Haber Detayı
13 Mayıs 2019 - Pazartesi 15:34
 
Şiddette Gelinen Son Nokta
Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Beyin Cerrahisi Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Selami Çağatay Önal’ın odasının bir hasta yakını tarafından yakılmasına ilişkin, tıp merkezinde ortak açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, sağlık çalışlarına yönelik şiddete yönelik cezai yaptırımların arttırılması istendi.
Video Haber Haberi
Şiddette Gelinen Son Nokta

Turgut Özal Tıp Merkezi Beyin Cerrahisi Kliniğinde görevli öğretim üyesi Prof. Dr. Çağatay Önal'ın odası, 10 Mayıs Cuma gecesi hasta yakını olduğu belirtilen Uğur K. tarafından kundaklandı. Yapılan kundaklama olayı sonrasında sağlık odaları, sendikaları ve hastane yönetimi bir araya gelerek tepki açıklaması gerçekleştirdiler. Hastane içerisinde yapılan açıklamada sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara sıfır tolerans gösterilmesi talep edildi.  

Yaşanan olay ile ilgili ilk olarak açıklama yapan Malatya Tabip Odası Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Erol Karaaslan, “Yıllardır gece gündüz demeden Malatyamıza hizmet etmekte olan Beyin Cerrahi Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Selami Çağatay Önal hocamızın odası bir hasta yakını tarafından kundaklanmıştır. Kundaklama zamanında fark edilip, hemen müdahale yapılmasaydı bugün çok büyük bir dramı, faciayı konuşuyor olacaktık. Aslında yapılan saldırı hocamızın şahsında hastanemizden hizmet alan hastalara, hasta yakınlarına ve sağlık çalışanlarına, yani bütün Malatya halkına yapılmıştır. Buradan üzülerek ifade ediyorum ki; düne kadar can güvenliği sağlık çalışanlarının en büyük sorunu iken, bugün çalıştığımız mekanlar dahi tehdit altındadır. Bu tür saldırılar özveriyle çalışan değerli hekimlerimizin mesleki aşkını ciddi olarak yaralamaktadır. Sağlıkta şiddet konusunda, Sağlık Bakanlığımıza ve hükümete düşen önemli görevlerin olduğunu da belirtmek istiyoruz. Zaman içinde sağlıkta şiddet konusunda olumlu bir takım düzenlemeler yapılmış olsa da daha caydırıcı yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğu bir gerçektir. Tekrarlayan olaylar da gösteriyor ki; tutukluluk ile yargılanmak başta olmak üzere ki bu konuda asla taviz verilmemeli, ivedilikle ceza alt limitlerinin artırılması gerekmektedir. Cezanın caydırıcı unsurlar taşması gerekmektedir. Faillere verilen cezaların sağlık çalışanlarının vicdanında karşılığı olmalıdır. Devletimizin tüm yetkili mercileri tarafından sağlık çalışanlarına yönelik her türlü şiddetin karşısında durulmasını, sıfır tolerans gösterilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 "ŞİDDETTE SON NOKTA"

Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Ali Beytur ise "Bir hasta yakını Prof. Dr. Çağatay Önal'ın odasını kundakladı. Öğretim üyelerinin bulunduğu koridorda yangın meydan geldi. Alarm sisteminin devreye girmesi, hastane personeli ve Malatya itfaiyesinin müdahalesiyle yangın söndürüldü. Olayda can kaybı ve yaralanma olmadı. Dumandan etkilenmelere karşı, doğumhane, radyasyon onkolojisi ile çocuk yoğun bakım servisindeki hastalar hastane içerisinde başka birimlere sevk edildi. Bu üzücü hadise sağlıkta şiddetin son noktası. ilk defa bir hastaneyi yakma teşebbüsü gördüm. Bu insanlıkla bağdaşacak bir eylem değildi” dedi.

"MALATYA'NIN İSMİ KÖTÜ ANILMAMALI"

Prof. Dr. Selami Çağatay Önal da, kentte 21 yıldır görev yaptığını ve yaşanan bu olayın infiale neden olduğunu söyledi. Yaşanan kötü olayın kentin ve hastanenin ismini karalamasına müsaade edilmemesi gerektiğini dile getiren Önal, "Malatya vatansever insanların olduğu bir kent. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca beni aradı, kendisine sağlıkta şiddetin dayanılmaz boyutlara ulaştığını ve sağlıkta şiddet yasasının ivedilikle çıkarılması için Bakanımızdan yardım istedim.  Bakan Koca, yasanın adalet komisyonunda olduğunu bize söyledi. Ciddi bir olay yaşadık, biz sağlam durabilmeliyiz ki bu sıkıntıları bertaraf edelim" dedi.

 "SAĞLIK BAKANINA TALEPLERİMİZİ İLETTİK"

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın kendisini aradığını ifade eden Önal, “Sayın Sağlık Bakanımız, bir ihtiyacımın olup olmadığını sordular. Ben, kendilerinden bir tek şey istirham ettim. Dedim ki, ‘Bu sağlıkta şiddet giderek dayanılmaz boyutlara varıyor. Bu bakımdan benim sizden istirhamım, bu sağlıkta şiddet yasasını hekimlerin, hemşerilerin, sağlık personelinin, tüm ilgili sağlıkçıların bu şiddete karşı korunabilmeleri için’ bu yasayı en ivedilikle ve en kapsamlı şekilde çıkartabilmeleri için yardım istedim. Kendileri de ‘Biz bu konuda yoğun olarak çalışıyoruz. Gerekli ön çalışmalarımızı yaptık ve Adalet Komisyonu’na ulaştırdık’ diyerek, bu konunun takipçisi olacaklarını bize bilirdiler. Kendilerine de bu bakımdan çok müteşekkirim” dedi.

Yapılan açıklama sonrasında, kundaklanan oda, basın mensuplarına gösterildi. Çıkan yangının önemli derecede maddi hasar meydana getirdiği gözlenirken, Olayın ardından geniş çaplı inceleme başlatan polis ekipleri, güvenlik kameralarından yangının kundaklanma sonucu çıktığını belirledi. Beyin Cerrahisi Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağatay Önal’ın odasına yönelik kundaklama olayını gerçekleştirdiği iddia edilen hasta yakını Uğur K. polis ekipleri tarafından Doğanşehir ilçesinde gözaltına alındı.  Malatya'ya getirilen hasta yakını Uğur K'nin emniyetteki işlemleri tamamlandı. Adliyeye sevk edilen Uğur K. "kamu malına zarar vermek" suçundan tutuklandı.

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Şiddette, Gelinen, Son, Nokta,
Yorumlar
Haber Yazılımı