Haber Detayı
24 Ağustos 2019 - Cumartesi 09:25
 
Ruhsatları Sınırlandırın
Malatya Fırıncılar Ve Unlu Maddeler İmalatçıları Esnaf Odası Başkanı Mehmet Büyükelçi, Malatya'da yeteri kadar fırın olduğuna vurgu yaparak, belediyelerin fırın açma ruhsatına sınırlama getirmelerini talep etti.
Video Haber Haberi
Ruhsatları Sınırlandırın

Malatya Fırıncılar Ve Unlu Maddeler İmalatçıları Esnaf Odası Başkanı Mehmet Büyükelçi, fırıncı esnafın sorun ve sıkıntılarını gündeme taşıdı.

"ÇOĞALMALARINA KARŞIYIZ"

'Kesinlikle Malatya’da fırınların gittikçe çoğalmasına karşıyız' diyen Büyükelçi; "Fırınların yaygınlaşmasını esnaf arkadaşlarımız da istemiyor. Emin olun fırınların sayısı giderek artmasa pide ekmeğini fiyatları da bu kadar yükselmez. Hele pide ekmeğinin fiyatı yüksek olmasına rağmen fırın sayısının çok olması yine de esnaflarımızı mağdur ediyor. Fırınların açılmasını belediyeler zorlaştırmalı. Bundan sonra fırınlarımız metrekareleri büyük, müstakil binalarda hizmet yapmalı. 100-150 metrekareye fırın açma ruhsatı verilmemeli" dedi.

"ÇÜRÜMEYLE ALAKASI YOK"

Bina altlarında bulunan fırınların binalar açısından tehlikeli iddiasına da cevap veren Büyükelçi; "Binaların altına gelince, fırınların binaları çürüttüğü yok. Depremde tehlike arz ediyor gibi söylentiler sadece dedikodudan ibaret. İstanbul’da hasbelkader birkaç bina yıkıldı. Bu da binanın çürük olmasından kaynaklandı. Malatya’da geçtiğimiz yıllar da Emeksiz’de bir bina çökmüştü. Bu da fırının bulunduğu binanın hemen yan tarafında bulunan binanın temelinden kaynaklandı. Bu sorun fırının bulunduğu binadan kaynaklanmadı. Bina altlarına fırın ruhsatı verilmesine de ben karşıyım. Deprem dolayısıyla değil de artık fırınların bina altlarına değil de müstakil olarak yapılması taraftarıyız. Hala Yeşilyurt ilçesinde lahmacun-pide fırını adı altında çok fazla açma ruhsatı veriliyor. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Fırının çoğalması haksız rekabete neden olur, bu da kaliteyi ve verimi düşürür. Kazancı az olan bir şey de kalite olmaz. Kazanacaksınız ki, kaliteye yönelesiniz" ifadelerinde bulundu.

Kaynak: Editör: Hüseyin Canbay
Etiketler: Ruhsatları, Sınırlandırın,
Yorumlar
Haber Yazılımı