Haber Detayı
11 Ocak 2019 - Cuma 16:21
 
STK’lardan Ortak Kınama Açıklaması
Malatya’da ‘Ortak Değerler Platformu’ adı altında birleşen yaklaşık 50 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, ‘Maoist Çin’in Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur vatandaşlarına yapılan zulmü kınadılar.
Gündem Haberi
STK’lardan Ortak Kınama Açıklaması

ANESİAD Malatya Şubesinde düzenlenen basın toplantısında Ortak Değerler Platformu Müslüman halklara yönelik katliamları gündemlerine aldı ve yapılan katliamları kınadı.  

 “MÜSLÜMANLAR SAHİPSİZ VE KATLEDİLİYORLAR”

 Ortak Platform adına açıklama yapan basın Sözcüsü Hüseyin Polat; “Modern Dünyanın bir kısmı Müslümanlara zulmetmeye bir kısmı da sessiz bir şekilde seyretmeye devam ediyor. İşte Maoist Çin, Doğu Türkistan’daki masum, Uygur kardeşlerimize büyük bir zulüm gerçekleştiriyor ve tüm dünya eli kolu bağlı seyrediyor. Çin, Türkistan'daki Müslümanlara tarihte benzerine az rastlanan bir zulüm, işkence ve soykırım uyguluyor. Orada sahipsiz, kimsesiz Müslüman kardeşlerimiz katlediliyor, dini değerler ayaklar altına alınıyor, kardeşlerimizin şeref ve izzetleri ile oynanıyor. Anne ve babalar zindanlara atılıyorlar. Anneler çocukların çaresiz bakışları karşısında çeşitli işkencelere ve tecavüzlere maruz bırakılıyorlar. Gençlere olmadık işkenceler yapılıyor. Hayatlarını imana ve ilme adayan, Komünizm cehaletinin önüne set olma çabasında olan âlimler, zindanlarda haddi hesabı olmayan işkencelerle şehit ediliyorlar. Müslümanların kutsalları ayaklar altına alınmakta, Mabetler yakılmakta, Kur'an-ı Kerime hakaret edilmekte, evler ve okullar yakılmakta, yıkılmaktadır. 15 yaş üstü gençler toplu bir şekilde katledilirken, sözde insan hakları, eşitlik, özgürlük havarisi modern dünyadan tek bir ses çıkmamaktadır. Birleşmiş milletlerin son verilerine göre; şu an Çin zaliminin, kırsal kesimlerde etrafını duvarlarla örmüş olduğu 39 kampta bir milyona yakın Müslüman esaret altında tutulmaktadır. Kamplarda yüz binlerce genç çirkin muamelelere maruz bırakılmakta, erkeklerin sakal bırakmalarına, namaz kılmalarına, Kur'an okumalarına ve kadınların örtünmelerine müsaade edilmemektedir. Zorla içki içirilen esirlere, 'Ben Allah'a inanmıyorum ve İslam dinini kabul etmiyorum.' türünden belgeler imzalatılmaktadır” dedi.

“KELİMENİN TAM ANLAMIYLA VAHŞET VAR”

Polat Konuşmasının devamında ise; “Burada herkesin bilmesi gereken en önemli husus şudur; aslında zalimi güçlü yapan diğer insanların sessizliğidir. Ve zalim herkesin ortak düşmanıdır, çünkü fırsat bulduğunda bu yaptıklarını herkese yapacaktır. Yani bir gün herkese sıra gelecektir.  Resulullah (s.a.v) şöyle buyuruyor: ‘Birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamette, birbirlerine şefkatte müminlerin misali, bir bedenin misalidir. Ondan bir organ rahatsız olsa diğer organlar uykusuzlukla ve ateşi hissederek ona iştirak eder’ Onun için biz Ortak Değerler Platformu olarak yapılan bu zulmü nefretle kınıyor ve başta devlet yetkilileri olmak üzere insan olduğunu iddia eden herkesi, sivil ve resmî kurum ve kuruluşları bu zulme, bu vahşete karşı durmaya, bu konuda sesini yükseltmeye davet ediyoruz. Bu, kelimenin tam anlamıyla vahşettir. 21. asırda insanlığın alnında kara bir lekedir.  Eğer bu zulmü ortadan kaldırmak için harekete geçmez, en azından duamızla mazlumun yanında olduğumuzu göstermezsek ve mazlumun engelsiz duası gayretullaha dokunursa, gelecek olan azap, aramızdan sadece zulmedenlere dokunmakla kalmaz. Ya Rabbi! Mazlumları zalimlerin ellerinden sen kurtar. Ya Rabbi! Kana, gözyaşına doymayan, mazlumların feryatlarından zevk alan tüm insanlık cellâtlarını sen mahf-u perişan eyle, Ebu Lehebin iki elini kuruttuğun gibi, mazlumlara o işkenceleri yapanların ellerini de kurut” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: STK’lardan, Ortak, Kınama, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı