Haber Detayı
02 Haziran 2020 - Salı 15:32
 
SES'den "Sürgün" Tepkisi
Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri sendikası (SES) Malatya Şubesi, Batman'da, ekipman talebinde bulunan sosyal hizmet çalışanlarına yönelik sürgün kararına tepki gösterdi.
Video Haber Haberi
SES'den

Sendika binasında sendika yöneticileri ile birlikte bir açıklama yapan SES Şube Kadın Sekreteri Elif Bali, sosyal hizmet çalışanlarına yönelik sürgüne tepki gösterdi ve "yapılan yanlıştan biran evvel dönülmesi" talebinde bulundu.

Elif Bali açıklamasında şunları söyledi; "Covid-19 salgınının başından itibaren sosyal hizmet emekçileri de en önde, hem sosyal hizmetler alanında salgın tedbirlerinin uygulanması, hem de hizmet verilen kesimlerin ihtiyaç olan hizmetlere erişebilmesi için canla başla çalışmaktadır.

Yapılan hizmetin niteliği ve salgın koşulları gereği emekçilerin kişisel koruyucu ekipman sağlanması kurum yöneticilerin görevidir. Batman il Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından Vefa Destek Projesinde görevlendirilen sosyal emekçileri uygun sayıda ve nitelikle koruyucu ekipman sağlanması talebinde bulunmuştur. Proje kapsamında 65 yaş üstü vatandaşlar ile kurulacak temasta hem çalışanlar açısından hem de hizmet alanlar açısından doğuracağı olumsuz sonuçların yaşanmaması için sosyal hizmet çalışanların gösterdiği sorumluluğa karşı İl Müdürlüğü yöneticileri ekipman sağlamak yerine talepte bulunan sendika üyemiz 3 sosyal hizmet emekçisi hakkında soruşturma başlatmıştır. Hukuki olmayan keyfi soruşturmalar başlatılmış ve 1/30 oranında maaştan kesim cezası vermişlerdir. Daha sonra da Bakanlık onayı ile üyelerimizin sürgün kararları çıkmıştır. Bir hak ve yükümlülük olan "korunma talep etme” hakkının cezalandırılmasını kabul etmiyoruz. Verilen ceza ve sürgün kararnamesi ile Verilen ceza ve sürgün kararının iptal edilmesini, Sendikamıza ve üyelerimize yönelik sendikal faaliyetleri engelleme kastı i t e işletildiği açık şekilde ortada olan hukuki olmayan, ayrımcı, keyfi uygulama ve baskıların sonlandırılmasını, bekliyoruz."

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: SES'den, "Sürgün", Tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı