Haber Detayı
05 Nisan 2019 - Cuma 10:31
 
Sahte Altına Dikkat!
Malatya Kuyumcular Odası Başkanı Murat Özhüsrev, altın piyasasını değerlendirdi. Özhüsrev, piyasada sahte alına dikkat çekerek; "Sahte altın piyasada çoğaldı çünkü piyasada altının değeri yükseldi” dedi.
Ekonomi Haberi
Sahte Altına Dikkat!

Altın piyasasında yaşanan son durumlar için Malatya Kuyumcular Odası Başkanı Murat Özhüsrev, piyasa ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Altın fiyatlarının yüksekliğine dikkat çeken Özhüsrev, sahte altın içinde vatandaşlara uyarılarda bulundu.

"44 KAT YUKARI ÇIKTI"

2001'den bu tarafa altın 44 kat yukarı çıktı diyen Özhüsrev; “Altının 2 bacağı var biri ons, biri TL  bacağı. Şuanda ons bacağında seçimden önce ve sonra herhangi bir değişiklik olmadı hatta düşüş bile oldu ama tele bazında biraz yükseliş oldu. Sebebi de doların bir inip tekrar geri yükselmesi. Ama seçimden hemen, önce seçim esnasında ve sonrasında pek bir fark yoktur. Altın dünyayı ilgilendiren bir unsur. Bu da altının daha güvenli bir liman olmasını destekliyor. Yatırım yapmak için şuan en uygun şey bence halen altın. 2001’ den bu yana doğru bakarsanız bugün yükseldi dediğimiz dolar daha 4 kat yükselmemiş ama altın 2001 yılından beri kendisini 44 kat daha yukarı atmıştır.  Yatırımcılar altına niye yönelmiyor onu anlamak zor. Herhalde bu altın doların alım satım farkı düşük gibi geliyor ama yatırım yapılırken buna bakılmaz getirisine bakılır.  Altının getirisi her zaman dövizden iyidir.  Çünkü dövizin yükselmesi altını destekliyor altın onu da yükseliyor.  Çünkü dünyada her gün bir sürü olay oluyor bir sürü yer karışıyor. Dolayısıyla bu altını ekstra etkiliyor” dedi.

“GÜVENDİĞİNİZ KUYUMCUDAN ALIN”

Düğün sezonunun yaklaştığını belirten Özhüsrev, altın alırken güvendiğiniz kişlerden alın diyerek şunları söyledi; “Düğün sezonu yaklaşıyor ancak eskiden olduğu gibi talep de artık eskisi gibi yok. Çünkü eskiden olduğu gibi düğün alışverişleri yok. Ama yine de sektöre düğün sezonunun yaklaşması veya gelmesi olumlu katkı sunuyor. Diğer yandan sahte altın piyasada çoğaldı çünkü piyasada altının değeri yükseldi. Vatandaşın bu konuda dikkat etmesi gereken tek şey var o da altını güvendiği kuyumcudan alacak. Bunu sadece altınla sınırlamamak gerek bunu her alanda kullanabiliriz.  Vatandaş altını kuyumcudan ama güvendiği kuyumcudan alacak. Bir tek buna dikkat etmeli. Kuyumcularda bu işin erbabı sonuçta. Sonradan giren bir kaç kişi var ki bunlara da sahte altın piyasaya sürmek isteyen kişi başvurur onların kanıp kanmamasıdır mesele. Bir altına baktığınız zaman yılların eklemiş olduğu tecrübeyle kaç gram gelmesi gerektiğini biliriz başka detayları da anlarız bu konuda vatandaş pek anlamaz altının sahte olup olmadığını. Düğünlerde çeyrek daha çok tercih ediliyor ancak düğün dışında bilezik gibi işlenmiş ziynet eşyaları daha ön planda oluyor. Gram altın meselesi de şöyle gram altını külçe bazında alırsan ideal ama diğer türlü zaten bunu altın rafineleri yapıyor, işçilik yapıyorlar ve onunda fiyatı yaklaşık çeyreğin fiyatına denk geliyor. Çeyreği her yerde satabilirsin ama gram altınları yani 24 ayar 3 gram 5 gram altınların sahtesini daha çok yapıyorlar çünkü bu devlet kontrolünde olan bir şey değil. Taksit de ziynet ve işçilik isteyen ürünleri kapsamıyor.  Künye ve seti kapsıyor.” Şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Sahte, Altına, Dikkat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı