Haber Detayı
21 Eylül 2018 - Cuma 10:09
 
“Sağlık Çalışanları Hüsrana Uğradı”
Memur-Sen’e Bağlı Malatya Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, Sağlık çalışanlarına verilen yıpranma payında hüsrana uğradıklarını dile getirerek, alınan kararın yeniden gözden geçirilmesini talep etti.
Sağlık Haberi
“Sağlık Çalışanları Hüsrana Uğradı”

Sağlık çalışanlarına verilen yıpranma paylarını değerlendiren Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, verilen yıpranma paylarını adaletsiz bululuklarını söyledi. Sendika binasında bir değerlendirme yapan Bingöl 6 yıl çalışmaya karşılık verilen yıpranma paylarının tatiller ve hafta sonları ile birlikte 7 yıla denk geldiğini ve bu bazda yıpranma paylarının uygulanacağını kaydetti.

 “İSTENİLEN GERÇEKLEŞMEDİ”

“Sağlık çalışanlarının istediği payların verilmediğini’ ifade eden Bingöl; “Bizim önemsediğimiz ve 2014 yılından beri de bütün platformlarda dile getirdiğimiz, konu yıpranma payı konusu. Cumhurbaşkanımız da bu konuda önemli ciddi efor sarf ettiğini biliyoruz. 2014 yılında sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yapmış olduğu yıpranma ile ilgili gelişmeler yaşandı.  Cumhurbaşkanımızın 5 yılda bir yıpranma verilmesi ile ilgili talimat verdi.  Şu anda mecliste onaylandı. Ancak bu istediğimiz bir şekilde çıkmadığını görmekteyiz.  Bunun nedenlerini Bürokratik nedenlerden kaynaklandığını düşünüyoruz.  Meclisin içerisinde sağlık alt Komisyonu ve sağlık kurulu başkanı ile de görüştük. Taleplerimizi sendika olarak da dile getirdik. Yapılması gereken sağlık çalışanlarının bir ekip işi halinde çalıştıklarını tüm personellerin yararlanması hususunda ciddi görüşmelerimiz oldu.  Süreç içerisinde değerlendirileceğini dile getirdiler ancak şimdiye kadar bizlerin ve sağlık çalışanlarının istediği gibi bir yapılanma gerçekleşmediğini düşünüyorum. 

 “ÇALIŞANLAR EKİP OLARAK GÖRÜLMELİ”

‘Sağlık çalışanları ekip olarak ve aynı gemi içerisinde görülmeli’ diyen Bingöl;“Bunların içerisinde eksik olan sıkıntılı olan bölümleri kısaca şöyle izah edebilirim. Hasta ile bir fiil irtibata olan hemşireler bu işin kapsamında. Bununla ilgili sağlık alanında eğitim veren sterilizasyonda çalışan ve diyabetli hastalara eğitim veren hemşireler bundan yararlanamıyor.  Hemşire bir ay poliklinikler de hizmet yapıyor bunlar yararlanabiliyor ama diğer taraftan hasta diyabet hastalarının eğitimini üstlenen hemşire yararlanamıyor. Ameliyathane içerisinde çalışan hizmetli bir arkadaşımız ameliyat masasında doktorla birlikte hemşire ile birlikte çalışarak hizmet sunuyor. Bir ekip olarak burada hizmet sunuluyor ancak Bunun içerisinde hemşire ve doktor yararlanıyor hizmetli arkadaşımız yarılanmıyor. Bir diğer örnek verirsek 112 de ATT paramedik yararlanıyor. Vaka ya giden şoför arkadaşımızla birlikte 3 kişilik ekip ATT ve paramedik arkadaşlarımız yaralanıyor, şoför arkadaşımız yararlanamıyor.  Bunları da bu risk grubu içerisinde bulunduğunu görmekteyiz.  Çünkü ekip her yaptığı müdahaleye güçlü bir ekip olarak gidiyor müdahale ediyor.  Çeşitli engellerden kaynaklanan yasa istediğimiz gibi gerçekleşmediğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“KONUYU YARGIYA TAŞIDIK”   

Çıkan ve Resmi Gazete’de yayımlanan yasayı mahkemeye taşıdıklarını dile getiren Bingöl; “Cumhurbaşkanımızın 2014 yılındaki vermiş olduğu tarih bazında, geriye dönük olarak 4 yıl sağlık yararlanmasını istiyoruz. Ancak bu da gerçekleşmedi.  Yasanın çıktığı günden itibaren gerçekleştirildi.  Sağlık çalışanlarına hayal kırıklığına uğrattı.  Bu teklifi yaptığımız süre içerisinde özellikle, 2008 yılında gazeteciler ve basın mensubu kardeşlerimize verildiği zaman sevinmiştik.  Kanunun çıktığı süre içerisinde sağlık çalışanlarının geriye dönük olarak 2008 veya 2014 yılı baz alınarak değerlendirmesini talep etmiştik.  Bu talebimiz gerçekleştirilmedi.  Yıllardır sahada zor şartlar altında hizmet sunan sağlık çalışanlarının bunu hak ettiğini düşünüyoruz.  Şu anda mevcut çalışanlarının tamamının geriye dönük olarak yararlanmasını talep ediyoruz. Sahada çalışan arkadaşlarımızın da kendi talepleri ve istekleri var.  Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları sendikası genel merkezi konu ile ilgili dava açtı bunu takip ediyoruz.  İnşallah süreç içerisinde sağlık çalışanın hak ettiği yapılanmanın geçmişe yönelik olarak da verileceğini düşünüyoruz”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Sağlık, Çalışanları, Hüsrana, Uğradı”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Sağlık Çalışanları Hüsrana Uğradı”
Yorumlar
Haber Yazılımı