Haber Detayı
22 Mart 2019 - Cuma 11:49
 
Sersem Koca'nın Kurnaz Karısı Sahneleniyor
Erzurum Devlet Tiyatrosu oyuncularının rol aldığı “Sersem Koca’nın Kurnaz Karısı” konulu oyun Malatyalıların beğenisine sunulacak.
Kültür Haberi
Sersem Koca'nın Kurnaz Karısı Sahneleniyor

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün 2018-2019 Faaliyet planında yer alan, her hafta sonu 21ilde bir oyunun sahnelenmesi ile ilgili olarak Malatya’da bu hafta sonu “Sersem Koca’nın Kurnaz Karısı” adlı oyun sahnelenecek.

Haldun Taner’in yazıp, Saydam Yeniay’ın yönettiği oyun 1 saat 50 dakika sürüyor ve 2 perdeden oluşuyor.

Suzan Tunca’nın dekor tasarımı, Rahmi Ozan’ın ışık tasarımı, Orhan Kola’nın dramadturg, Orhan Kaplan’ın koro şefi, Meltem Yorulmaz’ın dans ve hareket düzeni, Tuba Önal ve Selçuk Yılmaz’ın kondüvit, Suat Süren’in dekor sorumlusu, Metin Yarluğ’un erkek terzi, Fatma Sarıkurt’un kostüm tasarımı, Orhan Kaplan’ın müzik, Sezai Yılmaz’ın yönetmen yardımcısı, Tamer Temel’in asistan, Durmuş Kurt’un sahne amiri, Mustafa Tortumlu’nun ışık kumanda, Elif Hilal Karakelle’nin suflöz, Gürşat Dalkılıç ve Muhammet Yılmaz’ın aksesuar sorumlusu, Mustafa Erçek’in perukacı ve Hülya Dursun’un kadın tersizi olarak görev yaptığı oyunda; Erzurum Devlet Tiyatrosu oyuncularından; “Emrah Keskin, Cengiz Toraman, Sezai Yılmaz, A.Arif Atalay, Nazlı Kurbal, Merve Gül, B.Atilla Karagöz, Oğuzhan Vartoğlu, Fazıl Aksakal, Ömer Menteşe, Samet Talayman, Kübra Çanakçı, Elif Ayça Aksu, Bilal Hüseyinoğlu, Ahmet Metehan Şahiner ve Mertcan Polat rol alıyor.

Tanzimat Dönemi Türk Tiyatrosunun yaşadığı kimlik sorununa komik bir dille çözüm önerisi aramaktadır. Gerçekle oyunun iç içe geçtiği ''oyun içinde oyun'' kurgusuyla ilerleyen oyunda; Moliere'in ''George Dandini'' piyesini üç farklı yorumla sahnelemeye çalışan bir kumpanya çıkar karşımıza. Thomas Fasülyeciyan öncülüğünde kurulan bir tiyatro topluluğu İstanbul'da yaşadığı birtakım sıkıntılardan dolayı Bursa Valisi Ahmet Vefik Paşa'nın desteğini almak üzere Bursa şehrine gelir. Ahmet Vefik Paşa tiyatrocuları büyük bir sevinçle karşılar, bir tiyatro binası kurup hepsini maaşa bağlar.

Batı tarzı tiyatro formunu önemseyen Thomas Fasülyeciyan ile tülûat tiyatrosu ustası Küçük İsmail Efendi arasındaki tatlı çatışmadan doğan komik öğelerle bezeli oyun, tiyatromuzun geçmişte yaşadığı sıkıntıları tarihsel bir süreç içerisinde seyirciye aktarır.

Oyun 22 Mart 2019 Cuma günü saat 20:00’de , 23 Mart 2019 Cumartesi günü ise 14:00 ve 20:00 saatlerinde Sabancı Kültür Merkezi’nde Malatyalı tiyatroseverlerin karşısında olacak.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Hüseyin Canbay
Etiketler: Sersem, Koca'nın, Kurnaz, Karısı, Sahneleniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı