Haber Detayı
15 Kasım 2017 - Çarşamba 08:41
 
Parkmetreye Karşı Atak!
Uygulamaya konulduğu günden beri tepki gören parkmetre uygulaması ile ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı. Geçtiğimiz günler borcu olan vatandaştan borcunu icra yoluyla alacağını açıklayan parkmetre şirketine karşı vatandaş da harekete geçerek, uygulamaya dava açmaya hazırlanıyor.
Gündem Haberi
Parkmetreye Karşı Atak!

Malatya’da parkmetre konusu vatandaşlar ile Belediyeyi karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Park metre uygulamasının iptali için Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne başvuran vatandaş, iptal olmaması durumunda konuyu İdare Mahkemesi’ne taşıyacaklarını söyledi.

Parkmetre borcu olanlardan icra yoluyla tahsilinin yapılacağını açıklayan MU-AY firmasına karşı tepki vatandaştan geldi. Konu ile ilgili açıklamaya yapan Avukat Ahmet Melik Kadak, vatandaşın Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin parkmetre uygulamasının iptalini talep ettiğini aktardı.

“USUL VE YASALARA AYKIRI”

Parkmetre uygulaması ile ilgili açıklama yapan Avukat Kadak, “Bildiğiniz gibi daha önce, yolcusunu almak ve bırakmak için havaalanı otoparkını kullanan hemşerilerimizin, havaalanı otoparkından 25 dakikaya kadar ücretsiz faydalanabilmesi için Tüketici Hakem Heyetinden emsal niteliğinde bir karar almıştık. Yine benzer şekilde 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 7. Maddesi’ne dayanılarak yapıldığı iddia edilen uygulamanın usul ve yasalara aykırı olduğunu düşünüyoruz. Benzer uygulamalarla ilgili olarak, Ankara İdare Mahkemesi’nin verdiği, Danıştay’ın onadığı iptal kararı var” dedi.

“İPTAL OLACAĞINA İNANCIM TAM”

Danıştay’ın onadığı iptal karara göre imar planındaki herhangi bir saha, plan esaslarına bölge şartlarına aykırı maksatla kullanılamayacağın dile getiren Kadak, “Bu yol kenarlarının imar planında otopark olarak gösterilmiş ve planlanmış olması gerekiyor. Ayrıca şehir merkezinde yaşanan trafik yoğunluğunun azaltılması amacıyla başlatıldığı iddia edilen bu uygulamanın problemi ve çözüm yollarını göstermesi gerekirdi. Otopark uygulamasının trafiğe ne kadar çözüm getirdiğinin takdirini sizlere bırakıyorum. Buradan otopark paralarının ödenmemesi gerektiği gibi bir anlam çıksın istemem ama vatandaşlarımız tedbirli olsunlar. Ödeme fişlerini mutlaka muhafaza etmeye devam etsinler. 2 bin liraya yakın borcu olan müvekkilime de aynı şeyi söyledim. Bu uygulamanın iptal olacağına inancım tam. Nihai olarak yapılan ödemeleri geri alma yolunun açılacağına yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.

“İDARE MAHKEMESİ’NE TAŞIYACAĞIZ”

Yapılan başvuru neticesinde Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin iptal yoluna giderek vatandaş lehine mi yoksa MU-AY lehine mi karar vereceği merakla beklenirken, vatandaşın da benzer dava yoluna gitmesi söz konusu. Konuyu yakından takip ettiklerini belirten Avukat Ahmet Melik Kadak, son olarak “Uygulama iptal edilmediği takdirde konuyu derhal İdare Mahkemesi’ne taşıyacağız” dedi. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Parkmetreye, Karşı, Atak!,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Parkmetreye Karşı Atak!
Yorumlar
Haber Yazılımı