Haber Detayı
18 Şubat 2017 - Cumartesi 17:25
 
‘Seçim Zamanında Yapılacak’
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Cumhurbaşkanının 18 Şubat Cumartesi Malatya da yapacağı miting öncesi basın mensuplarıyla bir araya geldi.
Siyaset Haberi
‘Seçim Zamanında Yapılacak’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, bir gazetecinin ‘Evet’ kampanyasının propangandif boyutunda ‘Türkiye’nin önündeki zincirlerin kırılacağı, ekonominin yükseleceği, Türkiye’yi çökertmek isteyen üst aklın bu sayede bertaraf edileceğini beyan ediyorsunuz. Ancak yeni sistemin 2019 yılında hayata geçeceğini halka taahüt edildi. Türkiye iki buçuk yıl daha zincirlerine mahkum mu kalacak? Neden hemen hayata geçmiyor bu sistem sorusuna Çalık, “2019 süreci ile ilgili olarak biz yapılacak olan seçimin 2019 yılında zamanında yapılacağını öngörüyoruz. Olağanüstü herhangi bir şey olduğunda o zaman süre konuşulacaktır.  Şu anda öngördüğümüz zamanında seçimdir” ifadelerini kullandı.

“MALATYA MİTİNGLERİ TÜRKİYE’YE DAMGA VURDU”

AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, “Nasip olursa Sayın Cumhurbaşkanımız yarın itibariyle Cumartesi saat 15:00’da Büyükşehir Belediyesinin yanındaki miting alanında Malatya'da hemşirelerimizle buluşacaktır.   İnşallah bir aksilik olmadığı takdirde programı saatinde başlatmayı planlıyoruz.  Cumartesi günü hava tahmin raporlarında meteoroloji bölge Müdürlüğü'nden öğrendik.  Bugüne göre sıcaklık 6-7 derece daha artacak ve hava sıcak olacak. Tedbirli bir şekilde kabanlarımızı giyip geleceğiz.  Sayın Cumhurbaşkanımız her Malatya’ya gelişlerinde her yapmış olduğumuz mitingde Malatya mitingi Türkiye'ye damga vurdu.  İnşallah bu defa da burada yapacağımız miting, buradan vereceği müjdeler vereceği mesajlar tüm dünyaya İnşallah bir örnek teşkil edecek.  Bu yüzden bu anlamlı buluşmayı Malatyalılarla birlikte yaşamayı Allah bize de nasip etsin.  Bu vesileyle bütün Malatyalıları tekrardan miting alanında buluşmaya davet ediyorum” dedi.

“BÜTÜN MİTİNGLERİ İLGİ ÇEKTİ”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Cumhurbaşkanının Malatya’ya her gelişinin önemli olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanımız yarın itibariyle inşallah saat 15'de Büyükşehir Belediyesi yanındaki meydanda Malatyalılarla hemşerilerimizle buluşacaktır.  Çok önemli bir süreç belki Cumhuriyet tarihinin en önemli referandumundan bir tanesi 16 Nisan'da yapılacak.  Bu açıdan önemli bir diğeri de Cumhurbaşkanımızın ilimize her gelişi önemlidir.  Malatya'daki sorunlarla ilgili yapılan çalışmalarla ilgili ve önümüzdeki dönemler içerisinde yapılacak yatırımlarla ilgili cumhurbaşkanımıza bunları iletme bunları cumhurbaşkanımızdan talep etme fırsatı buluyoruz.  Yine Cumhurbaşkanımızın gelişi ile Malatya'daki devam eden proje ve yatırımlarla ilgili bir yandan bilgi vereceğiz, bir yandan da gündemde takip edilen konular var.  Bunlarında bir an önce Malatyalılar kazandırılmasını isteyeceğiz.  Bütün mitingleri Türkiye'de ilgi çekti.  Türkiye'nin sayılı mitingleri Malatya'da yapıldı.  Coşku anlamında kalabalık anlamında İnşallah bu defa da Malatyalı hemşerilerimiz cumhurbaşkanımızı en iyi bir şekilde karşılarlar karşılarız.  Büyük bir kalabalıkla coşkuyla İnşallah mitingimizi huzur içerisinde gerçekleştirmiş oluruz.  Bizler yerel yönetimler olarak her türlü tedbirleri aldık. Tüm hemşerilerimizi yarın saat 15’te Büyükşehir Belediyesi yanındaki Meydanına davet ediyorum.  Çağa çoluğumuzu da davet ediyoruz.  Yediden yetmişe herkesi mitingimize bekliyoruz” diye konuştu.

“BÜTÜN ENGELLERE RAĞMEN BURAYA GETİRDİK”

AK Parti Malatya milletvekili Nurettin Yaşar, Cumhurbaşkanının AK Parti hareketinin önderi olarak faaliyet gösterdiğini söyleyerek, “16 Nisan'a giden süreçte bundan sonra yapacağımız birçok şeyin önemini belki yıllar sonra kavrayacağız.  Burada 17 Nisan sabahı uyanacağımız Türkiye ile bugün içinde bulunduğumuz Türkiye birbirinden farklı iki ülke gibi olacak.  Bu hareketin geçmişine baktığımız zaman hiçbir zaman kırılgan süreçlerinin toplumu ayrıştırıcı gerici ortamın oluşmaması için elinden geleni yaptı. Dolayısıyla geldiğimiz aşamada bu bir son değil. Şimdiye kadar AK Parti hareketi toplumun gelişimi için sosyal siyasal ekonomik uluslararası ilişkiler ve diğer sektörlerde toplumun gelişimi için sürekli yavaş kademeli ve ağır adımlarla Türkiye'yi açan geliştiren,  demokrasinin özgürlüklerin insan haklarını yargısına adaletin insanların ve fikirlerin serbest dolaşımını sağlayacak açılımlarla Türkiye'yi bütün engellemelere rağmen buraya kadar getirdi. Bütün konan takozlara rağmen bu hareket aynı misyonla aynı enerji ile geleceğe doğru yürüyüşünü devam ettirdi” şeklinde konuştu.

“MERKEZ MİLLİ İRADEYE DOĞRU KAYIYOR”

Merkezin milli iradeye kaydığını belirten milletvekili Yaşar, “16 Nisan hareketin erişeceği son nokta değil. Bu hareketin reformcu karakterinin nihayeti değil.  Aşamalarından bir tanesi.  Bunun nihayeti Milli iradenin en geniş anlamda en demokratik anlamda en özgürlükçü anlamda insan haklarına serbest dolaşıma özgürlüklere en ideal anlamda yer açmış bir Türkiye'nin gerçekleşmesidir. Bu da halkın desteği ile halkın birliği ile beraberliği ile çatışması vakarlı sükunetle anlayışla birbirine saygı duyan birbirinin tercihlerini önemseyen birbirini ötekileştirmeyen dışlamayın ve itibarsızlaştırmaya bir siyaset ile mümkün olacaktır.  Biz başından beri bu siyasetin takipçisi olduk.  Yeni gelişecek dönemde 17 Nisan sabahından gözlerimizi açacağımız Türkiye'de inşallah Türkiye'nin yönetiminin ikili kutuplaşmış birbiriyle çelişen çatışan bir yapıdan tekli istikrarlı bir Milli iradenin hakim olduğu iktidara çevrilmesine yol açacak bir gelişme ile karşılaşacağız. Şimdiye kadar biliyorsunuz vatandaşın oyları ile iktidarlar gelirdi hükümetler seçilirdi ve devletin merkezinde başka bir hükümet olurdu.  Bundan sonra devletin merkezinde halkın iradesinin olduğu tek bir hükümet olacak. Halkın çoğunluğunun temsil edildiği bu istikrarlı güçlü hükümet yapısının yanında bütün Milli iradenin renklerini taşıyan çeşitliliği taşıyan çoğulculuğu taşıyan bir meclis olacak. Burada birbirini denetleyen birbirini destekleyen bütünleşmiş ve güçlü bir Türkiye için hep birlikte çalışacağız. Devamında şimdiye kadar merkez diye addettiğimiz,  merkez sağın merkez solun merkezi devletti. Devletin ideolojisi ve gücü idi. Dolayısıyla merkez olarak devlet görülürdü.  Sağdaki ve soldaki siyasetçilerden devletin ideolojisi ve gücünü yaklaştığı ölçüde Merkez Parti Merkez güç olurlardı. Şu anda merkez milli iradeye doğru kayıyor. Bu reformla bu anayasa paketiyle bu teklifle referandumda oy vereceğiniz katkıda bulunacaksınız bu anayasa değişikliği ile merkez milli irade oluyor” ifadelerini kullandı.

“MERKEZ MİLLETİN MERKEZİ OLACAK”

Merkezin milletin takdiri ve iradesi olduğunu belirten milletvekili Yaşar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğal olarak hangi marjinal görüşe sahip olursa olsun bir parti bir görüş bir siyasi ideoloji,  Cumhurbaşkanlığı sisteminde iktidara gelmek istiyorsan o dediğimiz ideolojik devlet merkezinden çok halkın merkezine halkın iradesine saygı göstermek zorundadır.  Öyle bir hükümet oluşturmak zorundadır.  Dolayısıyla da merkeze kaymak zorundalar. Merkezde milletin takdiri iradesidir.  Kimse onun dışında bundan sonra bir aday gösterme gücüne ve imkânına sahip olamayacaktır. Böylece merkez güçlenecek. Tekrar ediyorum bu Merkez milletin merkezi olacak. Devamında oluşacak siyasi yapılanma vatandaşın yüzde yüz tercihlerini taşıyan bir meclis birliği bütünlüğü oluşturacak. Şu anda bir sürü propaganda ve argüman ile karşılaşacaksınız. Lehte aleyhte ama bizim tercih ettiğimiz gerilimi artırmayan, ötekileştirmeyen, dışlamayan, çatışmalı bir ortamı oluşturmayan, birliği bütünlüğü ve birbirine saygıyı öngören bir seçim ortamında kampanya ortamında inşallah 16 Nisan'da gideceğiz. 17 Nisan ‘da da şimdiye kadar şişman, ağır, hantal, yönetilemeyen, üretken olmayan, kendini dönüştürmeyen, kendini yeniden yapılandırmayan bir devlet makinesinden, devlet cüssesinden den ayrılarak daha atarak daha dinamik daha iletken ve maliyeti de daha az devlet yapılanmasına gidiyoruz. Tek tek detaylardan ise ana başlıklar bu şekilde.  Yani şöyle tarif edelim.  Devlet yapısı, çok fazla benzin tüketen mazot keten hantal çalışmayan hareket eden ve yol olmayan bir Makineden az enerji ile az yakıt ile hızlı Yol alan daha dinamik daha canlı bir makineye dönüşüyor.  Bu da Türkiye'nin her alanda büyümesi demektir.”

“SİSTEMİK BİR DEĞİŞİM OLACAK”

Büyümenin tek taraflı olmayacağını, özgürlüklerle ekonominin birbirinden bağımsız büyümeyeceğini vurgulayan milletvekili Yaşar, “Spor ile sağlık birbirinden bağımsız büyümez.  Bütün sektörler bütün alanlar merkezdeki yapılanma güçlü ise oradan en alta kadar, Cumhurbaşkanından muhtarına kadar o enerji hızlı akışkanlık özelliğine sahip değilse devlet hantal bir yapı olarak, ürettiğinden fazlasını tüketen,  kendi kendine vatandaş için değil de kendisi için var olan bir varlık olmaya devam eder. Biz bunu değiştirmeye geldik. 16 Nisan'da önemli bir değişiklik olacak, ama bir de işin esas bir değişim olacak.  Sistemik bir değişim olacak.  Bunu da inşallah Cumhurbaşkanımızın önderliğine gerçekleştireceğiz. Halkımızın genel eğilimi bu yönde. Evet, yönünde ve değişim yönünde.   Halkımız hiçbir zaman değişme direnen tercihlerde bulunmadı.  Her zaman değişimin öncüsü ve yanında oldu.  İnşallah 17 Nisan sabahında bu değişim ile birlikte yeni bir Türkiye’ye yeni bir Malatya'ya gözlerimizi açacağız. Cumhurbaşkanımız da buradan başlatacak. Malatya sürekli öncü olmuştur. 2002 yılından bu yana yüksek bir öngörü feraset ve basiret ile giderek artan oranda desteğini sürdürmüştür.  Bundan sonra da sürdürecektir bundan eminiz. Genel yoklamalarda temayüllerde bunu göstermektedir. Cumhurbaşkanımız önemli açıklamalarını genelde Malatya'da yapmış Malatya'dan Türkiye'ye seslenmiştir. Bu nedenle yarın 17 Nisan'da giden önemli bir gündür. Yolun kapısını yarın açıyoruz. Malatya’mıza bölgemize ve Türkiye’mize hayırlı olsun diyoruz” dedi.

“BİR MİLYAR 160 MİLYONLUK AÇILIŞ YAPILACAK”

AK Parti Genel Başkan yardımcısı ve Malatya milletvekili Öznur Çalık ise, “Yarın Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Malatya’ya geliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın Malatya’da ağırlamanın onurunu yaşayacağız. Malatya 15 yıldır AK Parti’ye çok büyük bir destek verdi. Vermiş olduğu bu destekte de Cumhurbaşkanımız Başbakanken, Genel Başkanken ne zaman Malatya’ya gelse en güzel ev sahipliğini yaptı. 15 Temmuz’dan sonra Sayın Cumhurbaşkanımız ilk kez Malatya’ya gelecek. Malatya’mız bağrına basacak Cumhurbaşkanımızı. 15 Temmuz gecesi milletimiz nasıl tanklara can siperane göğsünü gerdiyse ve 15 Temmuz darbe girişimini püskürttüyse o gün Cumhurbaşkanımızın televizyondan yapmış olduğu açıklamalarla, meydanları tam bir ay doldurduysa, o sevdası o özlemi 15 Temmuz’dan beri devam ediyor. İnşallah özlem bitecek ve Cumhurbaşkanımız Malatya’ya gelecek. Bu mitingde inşallah Malatyalılarımız bir kez daha güçlü bir şekilde Cumhurbaşkanımıza ev sahipliği yapacak.  Evet’in ilk göstergesini de Malatya’dan yapmış olacak. mitinglerimizin ilkleri Malatya’dan başlıyor. Malatya’mızda tam bir milyar 160 milyonluk yatırımın açılışını yapacak” diye konuştu.

“SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ OLACAK”

Rejim değişikliğinin asla olmayacağını vurgulayan Çalık, “Güçlü bir Türkiye’ye bürünmek için artık hantal bir yapıya bürünen parlamenter sistemin değişmesi gerektiğini çok ifade ettik. Cumhuriyet Halk Partisi bugün Anayasa Mahkemesine gitmeyeceğiz cümlesiyle milletten rol çalarak, milletin istediğini yapacaklarını söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi milleti kandıramayacaktır. Anayasa değişikliğinin millete ulaşmasını istemeyen Cumhuriyet Halk Partisi bugün milletin hangi kararı vereceğini bildiği için geri adım atmıştır. Evet’i verecek olan vatandaşlarımızın köhnemiş parlamenter sisteme vermek için yeni bir yeni sistemle ülkemizi buluşturmak için güçlü bir evet diyecek. Milletimizin bu Evet’inin karşısında bir de Hayır’cılar var.  Bu orkestranın içinde terör örgütlerinin var olduğunu biliyorsunuz. PKK’nın hayır dediğini, onun siyasi uzantısı HDP’nin hayır dediğini FETÖ’nün, DEAŞ’ın hayır dediğini ve bunların sözcülüğünü, orkestranın şefliğini de Cumhuriyet Halk Partisi’nin yaptığını biliyoruz. Bu orkestra şefliği Cumhuriyet Halk Partisine yakışır. Ne diyorlar Türkiye Cumhuriyeti bir değişikliğine gidiyor. Hayır arkadaşlar, Türkiye Cumhuriyeti bir rejim değişikliğine gitmiyor.  Eğer okuma yazma bilmiyorlarsa biz onlara anayasa kitapçığından okuyalım. Türkiye Cumhuriyeti bir Cumhuriyettir asla bir rejim değişikliğine gitmeyecektir. Sistem değişikliği olacaktır ve bu sistem değişikliğinin adı da Cumhurbaşkanlığı sistemi olacaktır. 16 Nisan da yapacağımız bu değişiklikle biz kalıcı istikrarı sağlayacağız. Hızlı ve etkili bir yürütme yapacağız. İnşallah nasip olursa biz kampanyamızı Sayın Başbakanımızın öncülüğünde 25 Şubatta Ankara’da yapacağız” diye konuştu.

“KADIN TEMSİLİNİ YÜZDE 14.1’E ÇIKARDIK”

Kamuoyunda AK Parti’nin referandum için bastırmış olduğu Evet kitapçığında kadın görselin bir iki folklorik görsel dışında yer verilmemesiyle ilgili soruya Çalık, “Biz kadınlarımızın ve gençlerimizin özellikle siyasette ve karar mekanizmasında yer alması için çok güçlü bir çalışma yaptık. Şu an meclisteki kadın temsilini yüzde 14.1’e çıkardık. Siyasette bende varım diyen bütün kadınlarımıza kapıları sonuna kadar açtık” dedi.

“KAMU ÇALIŞANLARI AÇIKLAMALARINA DİKKAT ETMELİ”

Malatya YSK Müdürünün açığa alınmasıyla ilgili de konuşan Çalık, “Türkiye Cumhuriyeti Hukuk devletidir. Kamuda çalışan arkadaşlarımızın, herkesin yapmış olduğu açıklamalara dikkat etmesi gerekir. Fikirlerimizi özgürce ifade edebiliriz ama hele de Yüksek Seçim Kurulu’nun Malatya da ya da diğer kamu kurumlarında çalışan arkadaşlarımızın hassasiyet göstermesi gerekir. Önemli bir süreçten geçiyoruz. Hukuk devletinin gereği neyse idarenin ve iradenin gereği neyse yerine getirilmiştir. Herhangi bir problem olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu.

“HERKESİN FİKRİNİ SÖYLEME ÖZGÜRLÜĞÜ VAR”

AK Parti Manisa il başkan yardımcısını ‘hayır’ çıkarsa iç savaş çıkar yönünde ki açıklamalarının sorulmasıyla ilgili de konuşan Çalık şunları söyledi: “Herkesin fikrini söyleme özgürlüğü vardır. ‘Hayır’ diyen ve ‘Evet’ diyen vatandaşlarımız da bizim için kıymetlidir. Hayır cümlesini kullanıp arkasından olağanüstü bir durum varmış cümlesini sarf eden Manisa İl başkan yardımcımızla alakalı biz gereğini yerine getirdik. İstifası alındı ve asla böyle bir şeyin söylenemeyeceği kendisine teşkilat başkanımız ve genel merkezimiz ifade etti. Manisa il başkan yardımcısı da gereğini yerine getirdi. Biz milleti kaosa sürükleyecek cümlelerden uzak durmasını teşkilatlarımıza söylerken, herkesin fikrini söyleme özgürlüğüne sahip olduğunu söylerken dün Malatya Haçova da ziyaret ettiğimiz iki mahalle muhtarı ve vatandaşlarımız biz ‘Evet’ vereceğiz dedikleri için nasıl bir baskı altında kaldıklarını anlattılar.  ‘Gece yatıyorum telefonu sessize almak zorunda kalıyorum’ diyen muhtarı basın mensubu arkadaşlarımız orada çektiler. Cumhuriyet Halk Partisi’nin biz ‘Evet’ diyen vatandaşların üzerine kurmuş olduğu baskıyı herkesin görmesi gerekir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Seçim, Zamanında, Yapılacak’,
Yorumlar
Haber Yazılımı