Haber Detayı
14 Ekim 2017 - Cumartesi 11:38
 
‘Tarım Politikamız Yok’
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci sebze ve meyvelerin yaklaşık yüzde 20 ila 25’inin pazarlama aşamasında zayi olduğunu belirterek, zayiyi ortadan kaldırmak için ürünlerin kaplarda yer alması ve soğuk hava depolarında saklanması şartı getirileceğini belirtti. Söz konusu uygulamayı değerlendiren Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başer, uygulamanın kayısı dışında faydalı olacağını söyledi.
Ekonomi Haberi
‘Tarım Politikamız Yok’

Tüm perakende satış yapan marketlerde soğuk hava deposunun olması gerektiği belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bu konuda hükümetin de gereken desteği vereceğini söyleyerek, bu kapsamda pazar yerlerinin de düzenleneceğini hatta sokak satıcılarına da ambalaj standardı getireceklerini belirtti. Söz konusu uygulamayı değerlendiren Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başer,  “Bu tedbirler alınmalı. Buna bir itirazımız yok. Soğuk hava depo kapasitesi muhakkak surette artırılmalı. Tarladan tüketiciye ulaşıncaya kadar büyük bir israfımız var. Bunun önüne geçilmeli. Yapılan uygulamayı Türkiye geneli düşünecek olursak, çok faydalı olacaktır. Üretici ve market arasındaki fiyat farkının oluşmasında taban fiyatın olmamsından kaynaklanıyor ” dedi.

“KAYISIYA HİÇBİR FAYDASI YOK”

Yapılan uygulamanın kayısıya bir faydasını olmadığını dile getiren Başer, şunları söyledi: “Malatya’da bizim ana meyvemiz kayısı. Kayısıya hiçbir faydası yok. Özellikle yaş kayısı üzerinden. Çünkü yaş kayısı bizde, Kale’den başlar, Darende’nin en yüksek kesiminde biter. Bu 45 günlük bir mesafedir. Soğuk hava deposunda kayısı için zaten 45 günlük bir bekletme süresi var. 45 gün sonra orada da bozulur. Kale’deki kayısıyı depoya attığımız zaman zaten 45 gün sonra Darende’deki kayısı çıkacak o zaman ne yapacağız. Bir kazanım olmadığı için kayısı için bir amacı yok. Diğer meyveler için faydası illaki olacak. Malatya’da 40-50 ihracatçı var. Bunların başını çeken 4-5 büyük ihracatçı var. Fiyatı belirleyen istediği gibi aşağı indiren, yukarı çıkaran bunlar. Devlet buna el atmadığı sürece üretici ile market arasındaki farkı kimse kapatamaz.”

“TARIMDA BAŞARILI OLAMADILAR”

Başer, tarımda gelinen noktayı da değerlendirerek, “Hükümetimiz 15 yıl boyunca çok güzel işler yaptı fakat tarımda başarılı olamadılar. Bir kere Türkiye’de tarım politikası diye bir politika yok. Malatya’da hiç yok. Yüzde 60’ı tarıma dayanan bir ülkede, tarım bitti. Hollanda’nın yeri belli nüfusu belli. Denizden toprak çıkarıp tarım ile uğraşıyorlar. Tarımda 1’inci sırada sayılırlar. İsrail tohumda ‘inci. Biz tohumlarımızın tamamını İsrail’den alıyoruz. Böyle devam ederse başarılı olamayız. 2 milyon civarında ağaç kesilmiş durumda. 11 milyon kayısımız vardı şuan 2 milyonu gitti. Başbakan seçim arifesinde açıklama yapmıştı. Çiftçilerin borçları 5 yıla bölünecek faizleri de silinecek demişti. Şimdi de faizler yüzde 5’ten yüzde 14’e çıkarttılar” şeklinde konuştu.

“İTHALATLAR ÇİFTÇİYİ BATIRMA ÇALIŞMASIDIR”

Çiftçiliğin giderek öldüğünü ifade eden Başer, Malatya’da da çiftçiliğin artık kalmadığını anlatarak, “Sebze ve tütünü bitirdiler. Bir kayısı vardı elimizde onu da bitirmeye çalışıyorlar. Yapılan ithalatlar çiftçiyi batırma çalışmasıdır. Çiftçinin para kazanma yolları kesiliyor. Malatya’da AKSA şirketi çiftçileri bezdirtti. Direkler, rahmetli Özal’ın döneminde kalma direkler. Yol ortasında, arazi ortasında kalmış hepsi. Vatandaşın arazisini gasp etmişler.  Burada bir fatura ödenmediği takdirde direk aboneyi iptal ediyor. Böyle bir adalet var mı? Abone iptalinde de birçok fatura vatandaşın karşısına çıkararak daha da borçlandırıyor. Böyle bir zulüm İsrail’de yok. Biz bunu defalarca siyasilere de söyledik. Her yere söyledik ama ne duyan var ne de bir şey söyleyen var. Maalesef Malatya’daki siyasetçiler Malatya’da yeterince çalışmıyor” diye konuştu. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ‘Tarım, Politikamız, Yok’,
Yorumlar
Haber Yazılımı