Haber Detayı
23 Kasım 2017 - Perşembe 17:04
 
“Provokasyonu Boşa Çıkaracağız”
Malatya ve Ören Pirsultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Cemal Gürsel Mahallesi’nde kimliği belirlenemeyen kişi veya kişiler tarafından 13 evin kapısına çarpı işareti bırakılması olayını protesto etti. Malatya ve Ören PSAKD tarafından organize edilen yürüyüşlü eyleme dernek ve sendikaların yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.
Video Haber Haberi
 “Provokasyonu Boşa Çıkaracağız”

Malatya’da bazı Alevi ailelerinin evlerine provokatif amaçlı işaretlenmesine tepkiler devam ediyor.  PSAKD Malatya ve Ören Şubeleri tarafından organize edilen yürüyüşe birçok vatandaş katılım göstererek, yapılan provokasyona tepki gösterdi. Tepki eylemine ayrıca, HDP, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Emek Partisi (EMEP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), ÖSP siyasi partilerin yanı sıra, Alevi Eşit Yurttaşlık Derneği, İHD, Toplumsal Dayanışma Derneği, Eğitim Sen, Sağlık Emekçileri Sendikası, Kadın Dayanışma Örgütleri ve çok sayıda mahalle sakinleri katıldı.

“YAŞADIKLARIMIZA ARTIK ŞAŞIRMIYORUZ”

Olayın yaşandığı mahallede açıklama yapan PSAKD Malatya Şube Başkanı Mehmet Topal , “Maraş Katliamında katledilen canlarımızı anma hazırlıkları yaptığımız şu günlerde, ilimizde Alevi canlarımızın yoğunlukta yaşadığı Cemal Gürsel mahallesinde, dün gece evlerimiz kırmızı çarpı işareti ile işaretlenmiştir. Maraş katliamı öncesinde de kullanılan bu işaretleri evlerimizin kapısında görmek bizleri şaşırtmamıştır. Biz Aleviler, bu işaretleri ilk kez görmüyoruz, daha önce Erzincan 'da, Antep 'te ve Adıyaman 'da da gördük. Yaşadıklarımıza artık şaşırmıyoruz!” dedi.

“İLK OLMADIĞI GİBİ SON DA OLMAYACAK”

İşaretleme olayının ilk olmadığını dile getiren Topal, şunları söyledi:  “Cemal Gürsel Mahallesinde 13 evin kapısını işaretleyenler, tıpkı daha önce olduğu gibi yine bulunmayacak, cezalandırılmayacak ve bu işaretleme ilk olmadığı gibi son da olmayacak. Çünkü bu çocuklar bizim bildiğimiz gibi sokakta oyun oynayan tertemiz, masum çocuklar değil, iktidarın dindar ve kindar çocuklardır. Bu işaretleri o çocuklar, güvendikleri yerlerden icazet alarak gerçekleştirmişlerdir. Bu çocuklar, egemenlerin dediği gibi 'öfkeli çocuklar' ise biliyoruz ki onlar için zaten hukuk ve yasa yolları işlemeyecektir.”

“PROVOKASYONLAR YARATILMAYA ÇALIŞILDI”

 Topal, “Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra demokrasi mitingleri yapılırken darbeyi sanki aleviler yapmış gibi yine Aleviler hedef haline getirilerek mahallelerimizde taciz ve sataşmalar ile yine provokasyonlar yaratılmaya çalışıldı. Bizler için oluşan bu gerginlik ortamından ülkeyi yöneten siyasi iktidar ve yöneticiler birinci dereceden sorumludur. Malatya 'da yapılan ve Alevilerin inancını hedef alan bu provokasyon niteliğindeki saldırı, geçmişte yaşanan saldırıların, katliamların sonrasında ülke yöneticilerinin, siyasi sorumlularının anti-demokratik tavırlarının sonucudur. Bu saldırıların tek sorumlusu alevi düşmanı, gerici, şeraitçi, faşist zihniyetin kendisidir” ifadelerini kullandı.

“PROVOKASYONA PRİM VERMEYECEĞİZ”

Topal, son olarak barış içinde yaşamayı savunacaklarına devam edeceklerini kaydederek, “Bizler 72 millete aynı nazarda bakan, insanı yüce değer kabul edip, Benim kabem diyen bir inancın kültürün ve öğretinin çocuklarıyız. Her şeye rağmen bizler bu kadim topraklarda herkesin kendi kimliğini, dilini, inancını, eşit yurttaşlık içinde kardeşçe barışı içinde yaşamayı savunmaya devam edeceğiz. Malatya’da yapılan taciz ve sindirme provokasyonuna da prim vermeyeceğiz. Mahallede yaşayan yurttaşlarımızla dayanışma İçerisinde olarak provokasyonu sağduyumuzla boşa çıkaracağız” şeklinde konuştu.  

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: , “Provokasyonu, Boşa, Çıkaracağız”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
 “Provokasyonu Boşa Çıkaracağız”
Yorumlar
Haber Yazılımı