Haber Detayı
11 Şubat 2018 - Pazar 13:36
 
Saadet Partisinde Kan Değişimi
Saadet Partisi (SP) Malatya 6. Olağan İl Kongresi, Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun katılımı ile tamamlandı. Tek liste halinde yapılan kongre sonrasında Osman Marasalı, Saadet Partisi İl Başkanlığı görevine getirildi.
Video Haber Haberi
Saadet Partisinde Kan Değişimi

Saadet Partisi (SP) Malatya 6.Olağan İl Kongresi, Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonunda gerçekleştirildi. Tek liste halinde yapılan kongre sonrasında Osman Marasalı, görevi eski il Başkanı Mehmet Asiltürk’ten devir aldı. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’da katıldığı kongreye, İyi Parti Malatya İl Başkanı Ömer Sezai Altaş, Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Ali Rıza Ulutaş, Cumhuriyet Halk Partisi Battalgazi ilçe başkanı Bahattin Öner ve Yeşilyurt İlçe Başkanı V. Kemal Demir, MÜSİAD İl Başkanı Hüseyin Kalan, Demiryolu İş Sendikası Başkanı İzzettin Arslan, Serbest Mali Muhasebeciler Oda Başkanı Nur Poyraz, CHP eski belediye Başkanı İbrahim Karaman, Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, bazı dernek başkanları, kuruluş temsilcileri ve partililer katıldı.

ASİLTÜRK: “KARDEŞİME GÖREVİ DEVREDİYORUM”

Kongrede ilk olarak konuşan eski il Başkanı Mehmet Asiltürk, “’Bir çiçekle bahar olmaz’ diyenlere, ‘Her bahar bir çiçekle başlar’ diyen Profesör Dr. Necmettin Erbakan hocamızın başlattığı milli görüş hareketi, Elhamdülillah 48 yıldır bu ülkede hakkın adaletin iyinin ve güzelin hakim olması için gayret gösteren bir teşkilattır. Değerli kardeşlerim öncelikle sözlerime başlarken tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Afrin’de şu anda cephede savaşan askerlerimize Allah'tan yardım diliyorum. 12 yıldır Malatya il başkanlığı görevini yürütüyor ve bu süreçte İnşallah bugün burada benden daha iyi yapacağına inandığım bir kardeşime görevimi tevdi edeceğim” dedi.

MARASALI: “TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Tek liste ile aday olan ve yeni seçilen Osman Marasalı ise şunları söyşedi; “Başlangıç olarak bizlere bu büyük davanın Malatya temsilciliğine bahşeden Cenabı Allah'a şükürler olsun. Bizlere güvenerek bu büyük davanın bir başkanlığına layık gören başta genel başkanımız, genel başkan yardımcılarımız, il yönetim kurulu üyelerimiz ve muhterem delegelerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Onarın gönüllerine layık olmak için elimizden gelen tüm gayreti ve çalışacağımız İnşallah beyan ediyoruz. Bundan başka 12 yıl boyunca birlikte görev yapmış olduğu Muhterem yönetim kurulu üyeleri başta, Mehmet Asiltürk olmak üzere bizlere hazır bir Teşkilat bıraktıkları için 12 yıl boyunca beraber yapmış olduğumuz çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Yeni seçilecek yönetim kurulu üyesi olan arkadaşlarıma bu sorumluluk bilinci içerisinde, milli görüşü Malatya'da daha da ileri taşıyacak çalışmaları yapmak üzere inşallah hızlı bir şekilde koşacağımızı yine burada beyan ediyoruz”  ifadelerini kullandı.

KARAMOLLAOĞLU: “KISA ZAMANDA BAŞARIYLA TAMAMLANIR”

Daha sonra konuşmalarını yapmak için kürsüye çıkan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, konuşmasına Afrin’de devam eden ‘Zeytin Dalı’ harekatına değinerek başladı: “Ülke olarak, içinde bulunduğumuz bölge olarak hatta bütün dünya olarak çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıyayız. Batı alemi karışık. Amerika’nın başında yarın ne yapacağı ne söyleyeceği pek de kestirilemeyen bir başkanı var. İcraatları herkesi hem merak ettiriyor hem de temkinli davranmaya zorluyor. Bu sebeple bu kargaşanın içinde son zamanlarda sınırlarımızda meydana gelen ülkemizin emniyetini tehdit eden bir takım gelişmeler neticesinde silahlı kuvvetlerimiz Suriye sınırımızda bir harekat başlatmak mecburiyetinde kaldı. Bu harekâtta bugüne kadar şehitlerimiz oldu. Bütün şehitlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum. Bu dönemler endişe verici dönemler. İnşallah kısa zamanda başarıyla tamamlanıp güney sınırımız emniyete alınmış olur.”

“MİLLİ HÜKÜMET KURULUR”

Savaş tehlikesi varsa Milli bir hükümetin kurulması gerektiğini ifade eden Karamollaoğlu, “Bugün eğer Türkiye sınırlarında, sınır ötesi bir takım askeri müdahalelere ihtiyaç duyduysa en büyük ihtiyaç, öncelikle içerde birlik ve beraberliği sağlamaktır. Dünyada hemen hemen her ülke bir savaş tehlikesi çıktığı zaman, çoğunlukta olan bir iktidar yönetimde olsa bile milli bir hükümet kurar. Neden? Çünkü artık mesele, falanca parti, filanca parti meselesi değil, ülkenin güvenlik meselesidir. Bu güvenliğin korunması farklı kanaatlere, düşüncelere,  farklı siyasi partilere mensup herkesin vazifesidir.  İç çekişmeleri bir tarafa bırakıp birleşmek durumundayız. Onun için şu anda kutuplaşmanın  ortadan kaldırılması Türkiye’de bir numaralı meselemizdir. Bundan dolayı bize sorulduğunda ‘Türkiye’nin en önemli meselesi nedir?’ diye, cevap olarak hep ‘kutuplaşma ve kamplaşma’ dedik.   Bu kamplaşma ve kutuplaşma bir araya gelmemize engel olur.  Bunun için biz Milli Görüşçüler olarak her zaman farklı olduk. Kutuplaşmadan hep imtina ettik. Elbette farklılıklarımızı göreceğiz, makul olarak kabul edeceğiz, doğru bildiğimiz üzerinde de  ısrarcı olabiliriz ama bunu saldırarak, hakaret ederek, aşağılayarak değil makul bir şekilde anlatarak sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

“MALATYA’NIN YERİ BENDE AYRI”

Başkan Karamollaoğlu göreve yeni seçilen Marasalı’yı tebrik ederek, Malatya’nın kendisi için ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi. Karamollaoğlu, “Kongreler her zaman ülke problemlerinin zaman verdiği ölçüde gündeme getirildiği kongrelerdir. Tabi Malatya’nın benim için ayrı bir özelliği var. İlkokulun ilk sınıflarını burada okudum. Bizim Başöğretmenimiz o zaman Recai Bey ağabeyimizin babalarıydı. Arkasından da babam öğretmen olduğu için buradan Akçadağ’a gitti ve bir 5 sene kadar orada bulundum. İlkokul ve ortaokulun başlangıcı burada geçtiği için yarı yarıya Malatyalıyım. Onun için Malatya’nın benden ayrı yeri var” dedi.

 “MALATYA ÖNEMLİ BİR İL”

Malatya’nın Türkiye’de önemli pozisyonlarda bulunan bir il olduğunu hatırlatan Karamollaoğlu, “Elbette Türkiye’mizin yetiştirdiği önemli insanlardan, Cumhuriyetin kuruluşunda rol oynayan İsmet İnönü’yü de burada rahmetle anıyorum. Herkesin siyasi hayatında tasvip ettiğimiz veya etmediğimiz hususlar olabilir. Bunu biz insan tabiatının bir özelliği olarak görmek ve kabul etmek mecburiyetindeyiz.  Zaman geçtikten sonra insanlar bazen fikirlerini değiştirebilirler. Kazandıkları tecrübe ile hayata farklı bir şekilde yaklaşırlar ama biz geçmişte bu ülkeye hizmet eden herkesi rahmetle anmayı bir vazife olarak görüyoruz. Malatya Türkiye’mizde önemli bir pozisyonda bulunan ilimiz. Malatya denildiği zaman elbette kayısı aklımıza geliyor. Çok önemli bir ürün. Ne yazık ki şunu ifade etmek istiyorum. Malatya mı sahipsiz kayısı mı sahipsiz? Bunu tam kestiremiyorum. Kayısının sahipsiz olduğu kesin. Hakikaten dünyadaki ihtiyacın yüzde 80’inini karşılayacak özel bir ürünü olacak ama bu ürün rekolteye göre inip çıkacak ve kimse sahip çıkmayacak.  Bu sadece Malatya’ya önemli bir dert mi? Hayır. Kuzey’e, Karadeniz’e gidin orada da aynı dertten muzdarip fındık var. Ama onun bir farkı var, orada fındıkla ilgili bir takım oluşumlar meydana getirilmiş ama Malatya’da kayısıya sahip çıkacak hiçbir oluşum bugüne kadar meydana gelmemiş. Ben buna şaşırdım” şeklinde konuştu.

 “ADAYIMIZI GÖSTERECEĞİZ”

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Saadet Partisi olarak adaylarını göstereceklerini ifade eden Karamollaoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz bir teşkilat olarak bütün gücümüzle çalışmak mecburiyetindeyiz. İnsanlara ulaşacağız, bu meseleleri aktaracağız. Farklı fikirlerde olan insanlar olsa bile bu dönem Milli Görüşün ayağa kalkmasına ihtiyaç var kanaatindeyiz. Biz baştan beri söyledik Allah nasip ederse mutlaka Cumhurbaşkanlığına adayımızı göstereceğiz. Mecliste var olacağız. Belediye ilk adım gözüküyor. Eğer hükümet herhangi bir karar değişikliğine gitmez ise ilk seçim yaklaşık 13 ay sonra mahalli seçimler olarak yapılacak. Ardından hem milletvekili seçimleri hem de Cumhurbaşkanlığı seçimleri gelecek. Biz seçimlere girerken ülkenin hukuk devleti olmasını sağlayacak adımları atmaya kararlı olarak gideceğiz. Hukuk devleti olmadan devlet olmaz” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Saadet, Partisinde, Kan, Değişimi,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Saadet Partisinde Kan Değişimi
Yorumlar
Haber Yazılımı