Haber Detayı
08 Aralık 2017 - Cuma 08:33
 
“Siyasi Hamle Yapılmalı”
Mazlumder Malatya Şubesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanıdığına ilişkin kararı açıklamasının ardından, basına açıklama yaparak olay protesto etti.
Gündem Haberi
“Siyasi Hamle Yapılmalı”

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığına ilişkin kararı açıklamasına tepkiler devam ediyor. Mazlumder Malatya Şubesi Yönetim KuruIu Üyesi Mehmet Karaman şube binasında açıklama yaparak siyasi hamlelerin yapılması gerektiğini söyledi.

“KUDÜS MÜSLÜMANLARIN İLK KIBLEGAHI”

Karaman, Kudüs'ü İsrail'in Başkenti yapma planının uzun vadeli bir plan olduğunu dile getirerek, “Kudüs'ü İsrail'in Başkenti yapma planı, uzun vadeli ve planlı bir organizasyonun son adımı olarak ABD tarafından dün gerçekleştirilmiş bulunmaktadır. Doğu Kudüs'ü, 1967 de işgal eden İsrail,1980 de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını birleştirerek Başkent ilan etti. Birleşmiş Milletlerin İsrail'in bu kararını geçersiz sayması ile askıda kalan bu kararı BM’in daimi karar alıcılarından ABD'nin bu kararı hiçe saymak, bu gün atmış olduğu bu adım Ortadoğu coğrafyası ve Müslümanların bağrına yeni bir hançer saplama hamlesidir. Ancak unutulmamalı ki, Kudüs tüm dinler açısından kutsal bir kent olup, Müslümanların ilk kıblegahıdır” dedi.

“BARIŞ VE GÜVENLİĞİ TEHLİKEYE SOKACAK”

Alınan kararın dünya barışını tehlikeye sokacağını vurgulayan Karaman, şöyle devam etti: “Tüm Dünyanın tepkisine rağmen, alınan bu karar asla kabul edilmeyecek, dünya barışını ve güvenliğini tehlikeye sokacaktır.Mazlumder olarak, mazlum ve masum Kudüs ve Filistinlilerin yanında olduğumuzu  bu kararı tanımadığımızı buradan beyan ediyoruz.Derhal bu karardan dönülmeli,yeni mazlumlar ,mağdurlar ve savaş yetimleri bırakılmamalı.Dünyanın huzura ihtiyacı olduğu bu günlerde, bu karar geri çekilmelidir.Dünya kamuoyu, uluslar arası STK'lar , insan hakları hakları kuruluşları, Ortadoğu Ülkeleri, İslam teşkilatları ve İslam ülkeleri tavırlarını net ve açıktan ifade etmelidirler.”

“AYASOFYA İBADETE AÇILMALI”

Karaman, son olarak bu karardan sonra karşı bir siyasi hamle yapılması gerektiğinin altını çizerek, “Siyasi yapının şunu yapmasını bekliyoruz. Bu siyasi bir hamle ise Türkiye, Amerika ve onun müttefiki olan ülkelerin ortaya koymuş olduğu uygulamaları bertaraf etmek için; Kürecik’i kapatmalı, İncirlik üssünü kapatmalı, ayrıca Ayasofya ibadete açılmalı. Bir şeyler yapılması gerekiyorsa bu siyasi hamleler yapılmalı. Vatandaşın tepkisini çeken, İslam ülkelerin dikkatini çekebilmek için bu hamleler yapılmalıdır. Şimdi şuna da dikkat çekmek gerekiyor. Özellikle İslam ülkeleri olarak bilinen Ülkerlin liderlerinin hepsi satılık, hepsi satın alınmış. Lirdeler satın alınınca vatandaşların yapabileceği hiçbir şey yok. Ne yapabilir, alanlara inebilir. Halk belli bir yere gidebilir. Biz diyoruz ki siyasi kararlar alınmalı, onarlın tepkisini çekecek. Onarlın istemleri doğrultusunda gerçekleşen hamlelere karşı bizim de hamle yapmamız gerekiyor. Devletten de bunu bekliyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Siyasi, Hamle, Yapılmalı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı