Haber Detayı
16 Eylül 2017 - Cumartesi 20:13
 
‘Sepsis’ En Az Bilinen Hastalık
Sağlık Bakanlığı, İnönü Üniversitesi ve Türk Yoğun Bakım Derneğinin ortaklaşa düzenlediği "Sepsis Eğitim Paketi Sunumu Farkındalık ve Tedavi" toplantısı yapıldı.
Sağlık Haberi
‘Sepsis’ En Az Bilinen Hastalık

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen ve oturum başkanlığını Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş'un yaptığı toplantıya, Türk Yoğun Bakım Derneği Sepsis Eğitmenleri Doç. Dr. Mustafa Said Aydoğan, Doç. Dr. Ayşe Belin Özer, Doç. Dr. Aytaç Yücel ve İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Uzman Murat Bıçakçıoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Mustafa Said Aydoğan, sepsis hastalarının hastanelerde yeniden yatışların yapıldığı ve aynı zamanda maliyetin en fazla olduğu hastalık olduğunu söyledi.

Aydoğan, 2013 yılında yapılan bir araştırmanın antibiyotik kullanım oranın en fazla olduğu ülkenin Türkiye olduğunu ortaya çıkardığını belirterek, sepsis hastalığı sonucu ölenlerin sayısının fazla olmasına rağmen sepsis hastalığının en az bilinen hastalık olduğunu kaydetti.

Doç. Dr. Aytaç Yücel de sepsisde klinik olarak şüphe edilen veya kanıtlanmış enfeksiyonun olmasının gerektiğini ifade ederek, septik şokun daha ağır bir şok şekli olduğunu söyledi.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Murat Bıçakçıoğlu da sepsis hastalığının tedavisinin çok erken yapılması gerektiğini kaydederek, "Sepsis hastalığında erken teşhisinin konulması önemlidir. Tedavide hastalara sıvı yüklemesi yapılmalıdır. Septik şokun tipinin belirlenmesinde klinik muayene yetersiz kalırsa ileri kardiyal değerlendirmeler yapılmalıdır. Antibiyotik tedavisi geciktirilmeden yapılmalıdır" şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Ayşe Belin Özer ise bu gün sepsis hastalığına yönelik 54 şehirde 114 hastanede yaklaşık 200'e yakın eğitmen tarafından eğitimler verildiğini söyledi. Özer, sepsiz ileri tedavilere yönelik sunumunu yaptı.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş ise çok verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, katılımcılara teşekkür etti.

Toplantıya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar, akademik ve idari personel katıldı. BÜLTEN

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Sepsis’, En, Az, Bilinen, Hastalık,
Yorumlar
Haber Yazılımı