Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 10:08
 
“Sosyal Medya Evliliği Zedeliyor”
Malatya Barosunda Avukatlık yapan Elif Sıla Şarapnal, aile içi iletişim önemine vurgu yaparak, “Türk toplumunda evlilik çok kutsal bir konu. Bu kutsallığı sosyal medya büyük ölçüde zedeliyor. Sosyal medyadan kaynaklı birçok evlilikler günümüzde sona eriyor” dedi.
Yaşam Haberi
“Sosyal Medya Evliliği Zedeliyor”

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre boşanma oranları yüzde 35'e kadar yükseldi. Bu oranlar içinde sosyal medya ise büyük paya sahip. Toplum üzerinde çeşitli etkiler oluşturan, davranışları ve zihinleri manipüle etme kabiliyetine sahip olan sosyal medyanın, çiftlerin boşanmasında da büyük rol üstlendiği öğrenildi. Malatya Barosunda Avukatlık yapan Elif Sıla Şarapnal, teknolojik cihazların aile içi iletişimi azalttığını ve evliliği zedelediğini ifade etti. Şarapnal, sosyal medyadan kaynaklı sıkıntılardan dolayı birçok kişinin boşanma başvurusunda bulunduğu ileri sürdü.

“TEMEL NEDENİ İLETİŞİMSİZLİK”

Boşanmalarda aile içi iletişimsizliğin büyük rol oynağını kaydeden Şarapnal, “Ülkemizde aile kavramı git gide daha az kimseyi ifade eder hale gelmektedir. Teknolojinin hayatımızda iyice yer etmesi ile birlikte bireyler arasındaki iletişimsizlik artmakta ve yapılan tüm araştırmalar, özellikle mobil cihaz kullanıcılarının her geçen gün biraz daha sosyal medya bağımlısı olduğunu göstermektedir. Her geçen gün daha biraz daha internet bağlantılı bilgisayar ve telefonların bağımlısı haline geldiğimizi görmekteyiz. Aslında varmış gibi görünen ama gerçekte hiç olmayan dostlukların paylaşım noktaları olan bu sözde paylaşım siteleri, aile fertlerini hem ruhen hem de bedenen birbirinden koparmakla kalmıyor, boşanmaların en temel nedenlerinden biri olan iletişimsizliği de beraberinde getiriyor. Tabi ki boşanmalarda tek neden iletişimsizlik değil elbette. İnsan yaşamındaki birçok faktör boşanmaya neden olmakla birlikte farklı birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de çiftlerin evlilik hayatına aileler tarafından yapılan müdahaleler, şiddet, fikir uyuşmazlıkları, alkol ve madde bağımlılığı, ekonomik sorunlar ve eşlerin birbirlerinden farklı beklentilerinin olması boşanma nedenleri arasında yer almaktadır” dedi.

“DOĞRU KARARLAR ALINMALI”

Şarapnal, boşanma süreçlerinde alınan kararların çok önemli olduğunu dile getirerek, “Eşler arasındaki sorunun veya geçimsizliğin boyutu artık tamir olunamaz bir hale gelmiş ise evliliğin devam etmesi halinde karı koca arasında düşmanlık oluşmakta. Böyle bir evliliği sürdürmenin kimseye bir faydası olmayacaktır. Kendim ve çocuklarım için en az zararla kurtulabilirim? Sorusunu kendilerine sormaları gerekiyor.  Bu yönde alınan kararlar, şiddeti önlemeye yardımcı olur. Bireylerin boşanmaya yönelik tutumlarının değişmesi ile birlikte evlilik kurumunun her türlü olumsuzluğa rağmen ne olursa olsun sürdürülmesi gerektiğine ilişkin gelenekçi ön yargılarda bu durumdan etkilenmiştir” dedi.

“ÇİFTLER, BİLİNÇLENDİRİLMELİ”

Boşanma sırasında ve sonrasındaki ebeveynlik rollerine de değinen Şarapnal, şunları söyledi: “Biz avukatlar da, boşanma aşamasına gelmiş çiftleri, boşanmanın hukuki boyutları konusunda aydınlatmanın yanı sıra onlara zaman zaman sağlıklı bir boşanma sürecini nasıl gerçekleştirebilecekleri anlatmaktayız. Boşanma sırasında ve sonrasında etkili ebeveynlik rollerini nasıl sürdürebilecekleri konusunda bilinçlendirmede bulunsak da bu bilinçlendirmelerin yeterince etkili olamadığını gözlemlemekteyiz. Onun için bu konulardaki bilinçlendirme uygulamalarının bazı ülkelerde olduğu gibi bizde de etkin bir uygulama olması yönünde çalışmalar yapılmalı, bu konularda hizmet veren teşkilatlar kurularak bu sorunları yaşayan çiftlere yönelik olarak sağlıklı bir sürecin bireyler ve çocuklar açısından nasıl gerçekleştirilebileceği konusunda bireyler bilinçlendirilmelidir. Bu şekilde boşanma sırasında ve sonrasında yaşanan ve yaşanması muhtemel şiddet olaylarının ve birtakım olumsuzlukların da önüne geçilebileceği kanaatindeyiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Sosyal, Medya, Evliliği, Zedeliyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı