Haber Detayı
23 Aralık 2017 - Cumartesi 09:54
 
Sürücülere ‘Kış’ Uyarısı
Kışın artan trafik kazalarına karşı sürücülere uyarılarda bulunan Karayolları Trafik Ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Malatya Temsilcisi Mehmet Kutsal, lastiklerin dişlerine, hıza, sise ve gizli buzlanmaya dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.
Eğitim Haberi
Sürücülere ‘Kış’ Uyarısı

Kış aylarında gerekli önlemler alınmazsa araç kullanımının zor olduğunu ve risk taşıdığını belirten Karayolları Trafik Ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Malatya Temsilcisi Mehmet Kutsal, Kış aylarında kaza yapma riskinin yaz aylarına göre daha fazla olduğunu belirtti.

“ARAÇ KULLANMAK ZORLAŞIYOR”

 Yağmur, sis, kar gibi sürücüleri zorlayan birçok olayın olabileceğini ifade eden Kutsal, “Bütün sürücülerin kış laktiği takmalar gerekiyor. Kış lastiği çok önem arz ediyor. Kar, don olaylarına dikkat edilmesi gerekiyor. Hatta kış lastiği don olduğu zaman dahi fazla etkisini gösteremiyor ama diğer lastiklere göre daha iyi. 6-7 dereceden daha düşük sıcaklığa geçildiğinde yer kayganlaşıyor, lastiklerde sertleşiyor. Sertleşmeden dolayı fren mesafesi uzuyor. Bu yüzden öncelikle kış lastiği takılması lazım.  Kışın araç kullanmak biraz daha zorlaşıyor, dikkat edilmesi lazım. Özellikle uzun yolculuklara çıkacaklar, yanlarında zincir bulundurmaları gerekiyor. Bakımlarını, akülerini, ateşleme sistemlerini, yağlama sistemlerini mutlaka kontrol ettirmelerini ve yeterince aşınmamış lastik kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Araç bakımları kışın değil kışa girmeden yapılması gerekiyor” dedi.

 “KAZALARI AZALTABİLİRİZ”

Kutsal, kış ayarlında kaza oranlarının arttığına da dikkat çekerek şunları söyledi: “Kış aylarında kaza oranları biraz daha artıyor. Aslında artmamamsı lazım. Sonuçta kar ve don var diye sürücüler biraz daha dikkatli sürüyor. Tabi sonuçta dikkatsiz sürücü her yerde dikkatsiz olduğu için kazlar maalesef meydana geliyor. Trafik kurallarına riayet edilirse yüzde 98 azaltabiliriz. Yaz aylarında 50 km hızla gidiliyorsa kışın, 40 ile 30 km arası gidilmeli. Neticede görüş açısı yağmurdan,kardan, sisten dolayı azalıyor. Camlar çamurlaşıyor gibi birçok sıkıntı oluşuyor. Kışın hali ile şartlar biraz daha zorlaşıyor. Takip mesafesi en iyi şekilde ayarlanmalı.”

“GÖRÜŞ MESAFESİNİ AZALTIYOR”

Kutsal, son zamanlarda gündem konusu haline gelen cam filmlere de değinerek, “Ben kendim de zamanında cam film taktırdım ama pişmanım. Uzun yola çıktığım için taktırmıştım. Cam film aslında sürücünün görüş mesafesini kısaltıyor. Özellikle akşamları bir ışık görebilmek için çok zorlanıyoruz. Bazı vatandaşların araçta aile var kimse görmesin diye takıyorsa, yanlış bir düşüncedir. O zaman aileni hiç dışarı çıkarma daha iyi olur. Ben açıkçası takılmasına karşıyım. Bu eskiden beri yasaktı aslında. Bir kısım insanlar bunu ticaret haline dönüştürdü. Bazı araçlar var ki içerisi hiç gözükmüyor. İçeride ne olduğu belli değil” şeklinde konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Sürücülere, ‘Kış’, Uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı