Haber Detayı
11 Ocak 2018 - Perşembe 09:06
 
Tarımsal Öğretimin 172. Yılı Kutlandı
İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Battalgazi Meslek Yüksek Okulu ve Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şubesi tarafından Tarımsal Öğretimin Başlamasının 172. yıl dönümü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.
Yaşam Haberi
Tarımsal Öğretimin 172. Yılı Kutlandı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan etkinliğin açılış konuşmasını yapan Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğrencisi Yunus Emre Önal, tarım ve tarım öğretim hikayesinin 947 yıl önce 1071 yılında Türklerin Anadolu'ya girişiyle başladığını belirterek, "Bu hikayemiz Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu ile derinleşip günümüzün Türkiye'sine kadar uzun bir yol kat etmiştir" dedi.

"BÖLÜME ÖĞRENCİ ALMAK İÇİN UĞRAŞIYORUZ"

Bölüme öğrenci almak için çabaladıklarını vurgulayan Kızılay, "Çok güzel bir fakülte binası oldu. Malatya’mıza yakışır bir fakülte oldu. Hocalarımız da artık kuruluş aşamasını tamamladılar. Şu anda ziraat fakültemiz gelişme, kendilerini Türkiye'ye, dünyaya gösterme aşamasında. iki tane bölümümüz var. Bitki koruma bölümü ile bahçe bitkileri bölümü. Tarım ekonomisi bölümüne de öğrenci almak için uğraşıyoruz. Bu noktada YÖK'ü henüz ikna etmiş değiliz. Tarım ekonomisi bölümü Malatya için çok önemli ve elzem bir bölüm. Ziraat fakültemizin bu iki bölümü tam Malatya'ya uygun bölümler. Tarım ekonomisi bölümünü açarak öğrenci alarak o bölümü de geliştirirsek Malatya için bu üçü çok ideal, çok uygun bir ziraat fakültesi halini alacak. Bitki koruma bölümü Malatya'daki, belki sadece Malatya ile sınırlı değil bütün Türkiye, bütün dünya ama şehrimizden hele ki tarım, bitki sorunlarının hastalıklarının çözümü için öneriler geliştirecek. Bahçe bitkileri zaten tam alanı. Tarım ekonomisine bizim çok ihtiyacımız var. Ben de hocalarımızla beraber rektör olarak bir buçuk yıldır bunun için uğraşıyorum. Yani tarım ekonomisine hocalarımızı getirmek için uğraşıyoruz ancak henüz YÖK'ten geçiremedik. Ama eninde sonunda tarım ekonomisi bölümünü açacağız. Bu alanda Türkiye'deki çok önemli hocalarımızı buraya getireceğiz" dedi.

SAKAR: “FAKÜLTE MEZUNLARINA İHTİYAÇ VAR”

Malatya Vali Yardımcısı Ali Sakar ise tarımda kırsal kalkınmayı destekleyecek, tarımsal geliri arttırarak, yaşam standartlarını yükseltecek kaynakların etkin ve verimli kullanılmasını sağlayacak politikaların başarılı olabileceğini söyledi. Sakar, "Bu anlamda iyi yetişmiş akademik kadrolara sahada bilgi ve birikimlerini arttıracak ziraat mühendislerine, ziraat fakültesi mezunlarına ihtiyaç vardır. Ben üniversitemizin bu anlamda gerek tarım il müdürlüğü gerek çiftçilerimizle gerek diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği içerisinde yapmış olduğu başarılı projelerden ötürü tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Tarımsal, Öğretimin, 172., Yılı, Kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı