Haber Detayı
21 Haziran 2019 - Cuma 14:22
 
"Ramazan Ve İnfak" Teması Ödüllendirildi
Diyanet Başkanlığı bu yıl Ramazan ayının temasını, 'Ramazan ve İnfak' olarak belirlemişti. Bu konular üzerinde yapılan resim ve kompozisyon dalları yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.
Video Haber Haberi

Battalgazi İlçesi Çöşnük mahallesinde bulunan ve Diyanet işleri Müdürlüğünebağlı olan gençlik merkezinde düzenlenen programda 'Ramazan ve İnfak ' konulu resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.  Ödül törenine İl Müftü Yardımcıları İhsan Mesut Akbaş, Fikriye Özkan ile veliler ve öğrenciler katıldı.

"YETERLİ GENÇLİK MERKEZİ YOK"

Ödül öncesi bir değerlendirme yapan ve Malatya'da yeterli derecede gençlik merkezi bulunmadığına vurgu yapan İl Müftü Yardımcısı İhsan Mesut Akbaş; " Bugün burada toplanma vesilemiz, birincisi yaz okul dönemini başlattık.  Bu hafta kayıtlarımız devam etti ve bütün hazırlıklarımız da tamamladık. İnşallah, yoğun bir şekilde 8 haftalık bir süreci beraber yürüteceğiz. Necip Fazıl Kısa Kürek Gençlik merkezimi, 45 öğrencimize ancak yeterli geliyor. Velilerimizin bu yönde talepleri var. Önümüzdeki yıllarda başka mahallelerdeki inşallah oluşturacağımız, gençlik merkezlerinde bunları yürüteceğiz. Geç kalınmış mı, kalınmamış mı? sorusu da tartışılan bir mesele ama gençler ve çocuklar için bir şeyler yapılmalımıydı? Evet yapılmalıydı.  Toplum veya teşkilat olarak geç kalınan, ihmal edilen hususlar olmakla beraber bizle şuanda yoğun bir şekilde Çocuklarımıza 4-6 yaş hizmetleri verirken, şuanda Malatya'da 3 bin 250 tane öğrencimiz 4-6 yaş, Diyanet hizmetlerinden istifade ediyor. Gençlik çalışmalarında da 3 tane gençlik merkezi, Üniversite gençlik çalışma merkezleri ile içerisinde bulunduğumuz Malatya'daki ilk gençlik merkezimiz ve İstasyon'da bulunan engelli gençlik merkezimiz bulunmakta. Orada da engelli gençlerimiz hizmet görüyor. Görme ve işitme engeli olarak 2 kursumuz, 4 yıldır devam ediyor.  Gönül şunu arzu ediyor, her mahallede bir gençlik merkezimiz olsun. Gençler orada buluşsunlar. Eğleneceklerse de orada eğlensinler, öğreneceklerse de orada öğrensinler. Üniversite içerisinde bulunan MEDİKO sosyal tesislerimiz biraz daha akademik olanlara, Üniversite gençliğine yönelik bir merkez.  Üniversite öğrencilerimizin uğrak yerleri olsun diye çaba gösteriyoruz. Bu merkezlerin oluşturulmasında ki gaye sadece bir şeyler öğrenilmesi için değil, çünkü her zaman insan öğrenmekle vakit geçiremiyor. Eğlenmeye bu vücudun ihtiyacı var. Dostları ile bir arada olmaya, hoş vakit geçirip sohbet etmeye, bir bardak çay içmeye ihtiyacı var. Bu mekanlar onlar için hazırlanmaya çalışılıyor. Allah emeği geçenlerden razı olsun.  Görevlilerimiz, 'bu işin daha iyi nasıl yapılması' gerektiği üzerinde kafa yoruyorlar, çaba gösteriyorlar" dedi.

SONUCU KOMİSYONLAR BELİRLEDİ

Başarılı bulunan resim ve Kompozisyonların komisyonlar tarafından belirlendiğinin altını Çizen Akbaş;"Gençlik faaliyetleri adı kapsamında yürütülen birçok faaliyetler var. Bunlardan birisi yaz okulu programı, yahut kışın atölye çalışmaları programı. Bu faaliyetler daha da yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. İnşallah daha iyisini görmek bizlere nasip olur. Bu programlar ve faaliyetle kapsamında düzenlenen bazı etkinliklerde var. Mesela bu yıl, Diyanet İşleri Başkanlığımızın Ramazan teması, 'Ramazan ve İnfak' konusuydu. İnfak, yardımlaşma ana başlık buydu. Alt sloganlarla bu devam ettirildi. Türkiye genelinde bir yarışma programı tertip edildi. Orta öğretim okulları arasında infak ile ilgili  kompozisyon ve resim yarışması özgün olması arzu edildi. Bunlarla ilgili komisyonlarımız oluşturuldu. Bu komisyonlarda ilçe komisyonları kendilerine yapılan müracaatları bir elemeye tabi tuttu. Bu elemeler neticesinde bir il komisyonu oluşturuldu. İl komisyonunda da bunlar Üniversite ve Milli Eğitim Bakanlığıyla, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan ortak komisyonda değerlendirildi. Bu arkadaşlarımızın ödüllerini de bu yaz okullarımız ile birleştirerek buradaki öğrencilere takdimlerini gerçekleştireceğiz" dedi.

İl Müftü Yardımcısı Fikriye Özkan ise; "Öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Başkanlığımız açmış olduğu bir yarışmaya ilgi gösterdiler. Gerçekten güzel çalışmalar ortaya koydular" diye konuştu.

 Yapılan konuşmaların ardından Kompozisyon ve resim dalında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. Resim yarışmasında birinci olan Dilek şehit Hasan Yıldırım İmam hatip Ortaokulu Öğrencisi Sümeyye Sert, yarım  altın ile Yarışmada ikinci olan Kale İmam hatip Ortaokulu öğrencisi Abdulkadir  Çetinkaya ve 3. olan Doğanşehir Atatürk Ortaokul öğrencisi Elif Nur Orhan'a ise çeyrek altın ile ödüllendirildi.

Kompozisyon yarışmasında ise Battalgazi Orta Okulu Öğrencisi İrem Öztürk birinci olarak yarım altın ile,Yarışmada 2. olan Doğanşehir Atatürk Orta okulu Öğrencisi Sedanur Orhan ve 3. olan Kale İzollu Ortaokulu Öğrencisi Sevgi Ertuğrul' ise çeyrek altın ile ödüllendirildi.

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: "Ramazan, Ve, İnfak", Teması, Ödüllendirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı