Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 15:25
 
Şeftali Güvesine Dikkat!
Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit; "Kayısı Ağaçlarında Meyvede Kurtlanmaya Sebep Olan Şeftali Güvesi Zararlısına Karşı İlaçlamayı İhmal Etmeyiniz" diyerek yetiştiricilere uyarılarda bulundu.
- Haberi
Şeftali Güvesine Dikkat!

Macit Yaptığı yazılı açıklamada, zararlının önemine vurgu yaparak şu uyarılarda bulundu; "Kayısı ağaçlarında meyvelerin olgunlaşma döneminde dökülmesine ve kurtlanmasına sebep olan Şeftali Güvesi Zararlısına karşı ilaçlama zamanını belirlemek için o bölgeyi ekolojik olarak temsil eden kayısı bahçelerinin olduğu yerlere Şeftali Güvesi tuzakları kayısı ağacının güney yönüne 1.5-2 metre yüksekliğindeki uygun dala asılır. Bu tuzaklarda haftalık sayımlar yapılır. Yoğunluk bakımında tuzakta görülen kelebek sayısı 1-haftada 20’ye ulaşırsa bu bahçelerin bulaşık olduğu anlaşılır. Bu dönemde fenolojik olarak kayısı çekirdeğinin siyahlaşmış, renk değişimininve hafif tatlanmanın olması gerekir. 2019 yılı İlkbahar aylarında iklimin sık sık değişiklik göstermesi nedeniyle bu yıl üreticilerimizin daha duyarlı olması ve bahçelerini iyi takip etmeleri büyük önem arz etmektedir.

Şeftali Güvesine karşı Bakanlığımızın ruhsat verdiği Malathion 650 g/lterkipli ve Coragen 20sc ticari isimli  ilaçlar kullanılmalıdır. İlacın etkinlik süresi dikkate alınarak ilaçlama tekrarlanabilir. Fakat bu dönemde kayısı bahçelerinde Erik Koşnili mücadelesi için yine Bakanlığımız tarafından geçici olarak ruhsatlandırılanThiacloprid 240g/I ya da Cypermethrin250g/I ile ilaçlama yapılmış ise ayrıca ilaçlamaya gerek yoktur. Özellikle bir yıl önceden bu zararlının yoğun olarakgörüldüğü bahçelerin zaman geçirilmeden ilaçlanması gerekmektedir. Bu dönemde yapılacak ilaçlama ile üreticilerimiz meyvelerini kurtlanmaya karşı korumuş olurlar.

Üreticilerimizin daha geniş bilgi almaları ve reçete yaptırmaları için İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir"

 

 

 

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Şeftali, Güvesine, Dikkat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı