Haber Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 17:42
 
"Srebrenitsa Utanç Vesikasıdır"
AK Parti Malatya İl Kadın Kolları Başkanı Aynur Oğuzhan; "Srebrenitsa, insanlığın utanç vesikasıdır,unutulmamalıdır" diyerek yaşanan soykırımı kınadı.
Gündem Haberi

İl binasında kadın ve gençlik kolları üyeleri ile birlikte bir açıklama yapan AK Parti Malatya İl Kadın Kolları Başkanı Aynur Oğuzhan, Srebrenitsa katliamını kınadı.

Oğuzhan açıklamasında şunları söyledi;  "Soğuk sal aş döneminin sona ermesi, Yugoslavya'nın dağılması, Bosna'nın bağımsızlığını ilan ettiği referandum birbirini takip eden gelişmelerdir.  Sırplar, Bosna'nın bağımsızlık kararını tanımamıştır.  1992 ayrıda. Bosna Savaşı Sırplar tarafından başlatılmıştır.  Ellerindeki silah gücü ve Birleşmiş Milletlerin silah ambargosunun desteği ile Bosna savaşı ilerleyen dönemlerde Sırplar tarafından etnik temizliğe dönüşmüştür. 1995 yılı Temmuz ayında, Bosna toprakları insanların utanç vesikası olan Srebrenitsa soy kırımına şahit olmuştur.

Srebrenitsa'da Boşnaklar sistematik  işkenceye, tecavüze maruz kalınıştır. 11 yaşından büyük bütün erkekler öldürülmüştür. İşkence ve tecavüz kampına dönen bölgede beş gün içerisinde resmi kayıtlara göre göre 8 bin 372 kişi can vermiştir. Bosna' da üç buçuk yıl devam eden savaşta 312 bin kişi hayatını kaybetmiş, 2 milyon kişi evini terk etmek zorunda kalmış. 27 bin 734 kişi resmî kayıtlara kayıp olarak geçmiştir. 20. Yüzyıldan, 21. yüz yıla kadar bu ayıpla geçen uluslararası kamuoyu, batıya ve buna neden olan ülkelere hesap sormamıştır. Soykırımı kabul etmeyenler, başka soykırımların yapılmasına da göz yummuştur. Bugün "özgürlükçü, barış yanlısı, refah isteyen" bir Avrupa imajı çizilirken, Srebrenitsa'da soykırıma göz yuman Avrupa'dan hiç kimsenin bahsetmemesi oldukça manidardır.

Srebrenitsa, annelerinin ilmek ilmek ördüğü 11 yapraklı Srebrenitsa çiçeği, yaşanan soykırımı simgelemektedir. Bilge kral Aliye İzzetbegoviç'in 'Bizi toprağa gömmeye çalıştılar, fakat tohum olduğumuzu bilmiyorlardı' Sözleri hafızalarımızda güncelliğini korumaktadır. AK Parti iktidarından önce, Birleşmiş Milletler genel kurulunda, üst düzey toplantılarda savaş çocuklarının ahından, yaşanan insanlık ayıplarından bahsedilmesi için hiç bir hükümet öncü olmamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan; ' Dünya beşten büyüktür' diyene kadar mazlumların sesini kimse duymamıştır. Bugün 11 Temmuz 2019 AK Parti Genel Merkez Kadın kolları teşkilatı olarak Srebrenitsa katliamının 24. yıl dönümünde 81 il kadın kolları başkanımız yurt içi ve Yurt dışındaki tüm teşkilat mensuplarımız 4 Milyon 700 bin üyemiz ile birlikte Srebrenitsa' da yapılan soy kırımı kınıyoruz.

Srebrenitsa, insanlığın utanç vesikasıdır,unutulmamalıdır. AK Parti, dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan zulümden ve adaletsizlikten uluslar arası kamuoyunun sorumlu olduğuna inanmış ve bu yüzden' herkes için adalet' ilkesini temel almış bir harekettir. Bugüne kadar toplumları birbirine düşüren ırkçı, İslamafobik, etnik nefreti körükleyen ideolojilerden insanlık adına hiç bir kazanım elde edilmemiştir. Geleceğe umutla bakabilmenin yolu, huzuru, refahı, adaleti ve insanı temel alan çalışmalara kendimiz kadar, başkaları içinde istemekten geçmektedir. Srebrenitsa'da yaşanan soykırımda gerçek suçluların hukuk karşısında hesap vermesini adaletin yerini bulmasını istiyoruz"

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: "Srebrenitsa, Utanç, Vesikasıdır",
Yorumlar
Haber Yazılımı