Haber Detayı
18 Aralık 2018 - Salı 17:44
 
Tahtalı Hamam Müzesi Mahalleye Değer Katıyor
Bir zamanlar madde bağımlılarının mekanı haline gelen ve Büyük Mustafa Paşa Mahallesi sakinlerini tedirgin eden Tahtalı Hamam, Hamam Müzesi olarak hizmete sunulması ile birlikte mahalleye değer katıyor.
Gündem Haberi
Tahtalı Hamam Müzesi Mahalleye Değer Katıyor

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından devri Battalgazi Belediyesi’ne sağlanan Tahtalı Hamam, restore edildikten sonra Türk hamam kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak için Hamam Müzesi olarak hizmete sunuldu. Tahtalı Hamam’ın atıl durumdayken madde bağımlılarının mekanı halinde olduğunu belirten Büyük Mustafa Paşa Mahallesi sakinleri, Tahtalı Hamam’ın Battalgazi Belediyesi tarafından restore edilerek Hamam Müzesi olarak hizmete sunulması ile birlikte mahalleye değer kattığını belirtiyorlar. Mahalle sakinlerinden Adnan Soğancı, mahallenin güvenli hale geldiğini belirterek, “67 yaşındayım ve bu mahallenin yerlisiyim. Hamamın özelliği değişmedi. Küçükken annemizle, büyükken babamızla gelir yıkanırdık. Burada dinlenme havuzu vardı. Orjinalliği bozulmadı. Sağ olsun Belediye Başkanımız güzel bir müze şekline dönüştürdü. Eskiden uyuşturucu kullananlar gençler bacadan iniyorlardı ve mahalle tedirgin oluyordu. ‘Ya yıkılısın ya yapılsın’ dedik. Başkanımız Selahattin Gürkan müze olmasını sağladı, bizi sevindirdi. Mahalleli artık güvenli olmasından dolayı memnun” diye konuştu.

"TEHLİKE OLMAKTAN ÇIKTI"

Tahtalı Minare Camii Derneği Başkanı Turan Akgün’de, Tahtalı Hamam’ın restore edildikten sonra tehlike olmaktan çıkarak, mahalleye bir değer kattığını belirterek, “ 30 yıldır buradayız. Evveliyatı buradan geçtiğimiz zaman hakikaten acizdik. Uyuşturucu bağımlılarının kol gezdiği yerdi. Mahalle tedirgindi ve huzursuzdu. Şimdiki haline gelince gerçekten insanlar memnuniyetini belirtiyorlar. Her şeyden güzeli restore edilmesi, güvenli olması, temiz olmasıdır. Battalgazi Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Büyükşehir Belediye Başkanı da olacak, bu işlere de düşkünlüğü var. Elini koydum mu bırakmaz” dedi. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Tahtalı, Hamam, Müzesi, Mahalleye, Değer, Katıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı