptırmış olduğumuz düzenlemelere ek olarak şu anda devam eden Turgut Özal tabiat parkımızın 2. etap etabında 7 milyonluk bir yatırım devam ediyor. İçinde bulunduğumuz mesire alanında da şu an 8,5 milyonluk bir yatırımımız söz konusu. Fakat 10 milyonu geçecek bir yatırım gerçekleştireceğiz burada” dedi.

“BİTKİ BAHÇESİNE DÖNÜŞECEK”

Çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini aktaran Başkan Çakır, yapılan parkın bitki bahçesine dönüşeceğini de belirterek, “Burada bitki, ağaç çeşitleri, akvaryum, kuş bahçesi gibi birçok şeyi barındıracağız. Mesire alanına uygun hayvan türlerini de burada barındırmış olacağız. Çocuklarımızın gelip doğa ile buluştuğu bir park inşa edeceğiz. Bir yandan da doğal hayvan çeşitlerini, yabani hayvan çeşitlerini burada sergileyeceğiz. Burası bir bitki bahçesine dönüşecek.  Hem gelişmiş ağaçlar noktasında, hem de çalı türü noktasında buraya on binlerce çalı türü ağaçlar dikeceğiz. Burası, Turgut Özal Tabiat Parkımızı daha ileri bir noktaya götürecek” diye konuştu.

“AMACIMIZ HAZİRAN AYINDA HİZMETE SUNMAK”

Başkan Çakır, yapılacak alanı cazibe merkezine dönüştüreceklerini vurgulayarak şöyle devem etti: “Bu parkımız toplamda 300 dönüm bir alan. 300 dönümü aşan bir alan. Buraya yapmış olduğumuz yatırımlarla da aslında Malatya’nın değil bölgenin bir cazibe merkezi haline dönüştüreceğiz. Buradaki çalışmalarımızda altyapı çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Önümüzdeki Mayıs ayı gibi yaz aylarında doğru burayı yetiştirmeye gayret edeceğiz. Amacımız Haziran ayında burayı hizmete sunabilmektir.”

“TEDBİRİNİ ALIYORUZ”

Başkan Çakır, oluşacak yoğun trafik sorununa değinerek, otopark sorunu ile ilgi de, “Buranın her türlü altyapısını düşünüyoruz. Otopark konusu olsun, diğer konular olsun. Buraya yaz döneminde on binlerce insanın geldiğini görüyoruz. Yoğun bir trafik oluşuyor. Bunu gidermek için de ulaşım daire başkanlığımızın çalışmalarıyla tek yön haline getirdik. Batı bölgesinden girişi verdik. Doğu tarafından da çıkış verdik. Mişmiş Parkı da zaman içerisinde buraya dahil edeceğiz. O bölgede de ciddi düzenlemeler ve peyzaj çalışmalarımız vardı. O çalışmalar sonunda orayı da burayla bütünleştirebilecek bir çalışma yapılacak. Orası da burayla bütünleştiği takdirde 500 dönümün üzerinde 600 dönümlük bir park alanı olacak. Bu Tabiat Parkı'nı bir park alanı, her türlü temanın ve bitkinin yoğun bir şekilde kullanıldığı bir bölgeye dönüştüreceğiz. Tabii ki bu yoğun yerlerde, yoğun ziyaret edilme sırasında trafikte sıkıntı oluyor ama bunun tedbirini de alıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Park, Bitki, Bahçesine, Dönüşecek”,
Yorumlar
Haber Yazılımı