Haber Detayı
13 Nisan 2019 - Cumartesi 13:55
 
"Rabia Naz'ın Gerçeği Açığa Çıksın"
Giresun Eynesil’de geçen yıl 13 Nisan’da şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan için Hafta sonu çok sayıda şehirde, “Gerçek Açığa Çıkarılsın Rabia Naz’a Adalet” eylemi yapıldı.
Video Haber Haberi

Kadın Meclisi Derneği’nin katkılarıyla, birçok ilde gerçekleştirilen eylemde “Gerçek Açığa Çıkarılsın Rabia Naz’a Adalet” eylemi düzenlendi. Malatya Soykan meydanında gerçekleştirilen eylemde gerçeklerin açığa çıkartılması talep edildi.   

Kadın meclisi Malatya Koordinatörü Dilara Karaca, tarafından yapılan açıklamada, adalet için susulmayacak denilerek şu ifadelere yer verildi; "11 yaşındaki Rabia Naz geçen yıl şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti, evinin önünde cansız bedeni bulundu. Rabia Naz’ın intihar ettiğini ileri sürdüler, ölümünün üzerini kapatmaya çalıştılar.

Dün Rabia Naz’ın aramızdan alınışının birinci yılıydı. Düşünün, koskoca bir yıl boyunca hiçbir şüphenin üzerine gidilmedi. Adli Tıp Raporu; ölümün yüksekten düşme değil 'bedensel travma' sonucu gerçekleştiğini ispatlıyor. Ancak Rabia Naz’a çarpan arabanın kime ait olduğu araştırılmıyor. Baba Şaban Vatan; bir adli tıp uzmanı, polis, savcı gibi çocuğunun ölümünü araştırıyor. Delil toplamaya çalışıyor ama Rabia Naz’a çarpan arabanın sahibi bir türlü araştırılmıyor. Rabia Naz’ın ölümündeki bu karanlık yetmezmiş gibi baba Vatan Şaban şikayet üzerine gözaltına alınıyor, akıl sağlığının yerinde olmadığına karar veriliyor. Aileyi susturmak için jet hızıyla işleyen mekanizmalar, Rabia Naz’ın ölümünün aydınlatılması için asla işlemiyor. Bugün Türkiye’nin birçok meydanında Rabia Naz için adalet istiyoruz. O koltuklarda oturup bu ölümün üzerini örtmeye çalışanlar iyi dinlesin: Biz bu davanın peşini bırakmayacağız.

Siyasi gücü ve parayı arkasına alarak failleri aklamaya çalışanların karşısında adalet isteyen milyonlarız biz. Yapılması gereken bellidir: Rabia Naz için etkin bir soruşturma yürütülmeli, tüm mekanizmalar failleri aklamak için değil bu ölümün açığa çıkarılması için çalışmalıdır. Kadın Meclisleri olarak Rabia Naz’a adaletin sağlanması, tüm çocukların yüzünün gülebilmesi için bu davanın peşinde, Vatan ailesinin de yanındayız. Bu mücadelede asla yalnız yürümeyecekler. Adalet biziz susmayacağız" 

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: "Rabia, Naz'ın, Gerçeği, Açığa, Çıksın",
Yorumlar
Haber Yazılımı