Haber Detayı
09 Şubat 2019 - Cumartesi 09:07
 
"Sektörü Bilmeyen Bu İşe Girmesin"
Malatya'da kuyumculuk işi ile uğraşan Engin Temizer; "Sektörü bilmeden, anlamadan sektöre dâhil olan kişilerden dolayı kuyumculuk sektörü olumsuz yönde etkileniyor" dedi.
Video Haber Haberi

Altın gündemini, piyasasını ve kuyumculuk sektörü ile ilgili bilgiler veren Kuyumcu esnafı Engin Temizer, altın fiyatlarının ilerleyen dönemlerde yükselişe geçebileceğini ifade ederken, sektörde yaşanan sıkıntıları da gündeme taşıdı.

“FİYATLARIN  YÜKSELECEĞİ ÖNGÖRÜLÜYOR”

Seçimlerden sonra ve düğün sezonunun gelmesi ile birlikte altın fiyatlarının yükselişe geçeceğini düşündüklerini belirten Temizer; “Piyasalarda seçimden sonra dövizin artacağı sonrasında altının yükseleceği yönünde öngörüler var. bende bu öngörüde olan insanlardan birisiyim. Önümüzdeki dönemlerde altın fiyatlarının yükselişe geçeceği kanısındayım. Tabi kimse yeniden kurların ve altın fiyatlarının yükselmesini istemez ama şuan piyasalarda bu söylenti hakim. Düğün sezonuna da nisan ayından sonra gireceğiz her sezon olduğu gibi haliyle hızlı bir şekilde artacaktır. Ama rutin bir açılma olacaktır. Son zamanlarda altın fiyatları tabi ki yükselecektir. Altın her zaman için fiyatını ve değerini koruyan bir metaldir. Her zaman dile getirdiğim gibi, Altın her zaman gördüğü rakamı görür. Bu biz kuyumcuların kullandığı bir sözdür" dedi.

"HERKES KENDİ İŞİNİ YAPSIN"

Bankaların altın uygulamasını ve iş bilmeyen kişilerin altın sektörüne girmesini eleştiren Temizer; “Bankaların altın sektörüne el atması bizim sektörü baltalayan bir etkendir. Herkes kendi işini yapmadığı sürece bu sıkıntılar olacaktır. Bu nedenle herkes kendi işini yapsın. Bankalar para satsın, piyasadan altın toplamasın biz onu isteriz. Sınırlı sayıda taksit sayısı gelirse ki, burada önemli olan sınırlı sayıda taksitin gelmesi çünkü bu taksit işi çok su istimal edilebilir bir durum. Birde sektörü son zamanlarda baltalayan hareketler var. Sektörü bilmeden, anlamadan sektöre dâhil olan kişilerden dolayı sektörde olumsuz etkileniyor. Bu tarz kişilerin sektöre girmeden önce bir elemeden geçirilmesi, bir çözüm bulunması gerekiyor. Bir çözüm bulunup ona göre bu kişilerin sektöre yerleştirilmesi gerekiyor. Bu tarz hareketler sektöre ciddi anlamda darbe vuruyor. Müşteri ile kuyumcu sektörünü karşı karşıya getiren bir durum. Güvenilir, güvenilmez insan bu konuda net fikir sahibi olamıyor.Köklü firmalar bu konuda sıkıntı yaşamıyor. Kuyumculara tavsiyemiz güvenmedikleri, bilmedikleri sektöre girmemeleri. Olaya kendi açımızdan bakacak olursak. Bilmediği, anlamadığı bir sektöre girerse oradan darbe yiyecektir. Bu da ister istemez tüm sektöre yansıyacaktır. Bu tarz olaylar yaşanıyor bilmediği sektöre girmiş batırdığı parayı kuyumcudan süspanse etmiştir. Süspanse ettiği içinse bu milletin parasıdır, emanettir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: "Sektörü, Bilmeyen, Bu, İşe, Girmesin",
Yorumlar
Haber Yazılımı