Haber Detayı
29 Mayıs 2019 - Çarşamba 13:08
 
Partisinden İmamoğlu İçin İstifa Etti
Demokratik Sol Parti (DSP) Arguvan meclis üyesi Ersoy Eren, Partisi genel merkezin Ekrem İmamoğlu'na destek vermemesi üzerine partisinden istifa ettiğini açıkladı.
Eğitim Haberi
Partisinden İmamoğlu İçin İstifa Etti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından alınan karar ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık seçimlerinin 23 Haziran'da yapılması için karar alınmıştı. Arguvan Belediye Meclis üyesi Ersoy Eren, alınan Karar sonrasında Partisinin tutumunu doğru bulmayan ve 'İmamaoğlu'na haksızlık yapıldı' diyerek partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Ersoy Eren, istifa gerekçeleri için şunları söyledi; "Demokratik Sol Parti 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul seçimlerine katılmayacağını açıklamıştı. Bu tarafımdan da beklenen bir açıklamaydı. Ancak geçen sürede DSP Genel Başkanı Önder Aksakal İstanbul’da Belediye başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nu desteklemeyeceklerini açıklayıp bir gazete aracılığıyla da gerçek dışı olduğuna inandığım desteklememe nedeni olarak bazı ithamlarda bulundu bunları kabul etmem mümkün değildir.

Genel başkanın DSP adına yaptığı açıklamalar benim ilkelerime ve demokrasi anlayışıma uymamaktadır. Hiçbir zaman ülkemizde ve yaşadığım yerde sayısız örneği olan haksızlığa, hukuksuzluğa sessiz kalma anlayışını benimsedim, kabulde etmedim bu nedenle DSP’den istifa ediyorum.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde, seçildiğim Arguvan Belediyesi Meclis üyeliğine bundan sonra bağımsız Belediye Meclis üyesi olarak devam edeceğim.

Bu süreçte YSK’nın gerekçeli kararını açıklamasını bekleyip görmeyi, DSP genel merkezinin kararını gerekçeli karardan sonra gözden geçirme ihtimalini bekledim. YSK’nın İstanbul seçiminin iptaline ilişkin gerekçeli karar incelendiğinde  “hukuki dayanaktan yoksun ” olduğu bir kez daha görülmüştür.

Ekrem İmamoğlu’nu23 Haziranda İstanbul seçimlerinde destekliyor başarılar diliyorum" şeklinde konuştu.

Eren meclis üyesi çalışmalarını bağımsız olarak yürütecek.

 

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Partisinden, İmamoğlu, İçin, İstifa, Etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı