Şırzı Hitit Hiyroglif Kitabesi Tescillendi
Haber
17 Temmuz 2020 - Cuma 13:06
 
Şırzı Hitit Hiyroglif Kitabesi Tescillendi
Boğazgören(Çırzı) muhtarı Memet Çelebi'nin girişimleri sonucu Hekimhan belediyesi Boğazgören (Çırzı) Mahallesi içinde bulunan "Şırzı Hitit Hiyroglif Kitabesi"nin incelenmesi istemi ile Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna müracaatta bulunuldu. Yapılan girişimler sonucu kitabe tescillendi.
Kültür Haberi
Şırzı Hitit Hiyroglif Kitabesi Tescillendi

Kitabe için müracaatı değerlendiren Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Sahada yaptığı incelemeler sonucu, Malatya çevre şehircilik il müdürlüğü, Elazığ Orman bölge müdürlüğü, Maden ve petrol işleri genel müdürlüğü ve Malatya Büyükşehir Belediye başkanlığı ile görüşerek "Şırzı Hitit Hiyoroglif kitabesi'nin " 2863 sayılı kanunun 6. Maddesi kapsamında "Kültür varlığı özelliği gösterdiğinden korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı" olarak tescil edilmesine karar verdi. Bu nedenle "Şırzı Hitit Hiyoroglif kitabesi'nin bulunduğu 5798,618 metre karelik alan koruma altına alınmıştır. Bu alana her türlü fiziki müdahale yasaklandı.

Han Yolu Doğa ve Kültür Varlıklarını Koruma platformu ve Çırzı muhtarımız Memet Çelebi, kültür mirasına kazandıran bu eser için emeği geçen herkese teşekkürlerini ilettiler.

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Şırzı, Hitit, Hiyroglif, Kitabesi, Tescillendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı