Haber Detayı
23 Mart 2020 - Pazartesi 13:40
 
Şoför Esnafı Ekonomik Destek İstiyor
Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce; "Acil ekonomik tedbirler alınmadığı takdirde Türkiye'deki tüm toplu taşıma israfını, şoför batışını göreceğiz. Sonunun çok kötü olacağını şu çok kötü sonuçlar doğuracağını ve minibüs servisi halk otobüsü esnafının sorunlarının her geçen gün büyüyeceğini düşünüyorum."
Video Haber Haberi
Şoför Esnafı Ekonomik Destek İstiyor

Çin'in Vuhan kentinde başlayan ve kısa sürede dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 Koronavirüse karşı mücadeleler devam ediyor. Türkiye'de de bu anlamda virüsle mücadelede etkinlik devam ederken, virüsle birlikte mağduriyetlerini dile getiren Şoför ve servis esnafları ile küçük esnaf, maddi sıkıntı içerisine girdiklerini, hükümetin ekonomik paketle kendilerine yardım etmelerini taleplerini dile getirdiler.

"ÇALIŞMALAR TAKDİRE ŞAYAN"

Koronavirüs ile mücadelede devletin yanında olduklarının altını çizen Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce; "Devletimiz tarafından Korona Virüs nedeniyle alınan önlemleri tümüyle destekliyoruz. Ülkemizde Korona virüsü ile ilgili salgının hızla yayılması ile ilgili Sağlık Bakanlığımız tarafından alınan olağanüstü kararlar takdire şayandır.  Öncelikle sağlık bakanımıza şahsım ve esnafların adına bir kez daha teşekkür ediyorum. Milletimiz, Devletimiz ve Sağlık Bakanımız ile gurur duyuyoruz. Bu virüs salgını dolayısıyla olağanüstü çaba sarf eden tüm polis mensuplarına, sağlık çalışanlarına, emniyet teşkilatına, basın mensuplarına, Jandarmamıza, bu konuda destek veren kamu kuruluşlarına da şahsım ve esnafların adına bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Özellikle umreden gelen on binlerce vatandaşımıza 5 yıldızlı otel konforunda hizmet sunulması Devletimiz güçlüğünü göstermektedir. Bu noktada da bir kez daha Sayın cumhurbaşkanımıza teşekkür eder saygılarımı sunarım. Özellikle son dönemde 65 yaş vatandaşlarımız ile ilgili sokağa çıkma yasağı ile birlikte ile birlikte ciddi tedbirler alınmıştır. Tüm minibüsü arkadaşlarımızın özellikle 65 yaş üstü vatandaşlarımıza yardımcı olma noktasında destek bekliyoruz. Siparişleri veya başka yardımları istedikleri takdirde bütün şoförlerimiz bu noktada 65 yaş üstü vatandaşlarımıza yardımcı olmaları gerektiğini dile getiriyoruz." dedi.

"EKONOMİK DURUMU YERLE BİR ETTİ"

Virüsün ekonomiye yansımalarını dile getiren İnce; "Özellikle Korona virüs dolayısıyla gelirsiz kaldık, sosyal barışı ve ekonomik durumu yerle bir etmiştir. Bu durum virüsün sebep olacağı felaketten daha kötüdür. Ekonomik olarak minibüsçü esnafım, servisi esnafım, halk otobüsü esnafımız ekonomik olarak tamamen bitmiştir. Bankaları ödeyemiyoruz, SGK larımızı ödeyemiyoruz. Elektrik doğalgaz faturalarınızı ödeyemiyoruz. Hiçbir gelirimiz olmadığı için bizim tek gelirimiz toplu taşıma olduğu için, bu noktada özellikle devletimizin toplu taşımayı kullanmayın çağrısından sonra bana Türkiye'deki tüm minibüs sektörleri halk otobüsleri taşımaları servisi taşımaları ekmeğe muhtaç olmuştur. Bu noktada özellikle devletimizin en büyük destek bekliyoruz. Servisi otobüsü esnaflarımız borçlarını nasıl ödeyecek.  Gelirlerini nasıl dengeleyecekler.  Bununla ilgili büyük sıkıntılarımız var. Özellikle sonra da açıklanan ekonomik paket ile ilgili korona virüs ile ilgili küçük esnafı kapsamamaktadır. Bu tedbir bizi tamamen hayal kırıklığına uğrattı. Açıklanan paket büyük esnafları, büyük iş adamlarını, fabrikaları, kapsamaktadır. Küçük esnafımızı,  şoför esnafımızı kapsamamaktadır. Ekonomik paket ile ilgili özellikle toplu taşıma esnafı ile ilgili özel bir ekonomik paket açıklaması devletimizden rica ediyoruz." şeklinde konuştu.

 "ŞOFÖR ESNAFINA EKONOMİK PAKET ŞART"

Daha önceden açıklanan paketten küçük esnafa bir şey çıkmadı diyen İnce, şoför esnafının ayakta kalması adına ekonomik destek paketi açıklanmalı diyerek şunları söyledi; "Devletimiz şoför esnafı ile ilgili destek paketi açıklaması gerektiğini düşünüyoruz. Malatya esnafı olarak deprem zaten bizi bir kez vurmuştur. Arkasından Korona virüsü ile ekonomik olarak tamamen dibe vurduk. Malatya ve Elazığ esnafı için özel ekonomik paket açıklanmasına devletimizden bir kez daha rica ediyoruz. Her şeyimizi kaybedeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanım bizleri tefecilerin insafına bırakmayın. Bizim hiçbir şeyimiz kalmayacak. Bu noktada biz sadece evimize ekmek götürmek derdindeyiz. Bizim devletimizden tek ricamız bizlere akaryakıt desteği vermesi ve diğer nokta da evimize ekmek götürecek bir güvence getirmesidir. Özellikle bu noktada esnaflarımız halk otobüsü ve minibüs esnaflarımız ile ilgili devletimize ricalarımız vardır. Dolayısıyla servisçi esnafımızın banka ödemeleri iptal edilmeli. Esnafımız şoför maaşı, SGK,  Bağkur, trafik sigortası, motorlu taşıt vergisi, şirket aidatları, oda aidatları, belediyeler, doğalgaz elektrik, ev kirası, tüm servisi esnafımızın sırtına binmiştir."

"SERVİS ÜCRETLERİNİ İPTAL EDİLEMEZ"

Okulların zorunlu tatile girmesi ile servis ücretlerinde yaşanan sıkıntıları da gündeme taşıyan İnce; "Diğer yandan Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, öğretmenlerimizin, okul müdürlerimizin, velilere Okulların tatil olması dolayısıyla servisçilere ücret ödenmemesi noktasında talimat verilmiştir. Biz bunu reddediyoruz. Esnaflarımızın ücretleri dokuz ay üzerinden ödenecektir. Buradan da tüm velilere çağrımızdır. Çünkü bizim yukarıda saydığımız tüm ödemelerimiz iptal edilmeli ki biz  para almayalım. Özellikle şunu bir kez daha dile getirmek istiyorum. Biz servis araçlarımızı velilerimize ve öğrencilerimize dokuz ay üzerinden kiraya verdik. 9 ay içerisinde bir servisi esnaflarımız başka bir iş yapmıyor. Personel taşımıyoruz. Özel sektörden iş almıyoruz. Çünkü o öğrenciyi okula bırakmak zorundayız. Okuldan almak zorundayız. Bizim sadece bu noktadaki tek yapacağımız yüzde on indirim yaparak ücreti alacağız. Velilerde servis ücretlerini servisi esnaflarımıza tam olarak ödemek zorundadır. Yapacağı hiçbir şey yoktur. Bunu da tüm velilerimizin bilmesi gerektiğini istiyorum." dedi.

"HERKES ÜCRETİNİ ALIYOR ESNAFIN SUÇU NE?"

Servis ücretleriyle ilgili değerlendirmesini sürdüren İnce; " Tatil oldu, öğretmenler maaşını alıyor. Corona virüs olduğu Milli Eğitim çalışanların maaşını alıyor. Korona virüs dolayısıyla Tatil olduğu Milli Eğitim Bakanlığı'nda çalışan tüm personel maaşını alıyor. Herkes servis ücreti alınmayacak diyorlarsa öğretmenler ve milli eğitim çalışanları Milli Eğitim Bakanlığı çalışanları maaşlarını almasınlar bize de servisi olarak ücretlerimiz almayalım. Bu noktada özellikle Milli Eğitim Bakanlığı ricamız taşımalı Eğitim yapan servisi esnaflarımızın ve özel devlet okullarını taşıyan devlet okullarının ücretlerinin ödemesidir.  9 ay boyunca taşımalı eğitim ihalesini alan taşımalı servis yapan servisçilerimizin büyük bir mağduriyet var. Devletimiz bunu ödenmemektedir Milli Eğitim müdürlüğümüzün Milli Eğitim bakanlığımızın acilen taşımalı Eğitim yapan servisçi esnaflarımızın aylık paralarının bir an önce ödemesini bir kez daha buradan dile getirmek istiyorum."dedi.

"2 YIL KENDİMİZE GELEMEYİZ"

Yaşanan sıkıntıların büyük olduğunu, virüs tehlikesi bitse bile birkaç yıl esnafın kendini toparlayamayacağını ifade eden ince; "Devletimizden bir diğer ricamız da servisi esnaflarımız ile ilgilidir. Minibüs,  halk otobüsleri ile ilgili talepleriniz şunlardır. Öğretmenlerin Halk Bankası'nda ev kredileri erteleniyor. Esnafımızın sadece Halk Bankası'na borcu yoktur. Tüm bankalardaki tüm kredilerimizin bir yıl faizsiz olarak ertelenmesini rica ediyoruz. Çünkü bizler batıyoruz. Bizleri tefecilerin insafına bırakmayın. Bir kez daha bunu dile getirmek istiyorum. Taşımalı eğitim servis esnaflarımıza bu ücretleri 9 ay üzerinde ödeme yapmasına sadece akaryakıt giderini düşerek ödemelerini yapmalarını Dile getirmek istiyorum. Özellikle korona virüsten sonra toplu taşıma tamamen 1 yıl 2 yıl kendine gelemeyeceği için biz de kendimizi toparlayalım. Bunun için de sensör, 3 nokta emniyet kemeri ve kameranın İptal edilmesini bu noktada özellikle giderlerimizin düşürülmesi gerektiğini bir kez daha dile getirmek istiyorum. Ya da bunları Devlet karşılamalıdır. bütün Bankalara olan borçlar acilen faizsiz 1 yıl ertelenmelidir.

Bunu da bir kez daha dile getiriyorum. Toplu taşıma esnafımıza, uçaklara,  gemilere verilen ÖTV'siz akaryakıt desteğinin halk otobüsü esnafına minibüsü hesabına servisi esnafına, Corona virüsünün tehlikesi gidene kadar mazot desteği verilmesini rica ediyoruz. Evde engelli rampa zorunluluğunun İptal edilmesini devletimizden rica ediyoruz. Araç yaşlarının uzatılmasını BAĞ-KUR SGK giderleri bir yıl ertelenmesini devletimizden rica ediyoruz. Halk otobüsü esnaflarımız özellikle Corona virüsünden sonraki en büyük sorunumuz olan ücretsiz taşımalarının iptal edilmesine ve Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanması gerektiğini bir kez daha dile getirmek istiyorum. Özellikle otobüs esnafımızın çalıştığı maaşlarını asgari ücret üzeri üzerinden devletimizin ödenmesi gerektiğin, şoför esnaflarından da geçim sıkıntısı yaşadığını, sadece araç sahiplerine iş vermediğimizi, yanlarımızı çalıştırılmış şoförler, simsarlar olduğunu belirtiyoruz. Bu insanlar evine ekmek götüremeyen insanlardır. Eğer Devletimiz mutlaka yanımızda çalışan şoför esnaflarımıza da bir asgari ücret maaş verilmesi evini geçindirecek seviye getirilmesine özellikle devletimizden rica ediyoruz. Devletimizin evde kalma yasağına harfiyen uyuyacağız. Bu noktada sıkıntınız yoktur.  Ancak evde çocuklarımızla evimize ekmek götüremiyoruz. Bu noktada sosyal Devletimiz ekonomik olarak esnafımızın yanında olması gerektiğini düşünüyoruz. Acil ekonomik tedbirler alınmadığı takdirde Türkiye'deki tüm toplu taşıma istasyonu şoför esnafının batışını göreceğiz. Sonumuzun çok kötü, çok kötü sonuçlar doğuracağını, minibüsü servisi halk otobüsü esnaflarımızın sorunun her geçen gün büyüyeceğini düşünüyoruz"

"ÇOCUKLARIMIZA EKMEK GÖTÜREMİYORUZ"

Ekonomik sıkıntıların boyutlarını paylaşan İnce, devletin yardım elini uzatması beklediklerini söyleyerek şu sözlerle açıklamasını tamamladı; "Evde çocuklarımızla evimize ekmek götüremiyoruz. Bu noktada sosyal Devletimiz ekonomik olarak esnafın yanında olması gerektiğini düşünüyoruz. Acil ekonomik tedbirler alınmadığı takdirde Türkiye'deki tüm toplu taşıma israfını şoför batışını göreceğiz. Sonunun çok kötü olacağını şu çok kötü sonuçlar doğuracağını ve minibüs servisi halk otobüsü esnafının sorunlarının her geçen gün büyüyeceğini düşünüyorum."   

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Şoför, Esnafı, Ekonomik, Destek, İstiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı