Haber Detayı
03 Ekim 2018 - Çarşamba 14:13
 
Sergi Kapılarını Açtı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Sanat Koleksiyonu’ndan seçilen eserlerden oluşan "Malatya Modern’e Doğru İlk Adım" sergisi, Malatya Fehmi Kolçak Devlet Sanat Galerisi’nde sanatseverlere kapılarını açtı.
Sanat Haberi
Sergi Kapılarını Açtı

Malatya Kongre ve Kültür Merkezinde 'Malatya Modern’e Doğru İlk Adım', Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Sanat Koleksiyonu’ndan Bir Seçki' sergisi açılışına Malatya Valisi Ali Kaban, Merkez Bankası İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Hakan Atasoy, Merkez bankası Şube Müdürü Emel Altay, Merkez Bankası İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü İletişim Planlama ve Yönetimi Müdürü Emel Demirgören Şahin, Sanat Danışmanı Mimarsinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Dr. Burcu Pelvanoğlu, İl Kültür Müdürü Çetin Şişman, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal ile birçok STK temsilcisi ve vatandaşlar katıldı.

Malatya Valiliği ve İl Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve küratörlüğünü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burcu Pelvanoğlu’nun yaptığı sergi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Sanat Koleksiyonu’ndan, 43 sanatçıya ait 48 eserden oluşuyor. Sergide resimlerin yanı sıra üç boyutlu çalışmalar da yer alıyor.

Türk resim sanatının gelişim seyrinin izleyiciye sunulması amaçlanan sergi çeşitli semboller üzerinden kurgulandı. Sergi; “Tabiat-ı Temaşa Geleneği ve Osmanlı Resminde Doğanın Yorumu”, “Modernizmin Biçim Dili: Cumhuriyet Dönemi’nin Geç Kübizm ve Art Décosu”, “Paris Ekolü ve Türkiye’de Soyutun İnşası”, “1968 Kuşağı Sanatçıları” ve “1980 Sonrası Yeni Arayışlar Yeni Yönelimler” bölümlerinden oluşuyor. Serginin “Tabiat-ı Temaşa Geleneği ve Osmanlı Resminde Doğanın Yorumu” başlıklı ilk kısmı, Türk resmini geliştiren iki koldan biri olan manzaranın entelektüel gelişimine odaklanıyor. Koleksiyonda yer alan Erken Cumhuriyet dönemine ait resimler, Geç Kübizm ve Art Déco etkisiyle yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin modernist sanatı inşa etme isteğini göstermeyi amaçlıyor. Bu nedenle, serginin ikinci kısmı “Modernizmin Biçim Dili: Cumhuriyet Dönemi’nin Geç Kübizm ve Art Décosu” olarak adlandırıldı. II. Dünya Savaşı’nın ardından Paris’e giden sanatçıların Türkiye’de de soyut sanatın yaygınlaşmasını sağladıkları döneme ilişkin eserler ise “Paris Ekolü ve Türkiye’de Soyutun İnşası” bölümünde sergileniyor.

Sergide yer alan “1968 Kuşağı Sanatçıları” adlı bölümde, bu dönemde Paris’te eğitimde olan kuşağa yer veriyor. Sergideki “1980 Sonrası Yeni Arayışlar Yeni Yönelimler” başlıklı bölüm ise, bu dönemde sanatçıların farklı arayışlarını göstermeyi amaçlıyor.

“BELKİDE MÜZENİN İLK EGZERSİZİ”

Sergi, 31 Ekim'e kadar Kongre ve Kültür Merkezi Binası'ndaki Fehmi Kolçak Devlet Sanat Galerisi’nde açık olacak. Serginin açılışında konuşan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burcu Pelvanoğlu, "Malatya Modern’e Doğru İlk Adım" sergisinin küçük bir müze denemesi olduğunu ifade ederek, “Malatya’nın belki de önümüzdeki yıllarda kazanabileceği müzenin ilk egzersizi. Her müze bir öyküler barındırmak durumundadır. Dolayısıyla bu sergide de bir takım öyküler anlatmayı tercih ettik. Sergimizin kronolojik bir seyri var. Türk resminin bir tarihini bize sunuyor” dedi.

“TÜRK RESİM SANATINI DESTEKLİYORUZ”

Merkez Bankası İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Hakan Atasoy ise; “Merkez Bankası olarak sosyal sorumluluk stratejimiz gereği Türk resim sanatını destekliyoruz. Bizim 900’den fazla eserimiz var. 1994 yılından buyana yurt içi ve yurt dışı sergilerle eserlerimizi sanatseverlerle buluşturuyoruz. Burada da koleksiyonumuzdan 40’ın üzerinde eseri var. Bu eserlerde Türk resim sanatının gelişimini bulabilirsiniz” diye konuştu.

 “AYNI HASSASİYETİ GÖSTERMELİYİZ”

Toplumu ayakta tutan unsurları üç kısma ayıran Malatya Valisi Ali Kaban; “Burada bulunan resimler, Merkez Bankamızın çok zengin bir resim koleksiyonunun çok küçük bir parçası. Türkiye’nin çok değerli ressamlarının, çok değerli eserleri bulunmaktadır. Toplumları ayakta tutan birincisi adalet ve adalet duygusu, ikincisi bilim ve teknoloji ve üçüncüsü de sanattır. Biz bunların her birini aynı oranla, güçle ve hassasiyetle yapamazsak toplumumuzu uzun süre ayakta tutamayız” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından sergiye katılanlar sergilenen eserleri incelediler.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Sergi, Kapılarını, Açtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı