Haber Detayı
08 Eylül 2018 - Cumartesi 14:09
 
Piyasada “Zam” Tedirginliği
Bakkal ve Marketlerdeki ürünlerde yaşlanan zamlar, esnaf ve vatandaşı tedirgin ederken, Dolar üzerinden gelmeyen ürünlerin zam yediği iddia edildi.
Ekonomi Haberi
Piyasada “Zam” Tedirginliği

Döviz Kurlarında yaşanan dalgalanmalar sonucunda piyasada bulunan birçok ürüne zam geldi. Esnaf, zam gelen ürünlerin çoğunun yurt dışından gelmeyen ürünler olduğunu belirterek, “Ekonomideki sıkıntıları fırsata çevirmek isteyenlerin’ olduğu kanaatinde.

 Malatya’da Küçük sebze pazarında bakkaliye işleten Hasan Doğan raflarda ve tezgâhta bulunan birçok ürünün zamlandığını ifade ederek;  “Bu hafta yumurta fiyatlarında artış yoktur. Diğer malzemelerde örneğin Bakliyatta deterjan ve temizlik gruplarında, salça’da yüzde 100’lük bir zam olayı söz konusu. Bu artışların biran evvel önlenmesi lazım. Biz esnaf olarak bu artışları piyasaya yansıtmamak için çaba sarf ediyoruz ama olmuyor. Şimdi piyasada en yüksek ürünler arasında gösterebileceğim fiyatı en çok artan ürün arasında yer alan salça. Salça fiyatlarının bu kadar yüksek olmasının sebebi dolarla hiçbir alakası yoktur. Salça Türkiye’de üretilen bir üründür. Domates Türkiye’de üretiliyor. Fiyatların bu kadar yüksek olması insanları şaşırtıyor. . Bir gün çalışıp bir salça alamayan insanlar var. Salçanın yüzde 100 zamlanmaması lazım. Beş kilo salçanın fiyatı 50 TL olmuş durumda gücü yetmediği için alamıyor. Askeri ücretle çalışan bir insan evine salça götürecek kadar parası olmuyor” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Piyasada, “Zam”, Tedirginliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı