Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 14:48
 
Şekerde Hedef 60 Bin Ton
Malatya Şeker Fabrikası 2019-2020 Pancar Alım Sezonunu Açtı. Fabrika bu sezonda, 450 bin ton pancar bedeline karşılık 60 bin ton kristal şeker, yan ürün olarak 140 bin ton yaş küspe, 20 bin ton melas üretmeyi hedefliyor.
Video Haber Haberi
Şekerde Hedef 60 Bin Ton

Malatya’da, pancar alım sezonu, Şeker Fabrikası içerisinde gerçekleştirilen törenle başladı. Kurdele kesimiyle başlayan pancar alım törenine, Malatya Valisi Aydın Baruş, AK Parti MKYK Üyesi ve Gümrük ve Ticaret eski Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder Şeker Fabrikası ve şekeri iş sendikası temsilcileri ile şeker işçileri katıldı. 

"FABRİKAMIZ SON TEKNOLOJİYE KAVUŞTU"

Programda ilk olarak bir değerlendirme yapan ve fabrika için yapılan iyileştirmelerden bahseden Şeker Fabrikası Müdürü Suat Altun; "Malatya Şeker Fabrikasını 2019-2020 pancar alım kampanyası hoş geldiniz. Bu yıl 64. kampanyamızı yapmanın onurunu taşıyoruz. Türkiye için üretim vakti sloganıyla çıktığımız bu kutlu göreve Elazığ, Sivas, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman ve Malatya illerinden olmak üzere 7 ilde pancar ekimi yapılmaktadır. Bu yıl 77 bin 400 dönüm alanda, Bin 440 çiftçi ailesiyle birlikte pancar ekimi gerçekleştirdik. 450 bin ton bedeli ödenecek pancar teslimi yapılacaktır. 450 bin ton pancar bedeline karşılık 60 bin ton kristal şeker, yan ürün olarak 140 bin ton yaş küspe, 20 bin ton melas üretilecektir. Fabrikamız bu üretim ile ülke ekonomisine 420 milyon lira KDV sağlayacaktır. Recai Kutan sulama barajının tam kapasite ile sulamaya geçmesiyle yaklaşık 200 bin ton pancarımızı Yazıhan bölgemizden temin edeceğiz. Barajın hizmete alınmasında üretimin başlama noktasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Fabrikamıza 2019 yılında 12 milyon tutarında harcama yapılarak fabrikamızın son teknolojiye kavuşturulması sağlanmıştır. Bu yatırım ile üretim kalitemiz artırılıp enerjiden tasarruf edilerek örnek fabrika olacağız" dedi.  

"TARIM VE PANCAR GERİDE KALMIŞTIR"

'Tarım sektörünün ve pancar üretiminin sürdürülebilirliğine ilişkin yaklaşımlar genellikle arka planda kalmıştır' diyen Şeker İş Sendika Genel Başkan Yardımcısı Cengiz Ünder; " Biliyorsunuz kısa süre önce mesai arkadaşımız Sayın İzzettin Boy kardeşimizi iş kazası sonucu kaybettik. Allah Türk Şeker ailesine bir daha bir daha yaşatmasın. Ülkemizin ekonomik ve sosyal hayatına büyükçe bir katkı sunacak 2019-2020 kampanya dönemin kazasız belasız geçmesini diliyorum. Şeker Pancarı sadece tarım ve gıda sektöründe değil, istihdam gıda güvencesi, kırsal kalkınma, enerji, biyo ekonomi ve yan ürün yelpazesinin sunduğu imkanlar neticesinde ulusal, küresel, bölgesel için yadsınamaz önemdedir. Bu açıdan şeker sektörü Dünya ülkeleri tarafından ayrı ve özel olarak muhteva edilmekte. Gıda sektörü içerisinde hassas olarak nitelendirmekte. Ülkemizde son yıllarda şeker sektöründe ciddi değişimler yaşanmış. Tarım sektörünün ve pancar üretiminin sürdürülebilirliğine ilişkin yaklaşımlar genellikle arka planda kalmıştır" ifadelerinde bulundu.   

"ENFLASYON KARŞINDA EZİLMEYECEKLER"

Şeker pancarı üreticilerine yönelik açıklanan verileri paylaşan Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdür yardımcısı Dr. Selim Yücel: "Şeker pancarı, yarattığı katma değerle ülkeyi ve çiftçiyi zenginleştiren ve kırsal kesimin sosyal ekonomik durumunu iyileştiren önemli bir tarım ürünüdür. Ülkemizde şeker fabrikalarının ana hedefi, ülkemizin şeker ihtiyacının karşılanmasının yanında tarımı geliştirerek çiftçiyi kalkındırmak olmuştur. Şeker Pancarı, besi hayvancılığında da kıymetli bir yem bitkisidir. Ayrıca şeker pancarı, birçok sanayi kolunun gelişmesine, gübre ilaç gibi girdilerin kullanımı ile de endüstriyel sektöre önemli katkılar sağlamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, alın teriniz ve emeğin karşılığın verilmesi konusundaki hassasiyetiyle 2019 yılı yüzde 16 polar şeker ihtiva eden, 1 ton kotası pancar alım kesim fiyatını 300 TL olarak açıklamıştır. Açıklanan bu fiyat 2018 yılına göre yüzde 27,7 ve 2019 yılı için hedeflenen enflasyonunda 12 puan üzerindedir.  Açıklanan bu fiyat ile üreticilerimizin, enflasyona karşı ezilmeleri de önlenmiş oldu" dedi.

 "BİZİM PANCARDAN ÜRETİLEN ŞEKERE İHTİYACIMIZ VAR"

Şeker pancarı üretimine sağlık açısından önem verdiklerine dikkat çeken AK Parti MKYK Üyesi Öznur Çalık; "Şeker Fabrikalarının özelleştirme süreçlerinin başlaması özellikle çalışanlarımız başta olmak üzere, üreticilerimiz, kamyon şoförlerimiz dahil olmak üzere çok ciddi sıkıntılara girmiştir. 2010 özelleştirme sonrası Malatya'nın vermiş olduğu gayret çaba tüm Türkiye'ye örnek olmuştur. Bugün geldiğimiz yere baktığımızda o gün verdiğimiz mücadeleyi iyi ki vermişiz. Demokratik mücadeleyi yaparken kırmadan incitmeden, demokrasinin gereğini yerine getirerek taleplerini çok net bir şekilde ifade etmişlerdir. Biz özelleştirmeye karşı değiliz ama fabrikanın kapatılmasına karşıyız. Sebebine gelince bir çok pancar üreticimiz, çalışanımızın burada alın teri var. Biz fabrikamızın çalışma kapasitesini artırır fabrikamızı revize ettirir ve şeker pancarı üretimimizi artırarak hem Malatya hem de ülke ekonomisine katkıda bulunuruz demiştik. Bu sözünüzü yerine getirdiğiniz için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şu anda Malatya Şeker Fabrikasının yapmış olduğu çalışmalar takdire şayan. Özellikle 40 ilde 1354 köyde 40 bin 240 çiftçimizden alınan pancarlar fabrikalarımızda pancar şekeri üretilmekte. Üretilen pancar şekerlerinin yaklaşık 2,5 milyon ton pancar şekeri, bunun sadece 60 bin tonu nişasta bazlı şeker olarak ülkemizin ekonomisine katılıyor. Bizim pancardan üretilen şekere ihtiyacımız var. Fakat dünyanın gitmiş olduğu şeker politikasına baktığımızda özellikle pancardan üretilen şeker yerine sağlık için çok ciddi olan nişasta bazlı şekerlerin ülkelere girdiği görüyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde önce insan sağlığı dedik. Nişasta bazlı şekerleri yüzde 10'dan önce yüzde 5'e son kararla da yüzde 2,5'a getirdik. Şeker Pancarı alım fiyatının 235 TL'den 300 TL'ye çıkarılması çok güzel bir tavırdır. Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyorum" diye konuştu.

"ŞEKER ÜZERİNDEN SİYASET YAPMAK İSTEYENLER VAR"

Şeker fabrikaları üzerinden siyaset yapmak isteyenler var diyen AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ise; "Şeker üretiminin Türkiye için önemini biliyoruz ve stratejik ürün olarak kabul ettiğimizi her platformda ifade ediyoruz. Şeker üretiminin sağlıklı ve verimli yönetilmesi noktasında da Türk Şeker gerçekten elinden gelen gayreti gösteriyor. Bir yandan çiftçisiyle üretimi arttırmaya çalışırken, bir yanda da maksimum verimi almak noktasında hem teknik olarak, hem teknolojik olarak, hem de pazarlama stratejileriyle farklı bir anlayışı ortaya koymaya çalışıyor. Şeker fabrikaları çiftçinin, işçinin ve Türk milletinin malı. Tamamen yerli üretim ve çiftçimi zile işçimizin gücüne dayanarak yapılan bir üretim. Bu fabrikaların verimli olarak çalışması esasında çiftçilerimizin bol kazanç elde etmesine, işçilerimizin de rahat çalışmalarına vesile oluyor. Yazıhan bölgesinin sulamaya açıklaması ile beraber, AK Parti iktidarları döneminde yapılan barajla sulamaya açılmasıyla, uzun yıllardır terk edilen üretimin yeniden başlamasının sevincini yaşıyoruz. Dün Elbistan'daydık. Elbistan Şeker fabrikasında kotaların doldurulamadığını, yüzde 50 oranında azaldığını gördük.  Nedeni, çiftçi ile iyi bir kontak kurulamadığından, çiftçiye güven veremediklerinden. Biliyorsunuz orası özelleşmişti. Malatya şeker fabrikası iyi bir diyalog içerisinde. Malatya şeker fabrikası üzerinden siyaset yapmaya çalışanlara karşı, 'Biz siyaset değil, üretim istiyoruz' diyerek sahip çıktık, çıkmaya da devam edeceğiz. Çünkü şeker fabrikası Malatyalıların bir değeri, emeği. Bu noktada üretimine devam etmesi lazım. Bizlerde her zaman sizlerin yanındayız" dedi.

VALİ BARUŞ, YAZIHAN'I ÖRNEK VERDİ

Son olarak bir değerlendirme yapan Malatya Valisi Aydın Baruş; "64. pancar alım kampanyasının tüm çiftçilerinize şeker fabrikası çalışanlarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Malatya şeker fabrikası 1956 yılından beri Türkiye üretimine katkıda bulunuyor ve milli ekonominin öneminin artmasında çok önemli bir rol oynuyor. Malatya Şeker Fabrikası sadece Malatya için değil aynı zamanda yedi ilimiz içinde önemli bir tesis ve bu tesiste Türkiye’nin yerli üretiminin yerli şeker üretiminin önemli bir kısmını karşılama imkânı buluyoruz. Bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalar ile Malatya şeker fabrikamız birlik halinde beraberlik halinde hareket ederek Malatyalılarla birlikte sayın milletvekillerimizin de desteğiyle bugünlere geldik. Her geçen yıl artan üretimiyle şeker üretimindeki payını artırma yönünde ciddi adımlar atıyor. Yakışır 63 yıldır bu şeker fabrikası üretiminde çalışan değerli işçilerimizin, emektarlarımızın ve onlara hammadde sağlayan Çiftçilerimizin rolü büyük.

Bugün Malatya’da istihdam olunan insan kaynağımızın yaklaşık yüzde 30’u tarımda çalışıyor. Tarımdaki istihdam oranımız  yüzde 30 düzeyinde olmasına rağmen Malatya’nın genel ekonomisine katkısının yüzde 13’ler düzeyinde görüyoruz. Bunu düşük bir rakam olarak algılıyoruz. Bunu arttırmanın yolu işte böyle verimli çalışmalar yapmak ve topraktan aldığınız ürünün katma değerini yükseltmek, el ele vererek, birlikte hareket ederek ürünlerinizin değerini arttırmak. Bunun içinde başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimiz Malatya’da sulanabilir alanların artırılması yönünde çok önemli yatırımların hayata geçirilmesine öncülük ettiler. Kendilerine buradan şükranlarımı arz ediyorum.

Değerli dinleyiciler Malatya olarak toplam tarım alanımız 425 bin hektar civarında bu 425 bin hektarın yaklaşık 218 bin hektarı sulanabilir alan olarak değerlendiriyoruz. Şu anda sulama imkânına kavuşturulan alanımız 182 bin 619 hektar buda demek oluyor ki Malatya’daki sulanabilir alanları yüzde 50’nin üzerindeyiz. Bu alanları daha fazla artırmak için şu anda yürütülen önemli projeler var. Özellikle bu yıl sulamayı açtığımız Boztepe Recai Kutan barajı sulamasında yaklaşık 9 bin 200 hektarlık alan sulama imkânına kavuştu ve Yazıhan İlçemizde çiftçilerimiz modern tarım imkânı ile tanışma fırsatı buldular. Yine önümüzde devam eden aynı Recai Kutan Barajı Boztepe sulamasının pompajlı kısmında ise yaklaşık 2 bin 320 hektar alan sulama imkânına kavuşacak. Yine yapımı devam eden Yoncalı Barajı projesi kapsamında önümüzdeki yıllarda 17 bin 430 hektar sulama imkânına kavuşacak. Malatya’daki tarım arazilerinin sulama oranı ciddi şekilde yükselecek. Verimimiz yükselecek çiftçimiz kazanacak. Bu imkânlara kavuştuktan sonra Malatya’daki gerek şeker pancarı tarımı gerekse diğer ekili alanlardaki tarım verim artışı ile birlikte bizlere ekonomimize çok daha ciddi kazançlar sağlayacak" ifadelerinde bulundu.   

 Yapılan açıklama sonrasında Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk'e şeker pancarım üretiminde yaptığı desteklerden dolayı ödül verilirken, başarılı çiftçilerde ödüllendirildi. Program dua ve kurdele töreni ile sona erdi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Şekerde, Hedef, 60, Bin, Ton,
Yorumlar
Haber Yazılımı