Haber Detayı
21 Kasım 2017 - Salı 08:56
 
Sarı Nokta Hastalarına Umut Veren Tedavi
Göz kusurları tedavisinde son teknolojisi ve uzman kadrosu ile hizmet veren Malatya Gözde Hastanesi doktorlarından Op. Dr. Mete Açıkgöz, sarı nokta hastalığına dikkat çekerek, hastalığın belirtileri ve tedavisine ilişkin bir açıklama yaptı. Dr. Açıkgöz, yeni chip (çip) tedavi yönteminin yıllardır görme problemi yaşayan hastalara umut olduğunu kaydetti.
Sağlık Haberi
Sarı Nokta Hastalarına Umut Veren Tedavi

Gözde Hastanesi Sıtma Pınarı Şubesi, Op. Dr. Mete Açıkgöz ve ekibi gerçekleştirdiği başarılı operasyonlar ile adından söz ettiriyor. Göz kusurlarını No-Touch teknolojisi dahil gelişmiş yeni teknoloji sistemleri ile tedavi eden Dr. Açıkgöz, sarı nokta hastalığında da geliştirilen yeni tedavi yönteminin umut vaaddettiğini kaydetti.

Sarı nokta hastalığının toplumda özellikle de 60 yaş üstü grupların her 4 veya 5 kişisinden birinde görüldüğünü belirten Dr. Açıkgöz, yaş ilerledikçe sarı nokta hastalığının görülme oranının arttığını, bazen ise genç yaşlarda genetik faktörlerden ötürü görülen bir hastalık olduğunu belirtti.

‘SARI NOKTA HASTALIĞI NEDİR?’

Dr. Açıkgöz, sarı nokta hastalığının ne olduğuna ilişkin şu bilgileri verdi: Makula dejenerasyonu olarak bilinen sarı nokta hastalığı genellikle katılımla geçen, 55 yaş sonrası kişilerde ve bazen genç hastalarda, sigara içenlerde ve yetersiz beslenenlerde sık görülen, ilerlemesi durumunda görme kaybına yol açabilen gözde makula ismi verilen bölgenin bozulmasıyla karakterize bir retina hastalığıdır. Makula, gözün arkasında yer alan ve detayları görmemize sağlayan bölgedir. Bu bölge sayesinde okuyabilir ya da iğneden ipliği geçirebiliriz. Makula iyi çalışmadığı zaman baktığımız alanda bulanıklık ve karanlıktan şikayet ederiz. Makula dejenerasyonu, merkezdeki görmeyi azaltsa da yanlardan olan görmemizi bozmayacaktır. Örneğin; duvarda bulunan bir saati görebilir, ancak saatin kaç olduğunu söyleyemeyiz. Makula dejenerasyonu tamamen körlükle sonuçlanmaz. Bu hastalar evde kendi işlerini görebilirler ancak tek başına sokağa pek çıkamaz, okuyamaz, yazamaz, televizyon izleyemez ve araba kullanamazlar.”

“HASTALIĞIN İKİ FARKLI TİPİ VAR”

Hastalığın farklı farklı tiplerinin olduğunu da ifade eden Dr. Açıkgöz, “Sarı nokta hastalığının (makula dejenerasyonunun) iki farklı tipi bulunmaktadır:

-Bunlardan birincisi: ‘Kuru Tip Makula Dejenerasyonu’dur. Kuru Tip Makula Dejenerasyonu: çoğu hastada bulunan bir tiptir. Yaşlanmaya bağlı olarak gelişir. Yavaş ilerlediğinden görme kaybı daha azdır ve uzun sürede ortaya çıkar.

-İkincisi ise, ‘Yaş Tip Makula Dejenerasyonu’dur.  Yaş Tip Makula Dejenerasyonu: Sarı nokta hastalığından müzdarip kişilerin 10'unda bulunur. Gözün arka kısmından gelişen anormal damarlanmalar sonucu meydana gelen sızıntılar ve kanamalarla belirti verir. Bu durumda görme kaybı ani ve ciddi seviyededir” dedi.

SARI NOKTA HASTALIĞININ BELİRTELERİ NELERDİR?

Sarı nokta hastalığının belirtilerini de anlatan Dr. Açıkgöz, “Sarı nokta hastalığı farklı kişilerde değişik belirtilerle ortaya çıkabilmektedir. Bazen bir gözde ileri derecede görme kaybı olduğu halde öteki göz yıllarca sağlam kalabilmektedir. Sarı nokta hastalığına erken dönemlerde tanı mümkündür. Hastaların şikâyetleri olmasa dahi belli periyotlarda muayeneye gelmesi ve muayene eden hekiminde göz arkasına dikkatlice bakıp gözden kaçırmaması gerekir. Ancak her iki göz birden etkilenirse okurken veya çalışırken zorluk hissedilmeye başlanır. Bu durumda;

-Baktığınız noktanın ortasında koyu karanlık bir bölge olur.

-Baktığınız noktadaki düz çizgilerde bükülmeler görülür.

-Renkler daha soluk görünür.

Toplumda özellikle 60 yaş üstü gruplar her 4–5 kişiden birisinde, 85 yaşında ise her iki kişiden birisinde sarı nokta hastalığının belirtileri gözlenebilmektedir. Bazen de çok genç yaşlarda genetik kökenli olarak görülebilmektedir” diye konuştu. W

‘KİMLER RİSK ALTINDA?’

Sarı nokta hastalığında ileri yaş gruplarının daha fazla risk altında olduğunun altını çizen Op. Dr. Mete Açıkgöz, “Sarı nokta hastalığı için en önemli risk faktörleri şöyle sıralanabilir:

• İleri yaş: 65 yaşın üzerindeki kişilerin yaklaşık yüzde 25'inde sarı nokta hastalığı bulunur.

• Bir gözde sarı nokta hastalığı bulunması: Bir gözünde hastalık bulunanların yaklaşık yüzde 90'ında 2 yıl içinde diğer gözde de hastalık gelişir.

•Genetik

•Güneşe maruziyet

• Hipertansiyon” şeklinde belirtti.

‘HASTALIĞIN TANISI NASIL KONUR?’

Dr. Açıkgöz, hastalığın tanısının konulmasını ise şöyle aktardı: “Sarı nokta hastalığında erken tanı ve erken başlanan tedavi büyük önem taşır. Çünkü mevcut tedavilerle var olan görme kaybı çoğunlukla geri döndürülemez, ancak ilerlemesi durdurulabilir.  Erken tanı için düzenli olarak göz muayenesi olunması gerekir. Göz muayenesinde görme keskinliğinin değerlendirildiği rutin muayenenin yanı sıra kapsamlı bir retina muayenesi sarı nokta hastalığının tanısında büyük önem taşımaktadır. Son dönemde büyük bir gelişme kaydedildi. Tedavi ile görme seviyesi arttırılamayan sarı nokta  hastalarına özel bir operasyon sistemi sayesinde çoğu hasta grubu artık günlük yaşamını idare edecek kadar görme seviyesine ulaşabilmektedir.

‘YENİ TEDAVİ UMUT OLUYOR’

Son olarak sarı nokta hastalığının nasıl tedavi edildiğini anlatan Opr. Dr. Mete Açıkgöz, “Bu tedavi ile görme seviyesi arttırılamayan sarı nokta  hastalarına özel bir operasyon  sistemi sayesinde görme oranı arttırılabilmektedir. Çoğu hasta grubu artık günlük yaşamını idare edecek kadar görme seviyesine ulaşabilmektedir.

 Kuru tip sarı nokta hastalığı/makula dejenerasyonu: Eğer kuru tip hastasıysanız düzenli aralıklarla göz doktoruna gitmeniz ve koruyucu olarak göz için gerekli vitamin ve mineralleri içeren antioksidan etkili ilaçlar kullanmanız önerilmektedir.

Yaş tip sarı nokta hastalığı/makula dejenerasyonu: Bu tip hastalarda oluşan görme kaybı genellikle geri döndürülememekle birlikte, başarılı bir tedavi ile görme kaybının ilerlemesi durdurulabilmekte ve/veya yavaşlatılabilmektedir.

Bu yeni chip (çip) tedavisi yöntemi sayesinde yıllardır görme problemleri yaşayan hastalara yeni bir umut kapısı olmuştur” dedi. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Sarı, Nokta, Hastalarına, Umut, Veren, Tedavi,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Sarı Nokta Hastalarına Umut Veren Tedavi
Yorumlar
Haber Yazılımı