Haber Detayı
17 Kasım 2018 - Cumartesi 10:41
 
Soruşturma Başlatıldı
Yeşilyurt İlçesi’nde iki aylık okul aidatını ödemediği gerekçesiyle çocuğunun anaokulundan atıldığını iddia eden bir baba, okul müdürü ile yaptığı görüşmesini kayıt altına aldı ve bu görüntüleri sosyal medyada paylaşması büyük tepkilere yol açtı. Konu hakkında gazetemize bir açıklamada bulunan Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “Tatsız bir durum. Konuyla alakalı inceleme başlattık” dedi.
Gündem Haberi
Soruşturma Başlatıldı

Yeşilyurt ilçesinde devlete ait olan Orhan Bakış Anaokulu için ortaya atılan iddialar, büyük tepkilere yol açtı. Çocuğunun iki aydır okul aidatını ödemeyen bir veli, çocuğunun okuldan atıldığını iddia ederek, okul yönetimi ile görüşmeye gitti. Okul müdürü ile yaptığı görüşmeyi cep telefonu ile kayıt altına alan öğrenci velisi, çektiği görüntüleri sosyal medyada paylaştı. Paylaşılan görüntülere tepkiler art arda geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, sosyal medya hesabından, “Oğluna pantolon alamadığı için intihar eden baba hafızalarda yerini korurken, bu kez de Malatya'da 90 TL’lik okul aidatını yatıramadığı için oğlunun kaydı silinen babanın isyanı geldi” diyerek tepki gösterdi.

Konu hakkında Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sessizliğini korurken, ilk açıklama Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı’dan geldi. Gazetemize konu hakkında bilgiler aktaran Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “Tatsız bir durum. Konuyla alakalı inceleme başlattık” dedi.

“TATSIZ BİR DURUM”

Konu ile ilgili Gazetemiz Malatya Söz’e bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı; “Okul Müdürü para istemiş doğrudur. Çocuğun kaydının silindiği, okuldan atıldığına dair bilgiler ise doğru değildir. Okul müdürünün istediği miktar komisyonun belirlemiş olduğu aidat miktarıdır. İlköğretim kurumlarını yönetmeliğinin 8. Maddesi C bendinde; ‘ Eğer aidatlar iki ay içerisinde ödenmezse, öğrencinin kaydı silinir’ diyor. Öğrenci velisine sadece bu hatırlatılmıştır. Malatya genelinde özel okullar dahil hiçbir öğrencinin kaydı bugüne kadar silinmedi, silinmezde. Aidat verilsin, verilmesin böyle bir şey yok. Ama öğretmenlerimiz o aidatı almak amacıyla zaman zaman bu hatırlatmayı yapıyorlar. Sanırım Veli, CİMER’E yazı yazmış ‘Aidatı ödeyemem’ diye. Durumunu belgelendirmişse, ‘Gerçekten ben ödeyemem bu konuda benim gücüm yok’ önerisinde bulunmuşsa, veliden para istemeleri hata. Konuyla alakalı inceleme başlattık. Tatsız bir durum. Arkadaşlarımızın bana anlattıklarını söylüyorum. ‘Öğrencinin okuldan atıldığına’ dair bir konu yok. Öğrencinin ve velinin mağduriyeti varsa zaten gereği yapılacak” dedi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Soruşturma, Başlatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı