Haber Detayı
13 Temmuz 2019 - Cumartesi 09:27
 
"Sanat Sokakta" El Sanatları Sergisi
Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 'Sanat Sokakta' projesi kapsamında el emeği göz nuru sanat ürünler vatandaşın beğenisine sunulurken, Öğretmenler ve öğrenciler tarafından yapılan eserler büyük beğeni topladı.
Video Haber Haberi

'Sanat Sokakta' projesi Kapsamında , Malatya'nın çeşitli bölgelerinde açılacak olan serginin ilki Abdullah Gül Parkında bulunan park meydanında vatandaşların beğenisine sunuldu.

Sergide bir değerlendirme yapan Yeşilyurt Halk Eğitim Merkezi Usta Öğreticilerinden Semra Özdemir yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Özdemir; "Malatya Büyükşehir Belediyesi adına 9 yıldır, Malatya Büyükşehir Belediyesi sanat merkezinde çini seramik öğretmenliği yapmaktayım. Özellikle 8,5 yıldır çini dersleri vermekteyim. Benim gibi birçok arkadaşımda burada yıllarıdır emek veren insanlar var.  Emeğimizi, yaptığımız özel ve güzel çalışmaları vatandaşlarımıza göstermek adına böyle sergiler açıyoruz.  Bu alanlarda insanların ilgi göstermesini bekliyoruz. Çünkü, bizim yaptığımız bu çalışmalar insanlara terapi, stres amaçlı çalışmalar.  Yaklaşık  10 gün boyunca yani 12-21 Temmuz arasında, saat 15:00 ile 19:00 saatleri arasında Malatya'nın belirli bölgelerinde kısa, kısa sergiler açacağız. Bu anlamda da vatandaşlarımızı bu sergilere davet ediyoruz. İnsanların yıllardır burada bir şeyler yaptığını, kursiyerlerimizin emeklerini, yaptıklarını görürsünüz. gerçekten çok güzel işlere imza atıyoruz. Yağlıboya, çini, el sanatları, Atölye, takı, ahşap boyama, kağıt rölyef, kabak kursundan çok güzel çalışmalarımız ve ürünlerimiz var. İnsanların bunları görmesini isteriz. Yıllardır vermiş olduğumuz emeğin karşılığı olarak tabi ki sergi açıyoruz" dedi.

GİZLİ KAHRAMANLAR

Vatandaşlar, Yapılan çalışma ve eserleri beğenen ve bu eserlerin arkasında olan Usta Öğreticileri ve kursiyerleri 'gizli kahramanlar diye' anlatırken, bu konu hakkında da değerlendirmede bulunan Özdemir;  "Benim çini kursum, çok revaçta olduğunu düşünüyorum. 2011 yılında il başladığımda çok bilinen bir şey değildi.  İlk başladığımda öğrenci sayım fazla değildi. Ama 2014 yılından bu tarafa kursuma çok aşırı talep var. Artı, öğrencilerim  yaptıkları bu ürünleri satabiliyor. Ayrıca internet üzerinden de satış yapabilen öğrencilerim var. Evlerine, bütçelerine katkı sağlıyorlar.  Ben, emek çeken insanlara değer verilmesini istiyorum. İnsanlar çalışıyor. Çalışmasa bu kadar ortaya çıkmaz. Sanat merkezlerinde ortaya çıkartılan ürün göremeyeceğiniz kalitede. Hocalarımız, usta öğretici arkadaşlarımız çok yetenekli ve çok başarılar. Evet sizinde belirttiğiniz gibi, bizler  Aslında arka tarafta kalan gizli kahramanlarız. Bizim için önemli olan bu güzel çalışmaların beğenilmesi, değer verilmesi"  ifadelerinde bulundu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: "Sanat, Sokakta", El, Sanatları, Sergisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı