Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 18:38
 
Tarım Fuarı 10 Nisan'da
10-14 Nisan tarihlerinde düzenlenecek Tarım Fuarı'nın hazırlıkları büyük ölçüde tamamlanırken, düzenlenen toplantıda STK yöneticilerinin, muhtarların, katılımcı firma yetkililerinin ve basının düşünceleri dile getirildi.
Yaşam Haberi
Tarım Fuarı 10 Nisan'da

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından düzenlenen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine Hayvancılık ve Gıda Fuarı'nın bu yılda düzenlenmesi amacıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

150 firmanın katılımı ile 10-14 Nisan tarihlerinde Mişmiş Park Fuar alanında yapılacak olan fuarla ilgili bilgilendirme toplantıda, tarım sektörü ilgilileri ve basınla bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunuldu.

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

Toplantıda konuşan, Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri Akın, Tarım Fuarıyla ilgili tüm hazırlıklarını tamamlandığını ifade ederek, “Tarım sektöründe faaliyet gösteren firmayı ziyaret ederek fuarımıza katılmaları için çağrıda bulunduk. Bu çalışmalar sonucunda 150 firmanın katılımı sağlanmıştır. Firmalarımızın 60 tanesi il dışından 90 tanesi ise Malatya’dan katılmıştır. Fuarımız firma katılımı noktasında ulusal düzeyde bir fuar. Ziyaretçi noktasında ise bölgesel bir fuar olma özelliğine sahip. Fuarımıza geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da ciddi bir katılım bekliyoruz” dedi.

YARIŞMALARLA RENK KATILACAK

Malatya İli Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanıİhsan Akın ise, “Amacımız Malatya’daki yetiştiricileri üreticileri hem tarım ekipmanları ile buluşturarak eksikliklerini gidermek hem yarışmalar yaparak verimin artmasına katkı sağlamak. Yarışmalarımız devam edecek, herkesi fuara bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

8 YILDIR DÜZENLENİYOR

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise , Büyükşehir Belediyesi olarak yılda 8 fuar gerçekleştirdiklerini kaydederek, “Bu fuarlar arasında tarım fuarı önemli bir fuar. Tarım ve hayvancılık Malatya için çok önemli. Malatya bir yönüyle sanayide koşarken bir yönüyle de insanların çoğunun geçimini tarım ve hayvancılıkla sağladığı bir şehir. Dünya ne kadar gelişirse gelişsin teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin gıda en önemli stratejik üründür. Tarım ve hayvancılığa özel önem vermemiz gerekiyor. Malatya bölgenin lokomotif şehridir. Bizim hızımıza göre komşu iller adım atıyor. Bu nedenle bizim yaptıklarımız önce Malatya sonra da bölge için çok önemli. Tarım Fuarı da bu açıdan çok önemli. Katılımlar bizi her sene sevindiriyor. Fuar inşallah hem bölgeye hem de kentimize büyük katkılar vermeye devam edecektir” şeklinde konuştu.

HAYIRLI OLSUN

Vali Aydın Baruş ise yaptığı açıklamada; “Öncelikle 13. Malatya Tarım Fuarı'nın tanıtımının gerçekleştirdiği bu toplantının hayırlı olmasını temenni ediyorum.  Fuarlar sadece düzenlendiği il için değil çevresindeki bölge içinde çok önemli organizasyonlardır. Çünkü fuarlarda ilgili sektör temsilcileri, o sektör alanında faaliyet gösteren tüm insanlarla bir araya gelme fırsatı buluyorlar. Bu anlamda ekonomik hayatımıza ciddi hareketlenme, ciddi bir katkı sağlamaları mümkün oluyor. Diğer taraftan fuarlar aynı zamanda düzenlendiği il içinde önemli bir sosyal hareketlilik sağlıyor. Bu anlamda Malatya Tarım Fuarı'nın bu yıl Malatya'nın hem ekonomik hayatında, hem de sosyal hayatında önemli bir hareketlenmeye sebebiyet vereceğini düşünüyorum. Tarım sektörü özellikle ilimiz için çok önemli çünkü il istihdamımızın 34 civarı tarım sektöründen geçimini sağlıyor. Malatya, hem iklimi ve coğrafi koşulları itibariyle verimli topraklara sahip bir il. Sulanabilir alanı arttırabilirsek, hem tarımsal ürün çeşitliliğini hem de birim alandan alınan tarım ürünü miktarını ciddi bir şekilde arttırabiliriz. Bu alanda hükümetimiz ilimize çok önemli yatırımlar yaptı. Şu anda 3 büyük projemiz var, Yoncalı Projesi, Kapıkaya Projesi ve Kuruçay Boztepe Projesi kapsamında yaklaşık 34000 hektarlık alan sulamaya açılacak.

Malatya tarla bitkileri ve meyvecilik konusunda gerçekten Türkiye'nin gıda üretimine önemli katkılar sağlayan bir il. Özellikle kayısının, kayısı için sulamanın ne kadar stratejik olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu anlamda yürütülen projeler ile birlikte hem meyve alanlarımızın hem de tarla bitkisi alanlarımızın çok önemli bir imkâna kavuşacağını düşünüyoruz. Sulama projeleri işin bir tarafı olduğu gibi özellikle nitelikli ve verimli bir üretim sağlamak için hem hayvancılıkta hem de tarla üretimi meyvecilik anlamında önemli projelerimiz var. Yazıhan bölgesinde kuruluşu tamamlama aşamasında olan bir Tarıma Dayalıİhtisas Organize Sanayi Bölgesi, besicilik üzerine 3167 dönümlük alanda 142 işletmenin faaliyet gösterebileceği et kombinesinin olacağı, soğuk hava deposunun olacağını ve enerji üretimi sağlayacak biyogaz tesisi olacak önemli bir Organize Bölge Sanayi çalışması var.

Bu fuarın ilimize, bölgemize, Türkiye’mize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu fuarda çok önemli hazırlık safhaları geçti, önemli emek sarf eden arkadaşlarımız var; başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere değerli ekibi ve diğer buradaki sivil toplum temsilcileri ciddi katkı sağladılar ben hepsine teşekkür ederim” dedi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Tarım, Fuarı, 10, Nisan'da,
Yorumlar
Haber Yazılımı