Haber Detayı
13 Kasım 2017 - Pazartesi 08:56
 
“Sessiz Ölüme” Dikkat
Tüm yurtta soğuk günlerin başlaması ile birlikte ısınma ihtiyaçlarının artması, vatandaşların ısıtma sistemleri hakkında çok fazla bilgiye sahip olmaması nedeniyle TMMOB Makine Mühendisleri Odası Malatya İl Şube Temsilci Başkanı Erdal Yavaş, vatandaşları uyardı.
Yaşam Haberi
“Sessiz Ölüme” Dikkat

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Malatya İl Şube Temsilci Başkanı Erdal Yavaş, soba ve kombi zehirlenmelerine karşı vatandaşlara uyarılarda bulunarak alınacak tedbirler hakkında açıklamalarda bulundu.

“BAKIM YAPTIRMANIZ GEREKİYOR”

Sonbahar ve kış aylarına girilmesiyle sık karşılaşılan problemlerden olan kombi zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması gerektiğini belirten Yavaş, “Kombilerin bakımının yılda en az bir kez yapılması gerekiyor. Her mekanik bakım yapılmadan ömrünü sürdüremiyor. Bakımsızlık tehlikeli sonuçlar da doğurabilir.  Kombiyi 1 yıl boyunca yakıyorsunuz. Ondan sonra yaz geliyor kapatıyorsunuz. Bir sonraki kışa kadar karışılmıyor. O kombinin bir kış daha sizi verimli bir şekilde ısıtması için bakım yaptırmanız gerekiyor” dedi.

“SIRADAN VATANDAŞLAR YAPMAMALI”

Kombi bakımlarının özellikle yetkili kişilerce yapılması gerektiğini vurgulayan Yavaş, şunları söyledi: “Bakım konusu hassas bir konu olduğu için kesinlikle sıradan vatandaşlar yapmamalı.  O da ayrı bir sıkıntıya neden oluyor. Yetkili bir servisin eli ile yapılması gerekiyor. Yetkili servisler gelip, baca temizliği, pompanın çalışıp çalışmadığı, şarjörlerin çalışıp çalışmadığını, vanaları kontrol ediyor. Su bağlantılarını kontrol ediyor.  Gerekirse tesisatı boşaltıyor. Bazı evlere gidip baktığında adam, evde havalandırmayı kapatmış bant vurmuş. Bunun gibi kombide tesisatta yapılması gereken bütün kontrolleri yapıyor, çalıştırıyor teslim ediyor.”

“KONTROLÜ YETKİLİ SERVİSLERCE YAPILMALI”

Yavaş, bakımsızlığın birçok etki oluşturacağını da belirterek, “Burada vatandaşın bilmesi gereken en önemli şey yılda bir kontrolünün yapılması gerekiyor yetkili servislerce. Aksi takdir de bakımı yaptırmadığınız zaman gaz sıkıntıları oluşacağı gibi fatura da kabarık gelir ve verimi de düşürüyor. Bacadan gelen temiz hava, dışarı çıkan egzoz hava baca temizlenmediği zaman netice de etkiliyor” diye konuştu.

“YATMADAN ÖNCE KÖMÜR ATMAMAK LAZIM”

Soba konusuna da dikkat çeken Yavaş, şöyle devam etti: “Soba ile ilgili özellikle bacalara dikkat edilmeli. Rüzgâr yönüne göre koruma altına alınmalı. Yoksa rüzgâr ters yönde estiğinde dumanı geri itiyor ve evin içine giriyor. Ya da yatmadan önce geç saatte atılan kömür atıyorlar. O karbon monoksit yayıyor. Vatandaşta o sırada uyuduğu için fark edemiyor ve bu tür zehirlenmeler meydana geliyor. Mümkünse yatmadan önce kömür atmamak lazım. Ağır sonuçları olabilir.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Sessiz, Ölüme”, Dikkat,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Sessiz Ölüme” Dikkat
“Sessiz Ölüme” Dikkat
Yorumlar
Haber Yazılımı