Haber Detayı
13 Şubat 2018 - Salı 16:22
 
Sulama Birlikleri Kaldırılsın!
Sulama Birliklerinin görevlerini layıkıyla yerine getirmediğini düşünen bazı çiftçiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Sulama birliklerini de kaldırıyoruz, bunlarla yürünmez’ sözünü hatırlatarak, bu birliklerin biran önce kaldırılmasını talep ediyor.
Video Haber Haberi
Sulama Birlikleri Kaldırılsın!

Havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, çiftçileri tedirgin etmeye devam ediyor. Geçen yıl havaların kurak gitmesinden dolayı Malatya’da büyük ölçüde sulama sıkıntısı yaşanmış ve çiftçilerin hemen hepsi sulama sorunu ile karşı karşıya kalmıştı. Havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle bu yılda yeteri kadar yağış almayan Malatya’da, su sıkıntısının gün yüzüne çıkması beklenirken, durumu yakından takip eden çiftçiler ise özellikle kayısının bundan olumsuz etkileneceğini düşünüyor. Sulama Birliklerini üstüne düşen görevi yerine getiremediklerini ileri süren bazı çiftçiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünün hatırlatarak, bu birliklerin bir an önce kaldırılmasını talep ediyor.

“BİRLİKLER GÖREVİNİ YAPMIYOR”

Uzun yıllardan beri çiftçilikle uğraşan ve Sulama Birliklerinin görevlerini yeteri kadar yerine getiremediğini iddia eden Doğan Korkmaz adlı vatandaş, şunları söyledi: “Vatandaşların en büyük sorun ve şikâyeti sulama suyu sıkıntısıdır. Bu durumu geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız dile getirdi. Sulama birliklerini Türkiye’den kaldıralım dedi. Cumhurbaşkanımız çok doğru söylüyor. Battalgazi Sulama Birliğinin yaptığı hizmet sadece bir levhadan ibarettir. Özellikle son yıllarda hiçbir hizmet getirmemişlerdir. Bunlar geçen 2017 yılında sulama suyunu 2 ayda bir veriyorlardı. 4 ayda 2 defa su verdiler ve vatandaştan yüklü miktarda para aldılar. 10 yıla yakın bir zamandır kanallara ne kepçe girmiş nede kanalda bir temizlik yapılmıştır. Vatandaşları artık bıktı. Artan ekonomik maliyetler gübre, mazot, vb. onun altında ezilmek bir yana artık vatandaşlar bunların elinden yakalarını nasıl kurtaracak onu düşünüyor. Yani en büyük sorun bu sulama suları konusudur. Vatandaş gidip mazotu, gübreyi borca alıyor bir şekilde fedakârlık yapıyor. Ben kendi tarlamı ekeyim kendi ekmeğimi kazanayım derken kayısı zamanı geliyor su yok. Bu yıl zaten yağış olmadı. Özellikle vatandaşların 3 ay sonra doğacak sıkıntılar için şimdiden tedbirler alınmalıdır. Ben ümit ediyorum ki, Malatya’yı yönetenler bu konuya el atacaklardır.”

“LEVHA ASMIŞLAR İCRAAT YOK”

Yetkililerin gelip inceleme yapmasını isteyen Korkmaz, “Malatya’nın sulama ile ilgili çok büyük problemleri var. Yazın 3-5 adam buluyorlar, sen Saka’sın diyorlar. Kanala su gelirse veriyorlar, gelmese bu işin sonunu hiç takip eden yok. Sayın Valimize, Belediye Başkanlarımıza burada sesleniyorum. Koltukta oturarak bu sorunlar çözülmez. Sahaya insinler. Şahnahan, Alişar kanalı Malatya’nın tarım ovası burasıdır. Battalgazi bölgesine gelsinler. Kanalların hizmetine de bir baksınlar. Hizmet yürüttükleri kanallara, vatandaşlarda gelsin. Vatandaşa sorsunlar. Ne hizmet yapılmış veya ne yapılmamız diye sorsunlar. Oraya sadece bir levha asmışlar ve adı sulama birliği, fakat başka hiçbir icraat yok. Gelmeyen suya fatura ödüyoruz. Su geliyor. su yok. Para zamanı da, para topluyorlar. Bu para nereye gidiyor. Malatya vatandaşının da bu konuyu takip etmelerini istiyorum. Yetkililer bu konulara el atsınlar” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Sulama, Birlikleri, Kaldırılsın!,
Yorumlar
Haber Yazılımı