Haber Detayı
25 Nisan 2019 - Perşembe 14:48
 
Seçimin ardından CHP’de ihraçlar başladı
Yerel seçimlerin ardında CHP Malatya il örgütü, parti aleyhine çalıştıkları veya başka partiye oy verdikleri gerekçesiyle birçok üyesini kesin ihraç istemiyle Disiplin Kuruluna sevk etti.
Siyaset Haberi
Seçimin ardından CHP’de ihraçlar başladı

CHP’nin kalesi olarak bilinen Arguvan ilçesinde çok sayıda kişinin disipline sevk edildiği, bunlardan bazılarının seçim öncesi istifa ettikleri, bazı parti üyelerinin de eşleri başka partiye çalıştığı gerekçesiyle ihraç istemiyle disipline sevk edildiği iddia edildi. Disiplin kurulunun, seçimlerin hemen ardında, ülke ve partinin içinde bulunduğu koşullar göz önüne alınmadan çalıştırılması bazı partililerce birlik olunması gerektiği bu zamanda parti içinde ayrışmaya ve çatışmaya yol açacağı yönünde kaygılarını dile getirdiler.

Eşinden dolayı partiden ihraç

Eşi DSP’den meclis üyesi seçilen CHP üyesi  Emine Eren, eşinin başka partiden meclis üyesi seçilmesi nedeniyle olacak ki;parti tüzüğünün 68/e maddesine göre, (Madde 68/e) Parti adaylarına karşı ya da başka parti adaylarından yana açık ya da gizli çalışmak) kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilmesi ise dikkatlerden kaçmadı. Bu konuda görüşüne başvurduğumuz Ersoy Eren; “ortada disiplinlik bir suç varsa bu şahsi bir suçtur. Bundan dolayı eşimi akrabalarımı sorumlu tutmak akıl işi değildir.  Kaldı ki, ben partiden istifa etmiş başka bir partiden aday olmuş seçilmişim. Bu benim en doğal hakkımdır. Gelin görün ki kendini sosyal Demokrat tanımlayan partinin yöneticileri bu durumu içlerine sindiremiyorlar, eşimden, arkadaşlarımdan intikam almaya kalkıyorlar.” Dedi.

İstifa edenlere ihraç tebligatı

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi öncesi CHP’nin Arguvan ilçesinde aday belirleme tutumuna tepki göstererek, partilerinden istifa eden ve bir başka adayı destekleyen35 kişiye, CHP il ve ilçe Teşkilatından tebligat gönderilmesi şaşkınlıkla karşılandı.

Konuyla ilgili açıklama gereği duyan Vahap Genç ve Uğurcan Albal isimli üyeler; “Bizler seçim öncesi CHP Arguvan ilçe ve Malatya İl Örgütü’ne gerek görüşerek, gerek yazarak, gerekse imza toplayarak müracaat edip, Hekimhan, Doğanşehir ve Kuluncak’ta olduğu gibi Arguvan’da da ön seçim ve eğilim yoklaması yapılması yönünde görüş bildirdik. Bizim bu isteğimiz her nedense itibar görmedi. Durum böyle olunca birçok arkadaşımız CHP’den istifa ederek, bir başka adayı destekleme kararı aldı. Bu kararlarını da bildirdiler.  Olup bitenler bunlardan ibaret iken CHP’nin Arguvan Seçim Kurulu aracılığıyla bu arkadaşlara tebligat göndermesi hem düşündürücü hem de manidardır.” İfadelerini kullandılar.

Oy çıkmayan sandıklar var

CHP il ve ilçe teşkilatının tutarsız kararlarının partiye zarar verdiğinide öne süren Vahap Genç ve Uğurcan Albal; 2018 yılında yapılan Genel Seçimlerinden örnek göstererek; “Cumhuriyet Halk Partisi Arguvan ilçe Başkanlığı ve Malatya İl Başkanlığı;24 Haziran 2018 yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde parti aleyhine çalışan delege ve sandık görevlilerinin olduğumahallelerde partiye hiçbir oy çıkmamasına rağmen bu şahıslar hakkında herhangi bir disiplin süreci başlatmadıkları biliniyor.  Arguvan’da CHP’nin oylarını 2899’a düşüren parti yöneticilerinin ve sorumlularının partinin kalesi olan Arguvan’da 2899 oy alarak CHP’yi düşürdükleri durumu değerlendirip istifa etmeleri gerekirken, parti üyelerini sorumlu tutma ve ihraç etme girişimi başlatmaları oldukça düşündürücüdür” dediler.

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Seçimin, ardından, CHP’de, ihraçlar, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı