Haber Detayı
10 Ağustos 2019 - Cumartesi 16:35
 
‘SON HALKA’ SEYİRCİSİ İLE BULUŞTU
T.C. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığınca Yerel STK’lar Hibe Programı kapsamında desteklenen Malatya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği-MAFSAD tarafından yürütülen, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından da desteklenen ComeandJoin Us/Gel Katıl Bize adlı AB projesi çerçevesinde ‘Son Halka’ isimli demirci Yusuf Bayyiğit’in hayatının anlatıldığı belgesel gösterimi gerçekleştirildi.
Kültür Haberi
 ‘SON HALKA’ SEYİRCİSİ İLE BULUŞTU

MAFSAD Yönetim Kurulu başkanı İnan Orhan yaptığı açıklamada, ‘ Yusuf usta Malatya için çok büyük bir değer, zanaatı sanata çeviren ustalığı tartışılmayacak biri. Bunun yanında renkli kişiliği ve insani vasıflarıyla her yönden takdire değer bir abimiz. Onun hayatının ve mesleğinin anlatıldığı bu belgeselin ev sahipliğini yapmak önce şahsım adına  benim sonra   Mafsad adına bizim için çok büyük  mutluluk’ dedi.

Belgeselin yönetmeni Oğuzhan Demirtaş, ‘Yusuf Ustanın ata mesleği olan sıcak demirciliği bugün getirdiği nokta ve damascus çeliğiyle ürettiği sanatsal çalışmalar dikkatimi çekti. Yüzlerce yıllık içinde yetiştiği kültürden beslenen ustanın hayatını daha yakından tanımak ve bu değeri topluma anlatmak için ‘Son Halka’ isimli belgeseli çektim.

Oğuzhan Demirtaş, eğitimci Fikri Demirtaş’ın oğlu olup, ilk ve orta öğretimini Malatya’da tamamladı. İstanbul Maltepe üniversitesi Radyo Sinema ve Televizyon bölümünü birincilikle tamamladı. Yurt içi ve yurt dışında film projelerinde görev aldı.  Şu anda kültür Bakanlığının desteklediği ve çekimleri devam eden ‘An’ belgesel film projesinde kameraman ve görüntü yönetmeni olarak görev almaktadır. Haber Merkezi

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: , ‘SON, HALKA’, SEYİRCİSİ, İLE, BULUŞTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı