Haber Detayı
25 Haziran 2018 - Pazartesi 10:36
 
Sandıkları Takip Ettiler
Ülke genelinde bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinden oluşturulan, ‘Adil seçim platformu’ seçimleri koordineli bir şekilde takip ettiğini açıkladı.
Seçim 2018 Haberi
Sandıkları Takip Ettiler

Malatya’da da toplamda 18 bileşenden oluşan ‘adil seçim platformu’, Malatya’da kurulan bütün sandıkları adım adım takip etti. Toplamda 6 bin den fazla kişinin görev yaptığı platform tarafından, seçimde olumsuz görülen durumlara tutanak tutuldu.

‘Seçimlerin demokratik bir şekilde geçmesi için platformun oluşturulduğunu’ ifade eden platform koordinasyon Başkanı Tarık Kaya; “Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri ile ilgili Türkiye genelinde adil seçim platformu kuruldu. Bu platform içerisinde siyasi partiler, sendikalar, meslek örgütleri, derneklerin bulunduğu 18 kurumdan oluşan birleşenler topluluğudur. Türkiye genelinde bu platformu kurduğumuz zaman Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi dahil olmak üzere hepsine çağrı yapıldı. Amaç, demokrasinin en önemli ayaklarından birisi olan seçim sandık güvenliğinin sağlanması idi. Fakat çağrıya Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi olumlu yanıt vermediler. Biz, bu süreç içerisinde Malatya’da çeşitli çalışmalar yaptık. Bu anlamda seçimlerde bazı sorunlar ile karşılaştık. Bu sorunları sınıflandırmak gerekirse, özellikle oy kullanma kabinlerine toplu girişler noktasında ciddi problemler bizlere iletildi. Bunun yanı sıra bazı sandıklarda mühürler kayıp oldu. İl seçim kurulu başkanları bunlarla ilgili tutanaklar düzenledi. Bu sorunların hepsini takip edip yerinde çözme noktasında büyük bir irade göstermekteyiz. Demokrasi adına yaptığımız bu çalışma örnek olacak bir çalışma. Şuanda Malatya’da 6 bine yakın insanla beraber çalışıyoruz. Vatandaş sandıkta kime oy verdiyse, o oyun doğru bir biçimde çıkması ve ıslak imzaların bize teslimi ile berber bunun sonuçlarının değerlendirilmesini de ayrıca Malatya kamuoyu ile yapacağız” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Sandıkları, Takip, Ettiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı