Haber Detayı
22 Ağustos 2019 - Perşembe 13:34
 
Sebze Meyvede Fiyatlar Makul
Malatya Sebzeciler Odası Başkanı Yasin Yıldız, Havaların sıcak olmasından dolayı kurutmalık ürünlerin tezgâhlarda yer aldığını, önümüzdeki aylarda da turşulukların tezgâha ineceğini ifade ederken, fiyatlarında uygun olduğunu söyledi.
Video Haber Haberi
Sebze Meyvede Fiyatlar Makul

Yerli ürünlerin çıkmasıyla fiyatlarda önemli derecede düşüş olduğunu aktaran Yıldız, "Malatya'nın kendi ürünlerinin gelmeye başlamasıyla birlikte hem fiyat düştüğünü hem de tüketimin arttığını" söyledi.

Konu ile ilgili gazetecilere değerlendirmede bulunan Yıldız; “Yerli domatesin gelmesiyle beraber 1,5 TL'ye kadar düştü. Şuan havaların çok aşırı sıcak olmasından dolayı, patlıcan, domates, biber, salatalık, kabak gibi  ürünlere ilgi daha çok. Bu sebzeler daha çok tercih edilmekte. Vatandaşlar kışlık hazırlıklarını şimdiden yapmaya başladılar. Recellikler de, vişneler, kayısı, kızılcık, şeftali olsun bunların hazırlıkları tamamlandı. Şu anda kurutmaluk sezonu. Bundan sonra turşu sezonu gelecek. Şuan kifiyatlar normal denilecek seviyede çok düşüştede deiğil çok aşırı yüksek de değil. Meyvelerde Malatyanın yerli ürünleri gelmeye başladı. Arapgir üzümü, yerli kuru üzüm, yerli şeftali  sebzelerde ise, malatyanın yerli salatalığı, biberi Malatyanın kendi ürünleri gelmeye başladıkça hem fiyat düşüyor maliyeti düşük olduğundan dolayı  hem de tüketim artıyor" dedi.

"ÜRETİM YÜKSELİDİ FİYATLAR DÜŞTÜ"

Yazın üretimin yüksek olmasından dolayı fiyatların düştüğünü ifade eden Yıldız;“Fiyatlar sebzelerde şuan antep üzümü 3-3,5 TL arasında, Arapgir üzümü 5-6 TL arasında  turfanda değimiz ilk alınan ürünler. Şeftaliler 3-3,5 TL arasında , Malatyanın yerli şam şeftalisi 5-6 TL arasında seyrediyor. Muz normal kendi seyrinde devam ediyor 7-8 TL aralığında. Kavun, karpuz tüketimi düştü. İnsanlar biraz daha farklı çeşitlere yönelmeye başladı. Elma, erik gibi meyveler gelmeye başladıkça kavun, karpuz tüketimi düştü. Sebzelerde ise, salçalık biber sezonun biraz üstünde 4-5 TL civarıında seyrediyor. Sosluk arnavut biberi  acı olanlar3-4 TL olması gerekirken,  5-6 TL civarında. Yerli salatalığın sonuna geldik. Yayla salatalığı geliyor 1,5-2 TL, yerli Malatya domatesi 1,5 TL normal ideal seviyede. Malatyanın yerli ürünleri dolmalık biberler, patlıcan, fasulye onların fiyatları normal seviyede seyrediyor" ifadelerinde bulundu.

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Sebze, Meyvede, Fiyatlar, Makul,
Yorumlar
Haber Yazılımı