Haber Detayı
08 Ekim 2018 - Pazartesi 16:04
 
“Suyu Dikkatli Kullanmalıyız”
Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Ertan Mumcu, “Su sadece MASKİ’nin değil, Malatya’nın değeridir. Suyumuza hep birlikte sahip çıkalım” çağrısında bulundu.
Video Haber Haberi
“Suyu Dikkatli Kullanmalıyız”

MASKİ Binasında bir değerlendirme yapan MASKİ Genel Müdürü Ertan Mumcu, yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verirken, yerel medyada çıkan bazı haberlere yönelikte eleştirilerde bulundu. Yatırım ve çalışmalar hakkında bilgiler veren Mumcu, Yerel medyada MASKİ ile ilgili çıkan bazı haberleri de eleştirdi. Yapılan haberlerin doğru olmadığını dile getiren Mumcu, yapılan haberleri belgelendirerek haberlerin doğru olmadığını açıkladı.

 

 

“SUYU BİLİNÇLİ KULLANMALIYIZ”

Konuşmasının başında su kaynaklarının hızla tükendiğine dikkat çeken Mumcu; “MASKİ son dönemlerde Malatya merkezli, yaptıkları ile ters orantılı olarak tartışılan bir kurum. Ancak su çok önemli bir kavram ve kaynak. Suyun yönetilmesi ve idare edilmesini sadece sorumluluğu tek bir kuruma yüklemekle, ilimizdeki su tedarikini izah edemeyiz. Su bütün canlılar için en önemli bir hayat kaynağıdır. Suyu herkesin çok bilinçli ve şuurlu kullanması gerekiyor. Bir kere hepimiz tüketiciyiz. Bu anlamda canlılar, ilimiz ve dünya için çok önemli. Hızla su kaynaklarının mevsimsel kuraklıklar yer yer yağış alamamaktan kaynaklı yer altı su seviyelerinde çok ciddi çekilmeler meydana geliyor. Son dönemlerde zaten Türkiye’de bizler için arzu edilmese de su için en güzel, en uygun kaynak doğal kaynaklar olmasına rağmen sondaj çalışmaları hızla yer altı sularına meyil etmelerine yönelik bir süreç söz konusu. Bütün dünyada, yer altı suları rezerv sularıdır. İleride kullanılması bağlamında stok sulardır. Ama maalesef artık yer altı suları da hızla gündeme gelmeye ve kullanılmaya başladı. Onun için su gibi önemli bir konuyu hep birlikte idare etmemiz gerekir” şeklinde konuştu.

“YIKMAMIZ GEREKEN ALGILAR VAR”

Malatya’da su ile oluşan algıları değerlendiren Mumcu; “Yıkmamız gereken çok büyük iki etken var. Bir tanesi Malatya’nın tamamen bir su cenneti ve zengini olduğuna dair bilgi. İkincisi de suyumuzun her yerde doğal olarak kendiliğinden sisteme kazandırıldığı, çok büyük maliyetler olmadığı algısı. Son olarak ta suyumuzun çok pahalı olduğuna dair yanlış bilgiler var. Bu algıyı biran evvel değiştirmemiz lazım. Doğrularına inandığımız ama yanlış bilinen şeyler var. Bu yanlışların düzeltilmesi gerekiyor.” dedi.

“2 YILDIR ZAM YAPILMADI”

Su zamları ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Mumcu, diğer büyükşehir belediyelerini de zam verilerini paylaşarak, MASKİ olarak 2 yıldır suya zam gelmediğini söyledi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Suyu, Dikkatli, Kullanmalıyız”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Suyu Dikkatli Kullanmalıyız”
Yorumlar
Haber Yazılımı