Haber Detayı
13 Ocak 2018 - Cumartesi 11:57
 
Sanayinin Kalbi Olacak
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Üniversite-sanayi işbirliği ile yapılan Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Meslek Yüksek Okulu’nun temel atma törenine katıldı. Bakan Tüfenkci, illerin gelişmesinde Üniversitelerin büyük rol oynadığı Türkiye’de tematik mesleki eğitim uygulamasını da başlattıklarını söyledi.
Gündem Haberi
Sanayinin Kalbi Olacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci,  Üniversite-sanayi işbirliği ile yapılan Meslek Yüksek Okulu’nun temel atma törenine katıldı. Yapılan temel atma törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin yanı sıra Malatya Valisi Ali Kaban, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ahmet Kızılay, Ak Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, İlçe Jandarma Alay Komutanı J.Alb. Şereftin Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Müftüsü Ümit Çimen, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Ticaret Sanayi Oda Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç katıldı.

“ÜNİVERSİTELER BÜYÜK ROL OYNUYOR”

Sanayi-Üniversite işbirliğinin Üniversiteye büyük katkısı olduğunu dile getiren Bakan Tüfenkci, “ Özellikle sanayi üniversite işbirliğinin, üniversitenin gelişimine katkısı sunması bakımından önemsiyoruz. Baktığımız zaman illerin gelişmesinde üniversitelerin çok büyük rol oynadığı da görüyoruz. Yıllarca Malatya’da konuşulan İnönü Üniversite’nin şehre katkısı ve şehir ile birlikte gelişme noktasında fonksiyonu ama en önemlisi de üniversite ile sanayi işbirliğini gerçekleştirecek projeleri oluşturma noktasındaki sıkıntılardı.  Allah'a hamdolsun rektör hocamızın göreve gelmesiyle beraber Ticaret Sanayi odamızın büyük katkıları, Organize Sanayi Bölgesi 2. Organize Sanayi Bölgesi yönetiminin isteği, burada bulunan sanayicilerimizin arzusu böyle bir kampusu ilimize kazandırmış oldu” dedi.

“TEŞVİK KAPSAMINA ALDIK”

Bakan Tüfenkci, geçtiğimiz aylarda yürürlüğe gire OSB kanununa da değinerek şunları söyledi: “Geçtiğimiz aylarda meclisten geçerek yürürlüğe giren OSB kanununda artık OSB tarafından kurulan meslek yüksekokullarının da kurulmasını izin verdiğimiz gibi teşvik kapsamına da aldırdık. Bunun tek nedeni, çağın teknolojilerini yakalayabilmek, çağa ayak uydurabilmek, yeni teknolojileri Türkiye'ye kazandırmak. Buralardan yetişen elemanların bu teknik beceri ile beraber yeni Ar-Ge çalışmalarıyla, yeni inovasyonlarla yeni üretim tekniklerini oluşturabilmenin hedeflerini için bunları yapıyoruz.”

“DEVLET DESTEĞİ SAĞLADIK”

Teknik eleman ihtiyacını karşılamak için çalıştıklarını vurgulayan Bakan Tüfenkci, “Tabii esasında biz bunu yaparken sanayicilerimizin teknik eleman ihtiyacını karşılamaya yönelik bütün Türkiye'ye baktığımızda gidip dolaştığımız da gerek Küçük Sanayi dolaştığımız da gerek OSB’leri dolaştığımız da gerekse serbest bölgeleri dolaştığımız da şunu görüyoruz ‘diyorlar ki bizim elemana ihtiyacımız var.’  İşte bu anlamıyla sanayicinin ihtiyacını karşılamaya, küçük sanayi de dahil olmak üzere Özsan Sanayi da dahil olmak üzere diğer sanayileri de dahil olmak üzere çıraklık eğitimini 6767 sayılı kanun ile 12 yıllık zorunlu hale getirdik.  Ve meslek ve teknik eğitimde öğrencilerin beceri kazanabilmeleri için staj için kapılarını açan işletmelere, devlet desteği sağladık. 12 ilde bulunan 19 tematik meslek lisesi bu yıl eğitim öğretime başladı. Sektörün ihtiyacına göre tematik mesleki eğitim lisesinin açılmasını sağlıyoruz” diye konuştu.

“SİSTEM ZARAR GÖRMÜŞTÜ”

Zamanında yapılan uyguluma ile MYO sisteminin mahvedildiğini aktaran Vali Ali Kaban da şunları söyledi: “Ara eleman değildir aranan elemandır.  Maalesef bir dönem yanlış bir politika yüzünden sırf belli bir kesim okulları ortadan kaldırmak adına mesleki eğitimin de bütün ara, daha doğrusu aranan elemanlarını yetiştirecek sistemi mahvettik.  O dönem hiç unutmuyorum Çalışma Bakanlığı'nda bir genel müdür tanıdığımız vardı.  O yakınarak demişti ki özellikle Orta Avrupa eski komünist blogdan ve Çin'den Türki cumhuriyetlerden yoğun bir şekilde ara eleman talebi oluyordu sanayicimizden.  O dönem bulunamıyordu.  Çünkü artık ara eleman yetiştiren sistem bir şekilde zarar görmüştü.”

“OKULLARIN ÖNEMİNİ BİLİYORUZ”

Büyük bir hayali gerçekleştirdiklerini vurgulayan Ticaret Sanayi Oda Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, “Evet, bir hayalimiz vardı, sanayicimizin bir hayali vardı.  Bu hayali hükümetimizin vermiş olduğu destekle, üniversitemizin Sayın hocamızın da( Rektör Ali Kızılay) sahiplenmesi ile bu hayali iş dünyası adına bugün gerçekleştiriyoruz. Biz tabii Ticaret Sanayi Odası olarak organize müteşebbis seyahatinde bulunduğumuzda organizenin gelişimi noktasında lokomotif rol oynamaya çalışıyoruz. Bir ülkenin gelişmesi için meslek liselerinin önemini ve meslek yüksekokullarının önemini biliyoruz” şeklinde konuştu.

“HEDEFİMİZ TEKNİK ELEMAN YETİŞTİRMEK”

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise  üniversite-sanayi  işbirliği öğreğini ortaya koyduklarını dile getirerek, “Bugün üniversite-sanayi  işbirliğinin çok güzel bir örneğini şehrimizde ortaya koyuyoruz.  Başkanımızın ifade ettiği gibi yılların özlemi olan ara eleman, teknik eleman yetiştirmek için çok önemli bir yere sahip olan, uygulamalı eğitimde çok önemli bir yere sahip  olacak olan sanayinin içinde, sanayi ile sanayicimizle işbirliği içerisinde Ticaret Sanayi Odamızın birlikte proje ortağı olduğu bir okulun bugün temelini atıyoruz. Her 2 OSB, özellikle 2.OSB yeri bize tahsis eden, 2.OSB’miz ama hemen komşumuz olan 1’inci OSB ve diğer kurulmakta olan OSB’lerimize de buradan ara eleman, teknik eleman yetiştirmek temel hedefimiz” açıklamasını yaptı.

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Sanayinin, Kalbi, Olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı