Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 15:57
 
“Şiddet Artarak Devam Ediyor”
MAZLUMDER, tarafından Doğu Türkistan’daki halka yönelik yapılan şiddet için 2010 yılında rapor yayınladı. Aradan geçen süre içerisinde şiddetin artarak devam ettiği iddia edilirken, şiddetin önlenmesi amacı ile çağrı yapıldı.
Video Haber Haberi
“Şiddet Artarak Devam Ediyor”

İnsan Hakları ve mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Malatya Şubesi tarafından Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlalleri gündeme getirildi.

Şube yönetimi adına açıklama yapan Şaban Kocaman, Doğu Türkistan’la ilgili Müslüman devletlerin bir politika belirlemesi gerektiğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu;  “MAZLUMDER 2009 yılındaki Urumçi katliamından sonra 2010 yılında, Doğu Türkistan'la ilgili bir rapor yaptı. Bu raporun üzerinden neredeyse 9-10 yıl geçmesine rağmen zulmün şiddetini artırarak ve daha yaygın bir şekilde devam ettiğine şahit olmaktayız. 100 binlerce insan aşırılık (radikalizm) bahanesiyle kamplara toplanmakta, orada insanlık dışı muamele ve işkencelere maruz kalmakta. Uygurlu Müslümanlara ayrımcılık yapılmakta ve en temel insan haklarından mahrum bırakılmaktalar. Uygur Türklerine karşı inkâr ve asimilasyon politikası izlenmekte, etnik imhaya maruz kalmaktalar. Sultan Abdülhamit'in, ‘Doğu Türkistan bizim Anadolu'ya açılan kapımızdır, bizim için Anadolu neyse Doğu Türkistan da odur’ Türkiye'ye gelmiş, oturma izni almış, hatta vatandaş olmuş Uygurların ve diğer Müslüman kimselerin sudan bahanelerle sınır dışı edilmesine artık son verilmelidir. Çin hükümetinin, oradaki Uygurlar ailelerine yaptığı baskılara tepki gösterilmeli, ayrıca buradakilerin geri gönderilmesiyle ilgili talepleri kesinlikle reddedilmelidir. Olması gereken bu olduğu halde, (Mısır'daki) Öğrencilerin geri gönderilmesine maalesef engel olunamamıştır. Çin ile ilan edilen "barış ve kültür yılı” bu şartlarda ne kadar gerçekçidir. BM ve uluslararası insan haklan örgütleri bu meseleye gözlerini kapamaktan vazgeçmelidir. İslam ülkeleri ve uluslararası örgütler, bu konuda üzerine düşeni yapmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni Doğu Türkistan'la ilgili insani bir politika belirlemeye, Üniversite ve hukuk camiasını bu konuda çalışmalar yapmaya davet ediyoruz. Türkiye'deki iş adamları ve dernekleri Çin’deki partnerlerine tepki ve hassasiyetimizi taşımalıdırlar. Tüm Doğu Türkistan dostlarına selam olsun” dedi.

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Şiddet, Artarak, Devam, Ediyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı