Haber Detayı
03 Ağustos 2018 - Cuma 09:46
 
Tarihi Evler Halka Açılacak
Eski Yeşilyurt olarak bilinen ve “Kadim Yeşilyurt” diye anılan Çırmıktı mahallesinde bulunan 11 tarihi evde, restorasyon ve yenileme çalışmaları yapılıyor. Restore edilecek binaların ise otel, restaurant, müze ve sosyal tesislere dönüştürülmesi planlanmakta.
Yaşam Haberi
Tarihi Evler Halka Açılacak

Yeşilyurt Belediyesi, ilçenin tarihi ve kültürel miraslarını korumak, yıpranmaya yüz tutmuş konakları sağlamlaştırmak ve vatandaşların hizmetine açmak adına başlattığı restorasyon çalışmalar kapsamında 11 evde restorasyon ve güçlendirme çalışmaları yapılıyor.

BİNALAR BİRÇOK ALANDA KULLANILACAK

Toplamda 16 tarihi evin olduğu caddede daha öncede Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat tarafından cadde üzerinde bazı evlerde restore ve yenileme çalışmaları yapılmıştı. Hacı Uğur Polat’tan sonra göreve gelen Mehmet Çınar, Polat’ın çalışmalarını devam ettirerek, tarihi eser kapsamında yer alan binaları ayağa kaldırmak ve vatandaşın hizmetine sunmak amacı ile çalışma başlattı. Yeşilyurt Basın Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre; Restore çalışmaları devam eden binalar, restorasyonu tamamlandıktan sonra otel, restoran, müze, sosyal tesis gibi alanlarda kullanılması amaçlanıyor. Ayrıca şuan 11 evde restore çalışmaları devam ettiği, restore ve yenileme çalışmaları bitince bu binaların hangi amaçla kullanılacağı kesinlik kazanacağı bilgileri verildi.

 “YILLARA GÖĞÜS GERDİ”

Binaların yıllara göğüs gerdiğini dile getiren, Çırmıktı mahallesinde doğan ve yaşamına hala burada sürdüren Mahmut Cıcık;  “Benim tahminin bu binaların 100 yıldan fazla bir mazisi var. Ben 1939 doğumluyum ve bu mahallede doğdum. O günden bugüne bu binalar dimdik ayakta duruyor. Tabi yıllara göğüs germiş binalar var karşımızda ama ne yapsan yıpranmış vaziyetteler. Bakın bana 79 yaşındayım Allah’a şükür kendimi taşıyorum ayaktayım ama yaşlandım ve yıprandım. Bu binalarda bu şekilde yıpranış vaziyette. Yeşilyurt Belediyesi tarafından bu evler restore ediliyor. Çırmıktı’mızın tarihi ayağa kaldırılıyor. Evler yenilendikçe çocukluk ve gençlik yıllarım aklıma geliyor. Hatıralar gözümde canlanıyor” dedi.

“İNŞALLAH YENİDEN CANLANIR”

‘Yapılacak restorasyon çalışmalarından sonra inşallah caddemiz canlanır’ diyen Cıcık;“Ama şöyle bir şey var. Eskiden işlerimiz çok iyiydi. Şuan işlerimizde azalmalar var. İsterdik ki, Adıyaman yolu bu güzergahtan geçsin. O zaman eskiden olduğu gibi işlerimiz daha iyi olurdu.  Şimdi bu binalar restore edilip otel, lokanta ve sosyal tesisler gibi yerler açılacakmış. İnşallah böyle bir şey olur bu caddemiz, Çırmıktı’mız yeniden canlanır. Ben emeği geçen herkese teşekkür ederim” ifadelerinde bulundu” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Tarihi, Evler, Halka, Açılacak,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Tarihi Evler Halka Açılacak
Yorumlar
Haber Yazılımı