Haber Detayı
14 Kasım 2017 - Salı 09:19
 
Sürücülere Kış Bakımı Uyarısı
Araçlarının kışlık bakımlarını ihmal eden araç sahipleri, kış şartlarında araçlarında oluşabilecek arızalar nedeniyle 4-5 bin liraya varan ağır faturalarla karşılaşabiliyorlar. Uzmanlar, araçlara yılda en az iki kere bakım yapılması gerektiğini vurguluyor.
Yaşam Haberi
Sürücülere Kış Bakımı Uyarısı

Araçlarının soğuk havalarda sorunsuz bir şekilde çalışması ve araçlarıyla güvenli seyahat edebilmeleri için mutlaka kışlık bakımlarının yapılması gerektiğini belirten oto tamirciler, aniden bastırabilecek kış koşullarına karşı araçlarının kışlık bakımlarını zaman geçirmeden yapmaları yönünde uyarıyor.       

“VATANDAŞLAR BAKIM İÇİN UĞRAMAYA BAŞLADI”

Hava sıcaklıklarının düştüğünü hatırlatan Osman Sert, “Havaların soğuması ile birlikte sanayide gözle görülür bir hareketlenme başladı. Bu hareketlenmeden, tamirciler, lastikçiler, elektrikçiler de bir hareketlenme oldu. Normalde bir durgunluk vardı. Bu kış aylarının gelmesi ile vatandaşlar bakım için uğramaya başladı” dedi.

“KONTROLLERİ YAPTIRMALARI GEREKİYOR”

Araç bakımının çok önemli olduğunu aktaran Sert, “Kışın araç sahipleri araçlarının antifriz ayarlamasını gözden geçirmeli, hava filtresi, bujileri, yağı, suyu, fren tertibatı kontrol edilmesi lazım. Dizel araçlarda enjektör ayarının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Vatandaşlarımız, kendi can ve mal güvenliği ve başkalarının can güvenliği için bu kontrolleri yaptırmaları gerekiyor” diye konuştu.

“HEM SÜRÜCÜYÜ HEM DE ARACI KÖTÜ ETKİLER”

Sert, bakım yapılmamasının özellikle kış şartlarında araca büyük zarar verdiğini dile getirerek şunları söyledi: “Bakımsız araç hem sürücüyü hem de aracı kötü etkiler. Araçta performans düşüklüğü olur, yakıt harcaması artar.  Araç sabahları geç çalışabilir ya da çalışmayabilir. Örneğin aracın motor suyuna antifriz konulmaması sonucu soğuk havalarda motor suyu donabiliyor. Bu da motorda en az 4-5 bin liraya mal olabilecek arızalar çıkarabiliyor. Bir başka deyişle sürücüler 200-300 lira masraftan kaçayım derken, 4-5 bin liralık faturalarla karşılaşmak zorunda kalabiliyorlar.” 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Sürücülere, Kış, Bakımı, Uyarısı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Sürücülere Kış Bakımı Uyarısı
Yorumlar
Haber Yazılımı