Haber Detayı
07 Aralık 2019 - Cumartesi 11:38
 
Sağlığınız İçin Beyaz Çay Tüketin
Uzman Diyetisyen Dilara Yıldız; "Gençlik aşısı anlamına gelen Beyaz çay, siyah ve yeşil çayda olduğu gibi “Camellia Sinensis” adlı çay bitkisinden elde ediliyor. Beyaz çay için toplanan çay yaprakları işlenirken, siyah ve yeşil çaya göre daha az işlem görür ve daha az okside olur. Bu sayede antioksidan özelliği siyah ve yeşil çaydan çok daha fazladır" dedi.
Sağlık Haberi
Sağlığınız İçin Beyaz Çay Tüketin

Malatya'da Uzman Diyetisyenlik yapan Dilara Yıldız, beyaz çayın faydaları hakkında bilgiler verdi. Yıldız, faydalarını saymakla bitiremediği beyaz çay için şunları söyledi;

Gençlik aşısı anlamına gelen Beyaz çay, siyah ve yeşil çayda olduğu gibi “Camellia Sinensis” adlı çay bitkisinden elde ediliyor. Beyaz çay için toplanan çay yaprakları işlenirken, siyah ve yeşil çaya göre daha az işlem görür ve daha az okside olur. Bu sayede antioksidan özelliği siyah ve yeşil çaydan çok daha fazladır Ayrıca yeşil çaydan daha yumuşak bir aroması var. Kaliteli bir beyaz çay doğru hazırlandığı takdirde faydaları saymakla bitmiyor: Metabolizmayı hızlandırıyor. Yüksek kolesterolü ve kötü kolesterolü düşürüyor, Ciltte kırışıklık ve yaşlanmayı azaltıyor,Cildi sıkılaştırıyor, Stresi önlüyor, Beyaz çay, içeriğindeki epigallokateşin-3-gallat polifenolü sayesinde yağ hücresi oluşumunu baskılıyor ve yağ birikimini önlüyor, Zayıflatmada ve kilo kontrolünde etkili" dedi.

"KANSERE KARŞI ETKİLİ"

Yıldız, kanserli hücreleri önlemede beyaz çayın önemine dikkat çekerek;"Beyaz çayda bulunan kateşinlerin kanserli hücre oluşumunu önleyerek kanserli tümörlerin büyümesini yavaşlattığına dair yapılan çalışmalar mevcut. 1 fincanlık beyaz çay hazırlamak için 1 tatlı kaşığı kadar beyaz çay yapraklarını, kaynamış ve biraz ılımış suyun içinde (70 derece) 5 dakika kadar demlemeniz yeterli. Günde 2 fincan kadar beyaz çayı rahatlıkla tüketebilirsiniz" diye konuştu.

Kaynak: Editör: Servet Bozan
Etiketler: Sağlığınız, İçin, Beyaz, Çay, Tüketin,
Yorumlar
Haber Yazılımı