Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 16:28
 
Pazarlara Ciddi anlamda İhtiyaç Var
AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık; "Yurt dışına gittiğinizde 100 gramlık kayısıları 10 dolara alıyorsunuz. Bizim kayısının gerçek değerine erişebilmemiz için çok daha ciddi pazarlara ihtiyacımız var. Üreticimizle, çiftçimizle birlikte mevsimlik işçilerimizde dahil olmak üzere bütün Malatya’nın hep birlikte bu konuda destek olması gerekiyor.
Video Haber Haberi
Pazarlara Ciddi anlamda  İhtiyaç Var

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Ziraat Odaları Koordinasyon Toplantısı’na katıldı.  TZOB Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda konuşan Çalık, Malatya tarımını konuşmak içi ziraat odaları başkanlarıyla bir araya geldiklerini söyledi.

"200 MİLYONU AŞAN DESTEK ULAŞTI"

Tarım alanında verilen destekler değinen Çalık; “Biz, 2023 hedeflerimizi açıklarken, ‘Sağlık başkenti Malatya’, ‘Turizm başkenti Malatya’, ‘Üniversiteler şehri Malatya’ dedik ama en önemlisi ekonomimize omurga oluşturacak en önemli cümlemiz ‘tarım şehri Malatya’mız’ olsun istiyoruz. Tarımın bir ayağı ziraat bir ayağı hayvancılık, bu noktada hem tarım hem de hayvancılık alanında çok ciddi desteklerimiz oldu. Yazıhan bölgesine Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi ihtisas işlemleri devam ediyor. Bugüne kadar 197 milyon tarımsal destek ödemeleri yaptıklarını kaydeden Çalık, “Alan bazlı destekleri, tarımsal sigortaları, kırsal kalkınma desteklerini, genç çiftçilerimize desteklerimizi, AR-GE desteklerini verdik. Tarımsal desteklerimiz 2002 yılında 23 milyon iken 2020 yılı itibariyle yaklaşık 50 milyon alan bazlı desteklerimizi verdik. Tarımda toplamda 200 milyonu aşan desteği çiftçilerimize ulaştırdık” şeklinde konuştu.

"KAYISI İÇİN ÇALIŞMALAR YAPTIK"

Malatya kayısısının önemine dikkat çeken Çalık; “TARSİM bizim için çok önemli bir adımdı. TARSİM ile birlikte don ve afetten zarar gören vatandaşlarımızın geçmişte hiçbir hükümet döneminde yağmur-dolu yağsa, çamur olsa Malatya kayısı üreticisinin zararını karşılamazdı, bizler afetten zarar gören çiftçilerimize TARSİM öncesi 92 milyon, sonrasında da TARSİM rakamları ile çok ciddi desteklerimizi verdik. Çiçek dönemini sigorta kapsamına aldık. Dünyanın hiçbir yerinde yokken sadece Türkiye’de var. Malatya’da özellikle çiçek dönemindeki donun bize vermiş olduğu zararları karşılamak amacıyla sigorta kapsamına aldık. Lisanslı depo Malatya için büyük bir önem arz ediyor. Şuanda Malatya’mızda iki tane lisanslı depoculuk çalışmaları var. Birisi Tarım ve Orman Bakanlığımız ile TOBB’un destekleriyle bitmek üzere olan lisanslı depomuz diğeri de Malatya Büyükşehir Belediyemizin hazırlamış olduğu yurt dışı kredili maliyeti 100 milyonu aşan bir değerle inşa edilen lisanslı depomuz. Bunlar çiftçimizin elindeki çok önemli belgeler ve birikimler olacak. Lisanslı depo ile birlikte bizim en önemli hedeflerimizden bir tanesi özellikle tarladan marketteki sürece kadar çiftçimizin desteklenmesi. Bu vesileyle üreticilerimizin yaşadığı sorunları bertaraf etmek için elimizden gelen tüm desteği verdik” dedi.

"KAYISIMIZIN GERÇEK DEĞERİ OLMADIĞI KANAATİNDEYİM"

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Malatya kayısısını almasıyla ilgili konuşan Çalık,  “Şimdide bakanımızla yaptığımız görüşmeyle Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) kayısımızı almasını arzu ediyoruz. Tarım ve Orman Bakanımız, ‘Lisanslı depolarınızı tamamlarsanız biz kayısıyı Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alması için Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz ve alımlarımızı yapacağız’ dedi. Alım yapılacağının söylenmesi bile Malatya kayısısı için çok önemli bir hamleydi. Şuan kayısı 4 numara 16-17, 1 numara ise 21-22 liraya gidiyor. Sadece TMO’nun ‘giriyor’ kelimesi bile fiyatların yukarıya çıkmasına vesile oldu. İnşallah bundan sonraki fiyatlarımızda aynı şekilde devam eder. Ama bunun bile kayısımızın gerçek değeri olmadığı kanaatindeyim. Yurt dışına gittiğinizde 100 gramlık kayısıları 10 dolara alıyorsunuz. Bizim kayısının gerçek değerine erişebilmemiz için çok daha ciddi pazarlara ihtiyacımız var. Üreticimizle, çiftçimizle birlikte mevsimlik işçilerimizde dahil olmak üzere bütün Malatya’nın hep birlikte bu konuda destek olması gerekiyor. Hepimizin yapacağı çalışma üreticilerimizin, çiftçilerimizin zarar etmeden, emeklerinin karşılığını alarak, sulamada yaşadıkları sorunları bertaraf etmek. Sulamada DSİ’nin 2,5 milyarlık yatırımını Malatya’mıza kazandırdık. Yazıhan’ı bugün sulanan alan içerisine koyduk ve orada şeker pancarı üretiliyor. Üretilen şeker pancarı Malatya’mızın ve Türkiye’nin ekonomisine çok ciddi girdi sağlıyor. Şeker Fabrikalarında bizim Yazıhan’da ürettiğimiz pancarlar alınıyor ve işlenip, şekere dönüştürülerek Türkiye ekonomisine katkıda bulunuluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Pazarlara, Ciddi, anlamda, , İhtiyaç, Var,
Yorumlar
Haber Yazılımı