Haber Detayı
30 Ekim 2017 - Pazartesi 09:57
 
Sarı Nokta İmplantı Nedir?
Gözde Hastanesi Sıtmapınarı Şubesinde hizmet veren göz doktoru Opr. Dr. Mete Açıkgöz, gözde oluşan sarı noktaya ve sarı nokta implantı olarak bilinen operasyona ilişkin bilgi verdi.
Sağlık Haberi
Sarı Nokta İmplantı Nedir?

Opr. Dr. Mete Açıkgöz, sarı nokta hastalığını ve tedavisini şöyle anlattı: “Genelde ileri yaş hastalığı olarak bilinen fakat genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak da her yaşta görülebilen bu hastalığın tedavisi oldukça zorlu ve meşakkatlidir. Tedaviye direnç çok fazladır.

Karşıdaki cisimleri ve nesneleri çatallı ve eğik olarak görme şikayetleri ile başlar, ileriki zamanlarda bakılan  merkezde siyah bir leke / bulanıklık oluşur ve bakılan yerin merkezini net olarak göremezler.

Teşhisi, rutin göz muayenesinde OCT (Göz tomografisi), FFA (Göz anjiosu), amsler kartları, OCT göz anjio gibi tanısal testler ile konulur.
Bu hastalara rutin uygulanan iğne( ilaç enjeksiyonu) tedavisi dışında görme oranını arttırabilmek ve yaşam konforunu arttırabilmek için son aylarda SARI NOKTA İMPLANTI uygulaması umut verici olmuştur.
Muayene bulguları uygun olan hastalar bu tedaviden büyük oranda fayda görmektedir. İğne tedavisi tamamlanmış fakat görme oranı bir türlü artmayan hastalara ve iğne tedavisinden fayda görmeyen kuru tip sarı nokta hastaları artık çaresiz değil.
Hastanın muayene sonrası sağlam kalan hücrelerin miktarı ve alanı ölçülerek fayda görecek hastalar tespit edilip, hastalara aynı gün içinde yapılıp taburcu edilebilen bir operasyon uygulanmaktadır. İğnesiz, dikişsiz uygulanan bu sistemde ameliyat/fayda oranı göz arkasındaki hücre sayısı ve alanına göre değişmektedir.
Hastalar bu operasyon sonrası uzun zamandır az gören gözleri artık belirgin ölçüde görür hale gelecek. Yıllardır çaresizlikten dolayı görme problemi yaşayan Sarı Nokta Hastaları artık yeni ve başarılı  bir teknoloji ile yaşama yeniden merhaba diyecekler.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Sarı, Nokta, İmplantı, Nedir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı