Haber Detayı
03 Aralık 2019 - Salı 09:58
 
Tahta Çivili Ayakkabılar Yavaş Yavaş Tarihe Karışıyor
Malatya'nın Arapgir ilçesinde ayakkabıcılık yapan Erol Hakan, yarım asırdır tahta çivili ayakkabı üretiyor. Yaptığı işi severek yapan Hakan, tahta çividen yaptığı ayakkabıların dayanıklı olduğunu söyledi.
Video Haber Haberi
Tahta Çivili Ayakkabılar Yavaş Yavaş Tarihe Karışıyor

Türkiye'de sadece Arapgir ilçesinde üretilen ve yapımı bir hayli zor olan tahta çivili ayakkabılar yoğun talep görürken, usta Erol Hakan atalarından miras kalan mesleği yaşatmanın gayretinde olduğunu söyledi. Küresel Gazeteciler Konseyi'nin Arapgir ziyaretinde, icra ettiği mesleği hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"BU İŞ ARŞİVLERDE KALACAK"

Yoğun bir emek gerektirdiğinden tahta çivili ayakkabılardan günde sadece bir adet yapabildiğini belirten ayakkabı ustası Hakan, tahta çivili ayakkabıların dikiş makineleri ve güçlü yapıştırıcılar olmadan önce Türkiye'de yaygın olarak kullanıldığını aktardı. Hakan, "Şimdi artık bunu yapan pek kalmadı. Biz de artık çırak bulamıyoruz. Kimse gelip çalışmıyor. Bu iş artık arşivlerde kalacak" diye konuştu.

"MERAKLILARI ÇOK"

Tahta çivili ayakkabıların meraklılarının çok olduğunu ifade eden Hakan; "Tahta çivili ayakkabıların özelliği dikiş makineleri olmadan önce yapılan bir iş kolu olması. Zamanında herkes bu işi yapabiliyordu. Makineler ve güçlü yapıştırıcılar çıkınca bu işi yapan pek kalmadı. Çivileri Almanya'dan getiriyoruz. Orada da artık son zamanlarda bulunmuyor. Zamanla bu iş de tarihe karışacak. Zaten çalıştıracak çırak da bulamıyoruz, kimse öğrenmiyor. Öğrenilse bu kültürde bir şekilde yaşamaya devam eder. Kurslar açıldı, meslek sürdürülsün diye ama talep olmadı. Biz de tek başımıza artık bu işi yapıyoruz. El yapımı bir ürün olduğu için günde sadece bir çift ayakkabı yapabiliyorum. Ayakkabılarımız tamamen kösele deriden imal ediliyor, gayet sağlıklı, ayağı terletmez, koku yapmaz. Pazarlama sorunumuz yok, meraklıları çok ayakkabılarımızın. Bir yaptıran bir daha yaptırıyor" dedi.

Kaynak: Editör: Hüseyin Canbay
Etiketler: Tahta, Çivili, Ayakkabılar, Yavaş, Yavaş, Tarihe, Karışıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı