Haber Detayı
07 Ağustos 2019 - Çarşamba 11:06
 
TARIMSAL YATIRIMLARA YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ
Kırsal Kalkınma Destekleri 13.Etap Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi kapsamında; kadın ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve tüzel kişiler ile Tarımsal amaçlı kooperatifler, birlikler ve bunların üst birliklerinin ekonomik faaliyetlerine yönelik yatırımlarının destekleneceği bildirildi.
Ekonomi Haberi
TARIMSAL YATIRIMLARA YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ

Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Tahir Macit tarafından yapılan yazılı açıklamada, ekonomik yatırımların desteklemesi programı kapsamında; bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, su ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, soğuk hava deposu, çelik silo, hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, yenilenebilir enerji kullanan yeni sera, yenilenebilir enerji üretim tesisleri, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar, kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; kırsal turizm yatırımları, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, el sanatları ve katma değerli ürünler, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımlarına hibe desteği verileceği belirtiliyor.

Ekonomik yatırım konularında hibeye esas proje tutarı hakkında da bilgi veren Macit şöyle devam ediyor: “Başvuruda bulunanların tarımsal amaçlı kooperatifler ve birlikler veya tüzel kişiler olması halinde, 8 inci maddenin birinci fıkrasında belirtilen yatırım konularında hibeye esas proje tutarı; yatırım niteliği yeni tesis olan başvurulardan 2.500.000 Türk Lirası, yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda 1.750.000 Türk Lirası, yatırım niteliği kapasite artırımı, teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon olan başvurularda 1.250.000 Türk Lirası, Başvuruda bulunanların gerçek kişiler olması halinde, 8 inci maddenin birinci fıkrasında belirtilen yatırım konularında; yatırım niteliği yeni tesis olan başvurularda 1.250.000 Türk Lirası, yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda 1.000.000 Türk Lirası, yatırım niteliği kapasite artırımı, teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon olan başvurularda 750.000 Türk Lirası,üst limitini geçemez. Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularında hibeye esas proje tutarı; (h) maddesinde belirtilen yatırım konularında hibeye esas proje tutarı 500.000 Türk Lirası üst limitini geçemez. Hibeye esas proje tutarı 50.000 TL’nin altında olan projeler değerlendirmeye alınmayacaktır.  Hibeye esas proje tutarının 50’sine(KDV hariç) hibe yoluyla destek verilir. Diğer 50’si oranındaki tutarı başvuru sahipleri kendi kaynaklarından temin etmekle yükümlüdürler. Başvuruların belirtilen tutarları aşması durumunda aşan kısım başvuru sahipleri tarafından ayni katkı olarak karşılanacaktır. Proje başvuru süresi tebliğin yayın tarihi olan 02 Ağustos 2019 tarihinden itibaren 60 gün olup başvurular www.tarimorman.gov.tr web adresine online olarak yapılacaktır. Yatırım projelerinin tamamlanma tarihi 15 Kasım 2020’dir. Yatırımcıların online olarak veri girişlerini yapacakları proje bilgilerini son başvuru tarihine kadar Müdürlüğümüz KKYDP İl Proje Yürütme Biriminde görevli personelin bilgisi dahilinde ve görüşleri doğrultusunda girmeleri uygun olacaktır. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: TARIMSAL, YATIRIMLARA, YÜZDE, 50, HİBE, DESTEĞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı